Obsah článku
Přesně tomuto tématu se budeme věnovat v tomto článku.
Preventivní prohlídky u zubního lékaře se nevyplácí šulit
Návštěva zubaře sice nepatří mezi naše oblíbené činnosti, ale zanedbávání preventivních prohlídek hraničí s hazardem s vlastním zdravím. Často se zdá, že si dost dobře neuvědomujeme, jak moc je naše ústní dutina propojena se zbytkem organismu.
V odborných sférách už dávno není tajemstvím, že právě zkažené zuby a poškozený závěsný aparát umí být zdrojem závažných zdravotních problémů.
S množstvím bakterií v ústech bojujeme čištěním. V případě, že hygiena selže a bakterie se přemnoží v okolí zubu, vznikne zánět, který postihne dásně. Zánět se postupně šíří hlouběji do zubu, kostí a zejména do krve. To pak způsobuje problémy v celém těle.
Lidé si prostě neuvědomují, že plocha, na které se rozprostírají dásně, je velká asi jako naše dlaň. Pokud taková velká plocha podléhá chronickému zánětu, který nebolí a pacient o něm často neví, dovolíme si ho nazývat tichým zabijákem. Krvácení dásní prostě není v pořádku a příznaky parodontózy třeba řešit.
Negativní vliv na srdce i rozvoj cukrovky
Uvědomme si, že ústní dutina není izolovaná část organismu. Infekce v ústech zvyšuje pravděpodobnost infarktu a mozkové mrtvice. Pokud zánět přejde do infekce a léčba se zanedbá, situace může vést až k smrti.
Právě zanedbaná ústní hygiena, která časem vede k vážným a rozsáhlým zánětem dásní, stojí v popředí všech potenciálních zdrojů infekce a rizika poškození vzdáleného orgánu.
British Dental Journal v jedné ze svých studií uvedl, že zkažené zuby ohrožují naše srdce stejně jako kouření či obezita. Odůvodňují to tím, že krví mohou bakterie přijít až k srdci, ucpat cévy a způsobit zánět srdečního svalu, sraženinu, infarkt nebo mozkovou mrtvici. A to jsou velké zdravotní problémy.
Mezi velmi časté onemocnění pramenící ze zanedbávání ústní dutiny patří endokarditidy, zvýšené riziko vzniku infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, ale i idiopatické záněty kloubů, nízká porodní hmotnost novorozence a obecně zvýšená hladina CRP – proteinu, který nám prozrazuje, že v těle máme zánět.
Sponzorováno
Zuby a vliv na zdraví srdce
Pokud bychom se měli blíže podívat na souvislost mezi zdravím dutiny ústní a naším srdcem, je třeba vzít v úvahu statistiky. Až 91% pacientů s onemocněním srdce trpí krvácivostí dásní. Někteří odborníci také předpokládají, že paradentóza sehrává významnou roli při zvýšení rizika srdečního onemocnění. Teorie říká, že zánět v ústech způsobuje zánět v cévách. Zvedá se v nich tlak, může dojít také k odtržení tukových tkání na stěnách cév a k následnému ucpání.
Zuby, dásně a jejich vliv na těhotenství
Odborníci rovněž hovoří o souvislosti mezi předčasným porodem a paradentózou. Pokud když existuje velké množství faktorů, které ovlivňují předčasné narození plodu, zánět a infekce se ukazují jako jeden z viníků, který se podílí na nedobrém vývoji dítěte v děloze. Souvisí to s hormonálním obrazem, který by si měli dát udělat ženy toužící otěhotnět už jako prevenci.
Před každou operací kontrola stavu ústní dutiny
V dnešní době již nelze popírat propojení ústní dutiny s naším tělem jako celkem. Prevence je proto více než nezbytná. Standardním krokem před absolvováním operace srdce, při celkové výměně kloubu a mnoha jiných částí je odeslání pacienta do ambulance zubního lékaře po potvrzení, respektive vyloučení tzv. fokus – tedy zánětlivých ložisek v dutině ústní, které by mohly při zákroku pacienta ohrozit na životě.
Zdraví našich zubů a dásní se následně promítá do celkového zdraví organismu.
Ústní dutina jako zrcadlo našeho zdraví
To, jak jsme zdraví, umí ústní dutina ukázat také:
- Krvácející dásně poukazují na zmíněnou hormonální nerovnováhu.
- Oteklý jazyk může znamenat nedostatek živin.
- Poškozené zuby mohou mluvit například o refluxní chorobě jícnu, když se do ústní dutiny dostávají leptavé žaludeční kyseliny.
Stomatolog dokáže vypozorovat i příznaky některých onemocnění, jako je bulimie, kdy dochází k opakovanému zvracení.
Sponzorováno
Závěr? Zdraví ústní duriny (zubů a dásní) má velký vliv na zdraví našeho těla jako celku.
A dále si přečtěte
- Péče o zuby a dásně v těhotenství
- Chronický zánět dásní (gingivitis chronica) – příznaky, příčiny a léčba
Studie a zdroje článku
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé dásně, Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články