Obsah článku
Když mají dospělí extrémně svědivé nebo bolestivé léze na trupu nebo obličeji, diagnóza může být pásový opar. Je nezbytné, aby lidé s tímto onemocněním navštívili lékaře za účelem léčby. Návštěva lékaře je jistě vhodná, ale i některé domácí metody léčby mohou pomoci zmírnit příznaky.
Pásový opar označuje reaktivaci spícího viru herpes varicella zoster z dětství. Virus může aktivovat stárnutí, trauma, stres nebo jiná nemoc.
Odborníci a lékaři doporučují vyhledat lékařskou pomoc, jakmile se objeví jakékoli příznaky.
V roce 2017 byla uvolněna vakcína s názvem Shingrix, která chrání před tímto onemocněním. Odborníci doporučují, aby dospělí starší 50 let dostali tuto vakcínu, aby se snížilo riziko pásového oparu.
Domácí léčba pásového oparu
Níže uvedených 11 přírodních léčebných, domácích léčebných postupů může poskytnout úlevu od příznaků, ačkoli lidé by si měli uvědomit, že se nejedná o odborné léčebné postupy.
Některé z těchto léků mohou opravdu zmírnit bolest a svědění a také zlepšit hojení:
1. Esenciální oleje
Lidé používají esenciální oleje jako léčivé bylinné prostředky po mnoho let, často na kožní onemocnění. Některé esenciální oleje mají vlastnosti, které mohou pomoci při podráždění a hojení pokožky. Mezi tyto oleje patří:
- Heřmánkový olej, který má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti a může zlepšit vředy a otlaky tím, že napomáhá regeneraci kožních buněk.
- Eukalyptový olej, který má protizánětlivé vlastnosti a může urychlit hojení vředů pacientů s rakovinou.
- Tea tree oil, který má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti a může podporovat hojení ran.
V některých případech mohou čisté esenciální oleje způsobit alergické reakce. Proto by lidé měli vždy provést patch test, než je vyzkouší. Nejlepší je ředit oleje nosným olejem nebo navštívit lékárnu a koupit je předem namíchané jako bezpečnou místní mast.
Pamatujte ale, že esenciální oleje nejsou pro začátečníky. Někteří odborníci nedoporučují mnoho esenciálních olejů k použití, takže je důležité promluvit si s lékárníkem nebo lékařem (nebo aromaterapeutem), než některý z nich použijete na pásový opar.
2. Studené obklady
Přidržování chladných obkladů na místě vyrážky může pomoci zmírnit svědění a snížit zánět.
Lidé mohou přírodní bavlněný hadřík nebo ručník lehce namočit studenou vodou a vyždímat je, než je přiloží na bolavá, svědivá místa. To pak mohou podle potřeby opakovat.
Nejlepší je také nevystavovat pokožku extrémním teplotám, proto by se lidé měli vyhýbat ledovým koupelím nebo velmi horké vodě. Horká voda zvýší průtok krve a potenciálně zpomalí hojení vředů, zatímco led zvýší citlivost kůže.
3. Vilín
Vědci se domnívají, že vilín je pro snížení zánětu a svědění u některých jedinců účinnější než heřmánek.
Vilín je možné zakoupit v různých podobách, z nichž nejčastější jsou krémy nebo vilínová voda. Mnoho vilínových krémů je dostupných online.
Lidé mohou vilín lokálně aplikovat na oblasti podráždění a zánětu, aby dosáhli příjemné úlevy.
4. Chladivé a studené koupele
Každodenní studené koupele nebo sprcha s minimálním drhnutím pomohou udržet vředy a puchýře čisté a sníží riziko infekce.
Studená voda by také měla ulevit od bolavých a svědivých míst, což pomáhá předcházet poškrábání, které by mohlo způsobit jizvy.
5. Ovesné koupele
Některé studie naznačují, že extrakt z ovsa může zvlhčit suchou pokožku a zklidnit citlivou a zánětlivou pokožku.
Odborníci doporučují koloidní ovesné vločky jako bezpečnou a účinnou léčbu. Koloidní ovesné produkty obvykle vylučují ovesnou bílkovinu, aby se zabránilo alergickým reakcím.
Sponzorováno
Mezi účinné látky, které pomáhají snižovat zánět, patří flavonoidy a saponiny. Lidé mohou používat ovesné produkty v chladivé ovesné lázni, aby pomohly zmírnit bolest a svědění.
6. Hořec drsný – Gentiana scabra
Vědci zjistili, že Gentiana scabra (česky Hořec drsný), modrý nebo fialový květ vyskytující se po celé Severní Americe, má pozitivní vliv na úlevu od bolesti u pásového oparu a snižuje pravděpodobnost postherpetické neuralgie.
Snížením zánětu v kůži Gentiana scabra minimalizuje bolest a podporuje hojení. Renomovaný praktik čínské medicíny může připravit bylinnou recepturu vařením rostliny ve vodě. Lidé pak mohou lék užívat perorálně.
7. Správná a zdravá strava
Zdravá strava je zásadní pro prevenci a boj s nemocemi. Odborníci samozřejmě doporučují jíst pestrou stravu obsahující mnoho zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků, stejně jako luštěniny, ořechy a libové maso.
Lidé by se měli snažit zařadit do své stravy oranžové, červené a zelené potraviny, které obsahují karotenoidy lykopen, lutein, zeaxanthin a provitamin A. Karotenoidy jsou velmi důležité pro imunitní funkci a vyskytují se v následujících potravinách:
- oranžové potraviny: mrkev, dýně a meruňky
- červené potraviny: meloun, červená paprika, grapefruit a třešeň
- zelené potraviny: kapusta, petržel, špenát, meloun, hlávkový salát a endivie
Omezení trans a nasycených tuků a vyhýbání se přidanému cukru a soli tam, kde je to možné, může také snížit zánět a zlepšit imunitní funkce.
8. Vitamínové doplňky
Pamatujte, že zdraví jedinci by neměli užívat doplňky stravy. Avšak jedinci s oslabenou imunitou a starší 50 let by měli zvážit suplementaci pro udržení dobrého zdraví a silné imunity.
Existuje souvislost mezi vitaminem D a imunitní funkcí. Mnoho starších lidí je ohroženo nízkými hladinami vitaminu D, takže se musí postarat o to, aby se dostatečně vystavovali slunci nebo užívali doplňky stravy na ochranu imunity.
Užívání doplňků vitaminu C, zinku a selenu může také zlepšit imunitu u starších dospělých.
Vysoké dávky vitamínů a minerálů však mohou způsobit více škody než užitku. Multivitamíny, které obsahují nižší a bezpečnější hladiny mnoha vitamínů a minerálů, jsou obvykle lepší variantou.
9. Přestaňte kouřit
Kouření nepřináší žádné zdravotní výhody a je vždy škodlivé. Je životně důležité přestat kouřit, protože zvyšuje riziko mnoha rakovin a nemocí.
Kouření snižuje imunitu proti infekci (dle studií), zejména u starších lidí, a může oddálit regeneraci a hojení.
10. Snižte stres
Stres je pro vás vždy špatný. A pro vaši kůži dvojnásob. Používání meditace k relaxaci a pokusu o odpočinek, pokud je to možné, může pomoci snížit příznaky stresu. Nebo si najděte svoje cesty pro efektivní relaxaci.
11. Jedlá soda a kukuřičný škrob
Vytvořte pastu z kukuřičného škrobu nebo jedlé sody a vody, abyste přirozeně zmírnili svědění způsobené pásovým oparem.
- Do hrnku nasypte dva díly kukuřičného škrobu nebo jedlé sody. Přidejte jeden díl vody, abyste získali požadovanou konzistenci pasty.
- Aplikujte směs na vyrážku. Po 10 až 15 minutách jej opláchněte. Opakujte několikrát denně podle potřeby.
I když existují možnosti domácí léčby pásového oparu, je nejlepší poradit se se zdravotníkem a dostat antivirové léky, které pomohou zmírnit závažnost a zkrátit dobu trvání viru.
Pokud máte pásový opar a příznaky bolesti neustoupí po dvou nebo třech týdnech nebo pokud vaše bolest není dobře zvládnuta, poraďte se co nejdříve se svým lékařem.
Sponzorováno
A jak s pásovým oparem bojujete vy? Napište nám dolů do komentářů.
Zdroj článku a studie
- Shingles Prevention Study (SPS) Autor: Michael N. Oxman
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články