Obsah článku
- ☝ Erytrofobie je strach z červenání. Je to specifická i komplexní fobie.
- ☝ Červenání je fyziologická reakce, ke které dochází v důsledku vazodilatace některých žil na obličeji. Je to reakce na úzkost.
Erytrofobie je specifická fobie, která způsobuje nadměrný, iracionální strach z červenání. Ano, slyšíte dobře, z červenání. Lidé s erytrofobií pociťují silnou úzkost a další psychologické příznaky kvůli činu nebo myšlence na zčervenání.
Překonání erytrofobie je možné pomocí psychologické léčby, jako je kognitivně behaviorální terapie a expoziční terapie.
V tomto článku prozkoumáme příznaky, příčiny, diagnostiku a léčbu erytrofobie.
Příznaky erytrofobie
Když máte erytrofobii, strach z červenání je nekontrolovatelný a automatický, jako je tomu u všech fobií. Člověk s erytrofobií zažívá silnou úzkost z toho, že se červená, nebo dokonce při pomyšlení na to, že se červená. Když se tato úzkost objeví, může to také vést k zrudnutí v obličeji a na hrudi, což může úzkost ještě zhoršit.
Příznaky úzkosti spojené s erytrofobií mohou zahrnovat:
- zvýšená agitovanost a neklid
- neustálý pocit úzkosti nebo strachu
- potíže se soustředěním
- potíže se spánkem v noci
Tyto úzkostné příznaky jsou často přítomny v každodenním životě, i když se člověk aktivně nečervená. V situacích, které mohou vyvolat skutečné červenání, jako je mluvení na veřejnosti, se tato úzkost může projevit jako záchvat paniky.
Příznaky záchvatu paniky mohou zahrnovat:
- rychlý srdeční tep
- potíže s dýcháním
- bolest na hrudi
- pocení
- třepání
- závrať
- nevolnost
Studie z roku 2019 ukázala, že lidé se specifickými fobiemi obecně mají nižší kvalitu života než lidé bez fobií. Neustálá přítomnost příznaků erytrofobie může ztížit normální život.
Lidé s erytrofobií se mohou dokonce vyhýbat odchodu z domu, aby se ochránili před situacemi, které by mohly způsobit, že se budou červenat. To je ale spíše extrémní průběh.
Příčiny erytrofobie
Erytrofobie se může vyvinout buď z traumatického zážitku, nebo z netraumatického spojení. Fobie, která se vyvine z traumatické události, je zkušenostní fobie. Fobie, která se rozvine v nepřítomnosti osobně traumatické události, je nezážitková fobie.
Zkušenostní či zážitková erytrofobie
Zážitková erytrofobie se může vyvinout, když člověk zažije traumatizující společenskou událost, která způsobuje červenání. To může vést k tomu, že se vyhýbáte situacím, které mohou zčervenání způsobit, abyste nemuseli toto trauma znovu prožívat.
V některých případech může toto trauma vést k posttraumatické stresové poruše, která také způsobuje přetrvávající úzkost a duševní stres.
Nezážitková erytrofobie
Nezážitková erytrofobie se může vyvinout z několika různých příčin, které nemají nic společného s traumatickou osobní událostí.
Někteří lidé třeba mohou mít příbuzného s erytrofobií – ti pak mají zvýšené riziko rozvoje erytrofobie. U jiných lidí může pouhé zaslechnutí o jiné traumatické události související s červenáním způsobit rozvoj fobie z červenání.
Bez ohledu na to, jak se erytrofobie vyvine, osoba nemá nad svým strachem žádnou kontrolu. Uvědomuje si, že strach je iracionální, ale nedokáže ovládat svou reakci na něj. Když máte erytrofobii, strach z červenání je přehnaný, trvalý a mimo vaši kontrolu.
Diagnostika erytrofobie
Existují některé základní stavy, jako jsou nutriční nedostatky nebo nediagnostikované duševní choroby, které mohou způsobit přetrvávající úzkost. Když chcete diagnózu erytrofobie, může váš lékař chtít nejprve vyloučit tyto možné příčiny.
Pokud neexistují žádné základní zdravotní stavy způsobující vaši fobii, může váš lékař použít určitá kritéria pro stanovení oficiální diagnózy.
Obecně lékař může potvrdit diagnózu fobie, pokud:
Sponzorováno
- Váš strach je velmi přehnaný, nepřiměřený a trvalý.
- Strach a vystavení se strachu způsobuje okamžité příznaky úzkosti nebo paniky.
- Strach je neúměrný hrozbě a dotyčný si je toho vědom.
- Strach způsobuje, že se člověk vyhýbá situacím, které mohou způsobit, že strach zažije nebo se s ním setká.
- Kvalita života člověka s fobií je negativně ovlivněna.
- Strach je konstantní po dobu nejméně 6 měsíců nebo déle.
- Strach není způsoben jinou základní duševní chorobou.
Pokud splňujete určitý počet těchto kritérií týkajících se červenání, lékař vám diagnostikuje erytrofobii a může vás doporučit k léčbě.
Léčba erytrofobie
Existuje několik účinných metod léčby erytrofobie, například třeba kognitivně behaviorální terapie, expoziční terapie a několik dalších experimentálních terapií. Jsou to obecně tyto metody léčby:
Kognitivně behaviorální terapie
Kognitivně behaviorální terapie je neuvěřitelně účinný, dobře prozkoumaný léčebný přístup pro různé duševní choroby, včetně deprese, úzkosti a fobií. U kognitivně behaviorální terapie se zaměřujeme na přepojení negativních myšlenkových vzorců na zdravější myšlenkové vzorce, které zase mohou podporovat zdravější vzorce chování.
Jedna studie z roku 2017 zjistila, že osobní, a dokonce i online prováděná kognitivně behaviorální terapie jsou prospěšná při léčbě psychiatrických poruch, jako jsou fobie. Pokud máte erytrofobii, kognitivně behaviorální terapie je účinnou možností terapie, která vám pomůže zlepšit vaše každodenní myšlenkové vzorce.
Expoziční terapie
Expoziční terapie je typ kognitivně behaviorální terapie, která se běžně používá k léčbě úzkostných poruch. Tato léčba znamená hlavně vystavení strachu v bezpečném prostředí, aby se jaksi zmírnila reakce na strach.
Výzkum naznačuje, že expoziční terapie je nejúčinnější léčbou specifických fobií, dokonce i ve srovnání s tradičnějšími možnostmi terapie. U lidí s erytrofobií může časté a bezpečné vystavování se červenání (nebo událostem, které vedou červenání) výrazně snížit příznaky strachu.
Různé experimentální terapie
Existují některé experimentální terapie, které byly vyvinuty pro léčbu fóbií a jiných úzkostných poruch. Například vizuální stimulace a terapie virtuální realitou mohou napodobovat expoziční terapii v klinickém prostředí.
Aurikulární chromoterapie je nová léčba fobií, která zahrnuje vizualizaci traumatu („scénu utrpení“) a jeho spojení s citlivými body na ušním lalůčku.
Obě léčby však potřebují více výzkumu, aby se zjistila jejich účinnost při léčbě erytrofobie. Ale tato cesta vypadá nadějně.
Léky
V některých případech mohou být předepsány léky, které pomohou snížit každodenní příznaky úzkosti způsobené erytrofobií. To může znamenat léky proti úzkosti pro krátkodobé užívání a antidepresiva pro dlouhodobé užívání.
Většina terapeutů však raději nepředepisuje krátkodobé léky na úzkost kvůli zvýšenému riziku dlouhodobé závislosti.
Hypnóza
Fobie existuje v podvědomí pacienta, což znamená, že je pro něj nemožné pochopit, že konkrétní druh fobie není nebezpečný, nezáleží na tom, jak moc si to pacient říká.
Naše tělo a naše mysl budou stále reagovat na děsivé situace.
Hypnóza má v úmyslu přímo se dostat do kontaktu s naším podvědomím a pokusit se změnit naše vzorce myšlení o fobiích. Proces hypnózy zahrnuje uvedení člověka do uvolněného stavu mysli. Terapeut bude s klientem o fobii komunikovat, aniž by ho nechal neustále ztrácet nad sebou kontrolu.
Pokud klient přesně nezná hlavní příčinu fobie, může chvíli trvat, než se zjistí hlavní příčiny fobie. Po poznání příčiny fobie půjde terapeut dále v léčbě a použije různé techniky ke změně reakcí klienta.
To přiměje klienta, aby se pomalu a klidně postavil fóbii a přitom byl klidný.
Kombinovaná terapie
Je důležité vědět, že neexistuje jediná léčebná metoda, která by fungovala u každého člověka. Bez ohledu na to, co se rozhodnete vyzkoušet, nalezení správného léčebného přístupu nebo kombinace přístupů může vyžadovat čas a trpělivost.
Sponzorováno
Prvním krokem je vždy požádat o pomoc.
Zdroje článku a studie
- Erythrophobia - Problems of Diagnostics and Treatment Autor: Tomasz Stefaniak
- Patients with erythrophobia (fear of blushing) show abnormal autonomic regulation in mental stress conditions Autor: Kurt Laederach-Hofmann
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Fobie
Přečtěte si také naše další články