Obsah článku
Popis esenciálního oleje Thuja
Túje je středně vysoký jehličnatý strom, používá se pro ni název Strom života. Roste do výšky okolo 15-30 metrů. Patří do čeledi Cupressaceae (cypřišovité). Snáší teploty až do -25°C. Její rozmělněné jehličí připomíná svou vůní eukalyptus, ale je jemnější a sladší. Typický zápach ovlivňuje vysoké množství thujonu. Jeho procentuální obsah se liší podle místa pěstování tújí, může být až 65%.
Nyní se pěstuje v celé Evropě, hlavně ve Francii, dále po světě pak v Koree, Japonsku, Číně, Kanadě a Severní Americe. Pro parovodní destilaci éterického oleje se používá jehličí, větvičky a někdy i dřevo převážně dvou tújí a to Thuja occidentalis a Thuja orientalis. Kromě těchto druhů se můžeme ještě setkat s tújemi Thuja plicata nebo Thuja standishiz. Názvy thují se určují podle místa pěstování.
Esenciální oleje thuje patří do rukou zkušeného aromaterapeuta. V nízkých a zdraví bezpečných koncentracích se používá do produktů osobní péče, protože skvěle hojí kožní problémy jako je dermatitida a ekzém. Je velmi prospěšný při lupénce a funguje i proti bradavicím. Způsobuje velmi mírné podráždění pokožky a stimuluje krevní oběh, napomáhá regeneraci a omlazení pokožky. Působí na kožní plísňová onemocnění. Přidává se do repelentů, protože úspěšně odpuzuje a zabíjí hmyz, obzvlášť účinný je na komáry, vši a klíšťata, ale zabírá i na šváby, mravence a můry.
Míchá se do mastí proti bolestem pohybového aparátu a svalů, kde působí jako analgetikum. V aromapsychologii se kvůli neurotoxickému potenciálu neaplikuje. Éterický olej túje je ceněný pro své hojivé vlastnosti a analgetické působení. Používá se hlavně jako lék nemocí pohybového aparátu jako revmatismus, dna a artritida.
Prokrvuje a stimuluje činnost krevního oběhu a zároveň působí jako diuretikum. Podporuje činnost trávícího systému a správné vylučování žaludečních šťáv, kyselin a žluči. Navíc tlumí bolesti.
Sponzorováno
Botanický název: Thuja occidentalis
Čeleď: Cupressaceae (cypřišovité)
Destilovaná část rostliny: Jehličí
Země původu: Evropa, Amerika, Kanada, Asie
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.
Obsah účinných látek
Monoterpenony: thujon (30-60%), isothujon (8-14%), fenchon (7-14%), kafr, monoterpeny: sabinen (2-35%), limonen, terpenické estery: bornyl-acetát (3-12%), monoterpenoly: terpinen-1-ol-4, seskviterpenoly: occidentanol.
Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Thuja
- ❤️ Antikatarální (tj. odhleňující),
- ❤️ silné mukolytikum,
- ❤️ antiinfekční,
- ❤️ antivirový.
Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná, žlutá kapalina.
Aroma: Éterický olej túje voní lehce kafrově, ale jemně a svěže.
Hlavní účinky esenciálního oleje Thuja
Je vhodný při:
- respiračních onemocněních
- oběhových potížích
- mykotických infekcích
Kontraindikace
Obsahuje vysoké množství thujonu, který je známý jako neurotoxin. To znamená, že ve velkých dávkách může způsobit záchvaty, halucinace a dezorientaci.
V aromaterapii jako takové je určený pouze pro aplikaci pod dohledem zkušeného aromaterapeuta a nedoporučuje se laikům. Důvodem je fakt, že jeho použití ve velkých dávkách může nepříznivě ovlivnit nervovou soustavu. Z esenciálního oleje se sice dá thujon extrahovat, ale následně není tak účinný.
Sponzorováno
U esenciálního oleje túje je nutné dodržovat striktně nízké dávkování. Nesmí se používat u těhotných, kojících, dětí do dvanácti, některé zdroje uvádí až hranici patnácti let věku. Nesmí se užívat vnitřně, musí se míchat do nosného oleje. Nesmí se čichat přímo z lahvičky, ani používat do inhalátoru.
A další články o esenciálních olejích
- Esenciální olej Tymián thujanol – vlastnosti, účinky a kontraindikace
- Esenciální olej túje – Thuja occidentalis (Zerav západní) – účinky a kontraindikace
- Jaké esenciální oleje vybrat pro zimní lékárničku a proč?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články