Sponzorováno

Čínská houba reishi (Lingzhi) na imunitu – jak pomáhá? 4.88/5 (8)

  • Čínská houba reishi, známá také jako Lingzhi, je jednou z nejuznávanějších bylin v čínské medicíně a je často používána pro posílení imunitního systému. V tomto článku se podíváme na několik způsobů, jak může reishi pomoci imunitě.
  • Reishi má imunomodulační účinky: Reishi obsahuje bioaktivní látky, jako jsou polysacharidy, triterpeny a peptidy, které mají schopnost regulovat imunitní systém. Podporuje produkci imunitních buněk, jako jsou B-lymfocyty a T-lymfocyty, a zvyšuje jejich aktivitu.
  • Má antioxidační vlastnosti: Reishi obsahuje silné antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály a chrání buňky před poškozením. Tím se snižuje zánět a podporuje zdraví imunitního systému.
  • Má protizánětlivé účinky: Reishi obsahuje látky, které působí protizánětlivě v těle. Zánět může oslabit imunitní systém, a proto snižování zánětu může přispět k posílení imunity.
  • Má adaptogenní vlastnosti: Reishi je považována za adaptogen, což znamená, že pomáhá tělu přizpůsobovat se stresovým podmínkám. Tím se zvyšuje odolnost organismu a posiluje imunitní systém.
  • Jako podpora zdravého spánku: Reishi může pomoci přirozeně regulovat spánek a snižovat úzkost a stres. Kvalitní spánek je důležitý pro zdravý imunitní systém.

Houba Reishi může dost pomoci naší imunitě

Houba Reishi může dost pomoci naší imunitě

Naše imunita dostává v podzimních měsících pořádně zabrat. Sychravé počasí, cestování hromadnou dopravou, časté střídání teplot nebo pobyt ve školním či pracovním kolektivu v nevětraném prostředí. Všechny tyto situace mohou naši imunitu znatelně oslabit.

Podívejte se s námi na pár tipů, jak posílit obranyschopnost organismu. Třeba i super čínskou houbou Reishi.

Pěkně od začátku – co je imunita?

Imunita je schopnost organismu bránit se cizorodým látkám z vnějšího i vnitřního prostředí. Nejčastěji se jedná o viry, bakterie, plísně, houby, ale i paraziti či nádorové buňky. Na podzim a v zimě musí imunita nejčastěji odolávat virům a bakteriím, které způsobují různá respirační onemocnění.

Proč je imunita tak důležitá?

Po napadení organismu virem nebo bakteriemi dochází k tzv. imunitní odpovědi. Naše tělo rozpozná, co je pro nás nebezpečné a čemu se má bránit. Imunitu dělíme na vrozenou a získanou. S vrozenou imunitou se už narodíme (už podle názvu). Dítěti ji předá matka. Získaná imunita se však formuje během našich životů.

Pokud je imunita z nějakého důvodu oslabena, tak se naše tělo nedokáže virům a bakteriím účinně bránit. Následně dochází k napadení oslabeného organismu nějakou infekcí, např. chřipka, viróza apod. Proto je důležité varovné signály oslabené imunity včas rozpoznat a začít okamžitě jednat.

Jak poznat oslabenou imunitu?

Příznaky oslabené imunity mohou být na začátku celkem nenápadné a jen obtížně rozeznatelné. Člověk se cítí dost unavený, jakoby bez nálady, bez energie a ospalý, a to i když spal doporučených 8 hodin. Je to ten známý pocit „něco na mě leze“. Každý z nás ho asi zná.

Za nechutenstvím nebo špatným hojením ran může také být oslabená imunita. Dále se u vás mohou objevovat časté ekzémy, opary a různé kožní vyrážky. Potvrzená je i souvislost s střevními problémy, jako je zácpa nebo průjem, a oslabenou imunitou. Toho všeho si všímejte.

Často za oslabenou imunitu může náš životní styl

Za oslabenou imunitou si z velké části můžeme sami, respektive náš životní styl. Kouření, nedostatek pohybu, nevhodný jídelníček, nedostatek spánku, alkohol a léky. To vše imunitu oslabuje. Nesmíme zapomenout ani na stres. Při stresových situacích produkuje naše tělo méně bílých krvinek, a naopak uvolňuje hormon kortizol, a následně je více náchylné na choroby.

Jak se dá posílit imunita?

Základem je zdravá a rozmanitá strava, dostatek pohybu, spánku a vyhýbání se stresovým situacím. Na podzim je vhodné doplňovat i vitamíny a minerály. Nejdůležitější je vitamín C, nejlépe v kombinaci se zinkem a selenem. Dále také vitamín D, B6 a B12. Nesmíme zapomenout ani na vitamin A, který je velmi účinný antioxidant. Nejlepší je vitamíny přijímat ve stravě, ne pomocí doplňků stravy.

Sponzorováno

Předcházet nachlazení můžeme i pitím zázvorového nebo šípkového čaje. Výborný je rakytník, který obsahuje nejvíce vitaminu C. Také střevní mikroflóra hraje důležitou roli v boji s onemocněními. Zařaďte proto do svého jídelníčku i zakysané mléčné výrobky, jogurty a kefíru.

Co doporučuje čínská medicína? Houbu Reishi!

Čínská medicína vychází z tisícileté tradice a její metody jsou používány dodnes. Pro posílení imunity a na léčení řady různých neduhů využívali už před 2 000 lety obyvatelé Asie hubu Reishi. Pro její blahodárné účinky je často nazývána jako „zázračná houba“ nebo „elixír věčného mládí“.

Reishi je díky obsaženým složkám schopná ovlivňovat činnost organismu. Jsou to především polysacharidy nacházející se v Reishi, které upravují činnost imunitního systému. Nejenže ho posilují a uvádějí do rovnováhy, ale také zmírňují špatné reakce.

Ano, jedním z nejdůležitějších účinků houby reishi je to, že může posílit váš imunitní systém. A potvrdily to i odborné studie.

Studie ukázaly, že reishi může ovlivnit geny v bílých krvinkách, které jsou kritickými částmi vašeho imunitního systému. Tyto studie navíc zjistily, že některé formy reishi mohou měnit zánětlivé cesty v bílých krvinkách.

Výzkum u pacientů s rakovinou ukázal, že některé z molekul nacházejících se v houbách mohou zvýšit aktivitu typu bílých krvinek nazývaných přirozené zabíječské buňky. Tyto buňky bojují proti infekcím a rakovině v těle.

Další studie zjistila, že reishi může zvýšit počet dalších bílých krvinek (lymfocytů) u osob s kolorektálním karcinomem.

Ačkoli většina přínosů houby reishi pro imunitní systém byla pozorována u těch, kteří jsou nemocní, některé důkazy ukázaly, že může pomoci i zdravým lidem. V jedné studii houba zlepšila funkci lymfocytů, která pomáhá v boji proti infekcím a rakovině, u sportovců vystavených stresovým podmínkám.

Celkově je tedy zřejmé, že reishi ovlivňuje bílé krvinky a imunitní funkce. Je v tomto směru zapotřebí dalšího výzkumu, aby se určil rozsah přínosů pro zdravé a nemocné.

Reishi a stárnoucí imunitní systém

Mladistvý imunitní systém celkem v pohodě zabraňuje infekci bakteriálními, virovými, plísňovými a jinými organismy a také provádí imunitní dohled ke sledování, identifikaci a ničení abnormálních molekulárních vzorů, které by mohly svědčit o časné rakovině. Optimální imunitní systém je navíc schopen zpomalit a zastavení zánětlivé reakce na vetřelce, jakmile byla hrozba neutralizována.

V průběhu času však imunitní systém zpomaluje svou normální funkci. Existují tři hlavní výsledky tohoto procesu známé jako imunosenescence. Četné chemické složky houby Reishi mají jemné, ale silné účinky, které mohou zvrátit mnohé dopady imunosenescence. Extrakty z Reishi posilují funkci dendritických buněk, které pomáhají dalším imunitním buňkám rozpoznat cizí antigeny a zničit je.

Reishi také podporuje vývoj B a T lymfocytů, imunitních buněk zapojených do produkce protilátek a regulace imunitní funkce.

PRO INFO: Je ale důležité si uvědomit, že jedna bylina sama o sobě nemůže výrazně zlepšit imunitní systém. Je to spíše součást celkového zdravého životního stylu, který zahrnuje vyváženou stravu, dostatek spánku, cvičení a správný přístup k péči o zdraví. Před užíváním doplňků stravy, jako je reishi, se vždy poraďte se svým lékařem nebo odborníkem na byliny, zejména pokud užíváte nějaké léky nebo máte zdravotní problémy.

Sponzorováno

A co vy? Znáte houbu Reishi a zkoušeli jste ji? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Zdroj článku a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva