Sponzorováno

Alergický ekzém (alergická dermatitida) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.85/5 (20)

  • Alergická kontaktní dermatitida je forma dermatitidy / ekzému způsobená alergickou reakcí na materiál, nazývaný alergen, při kontaktu s pokožkou.
  • Alergen je neškodný pro lidi, kteří na něj nejsou alergičtí.
  • Alergická kontaktní dermatitida se také nazývá kontaktní alergie.

Takto může vypadat alergický ekzém.

Takto může vypadat alergický ekzém.

Co je to alergický ekzém?

Každý den jste vystaveni tisícům látek. Většina nezpůsobuje reakci vašeho imunitního systému. V některých případech však můžete přijít do styku s určitými látkami, které vyvolávají reakci imunitního systému – a to i tehdy, i když tyto látky nejsou pro tělo nějak škodlivé. Tyto látky jsou známé jako alergeny. Když na ně vaše tělo zareaguje, vyvolá to alergickou reakci.

Alergická reakce může mít řadu forem. Někteří lidé mají při alergické reakci potíže s dýcháním, kašlem, pálením očí a rýmou. Jiné alergické reakce způsobují změny na kůži. Třeba právě ekzém. V tomto případě se mu říká alergický ekzém.

Alergický ekzém je svědivá kožní vyrážka, která se objeví při kontaktu s alergenem. Tento stav se často vyskytuje několik hodin poté, co jste byli vystaveni látce, která vyvolala alergickou reakci.

Alergický ekzém je také známý jako:

Příčiny – co způsobuje alergický ekzém?

Alergický ekzém se objevuje při přímém kontaktu s alergenem. Tento stav je znám jako „opožděná alergie“, protože nevyvolává alergickou reakci hned. Příznaky alergického ekzému se nemusí vyvinout celých 24 až 48 hodin po kontaktu s alergenem.

Mezi běžné spouštěče alergického ekzému patří:

  • nikl, který najdete ve špercích, sponách na opascích a kovových knoflících na džínách
  • vůně nacházející se v kosmetice
  • barviva na oděvy
  • barva na vlasy
  • latex
  • lepidla
  • mýdla a čisticí prostředky
  • jedovatý břečťan a další rostliny
  • antibiotické krémy nebo masti, které se používají na kůži

Alergický ekzém se může také vyvinout, když je pokožka vystavena chemikáliím za přítomnosti slunečního světla. Například po použití opalovacího krému a pobytu na slunci může dojít k alergické reakci.

Příznaky alergického ekzému

Příznaky alergického ekzému se mohou lišit od člověka k člověku – je to opravdu hodně individuální. Mohou se také časem měnit. Příznaky se obvykle vyvíjejí tam, kde došlo ke kontaktu s alergenem. Ve vzácných případech se ale příznaky mohou rozšířit i do jiných oblastí těla.

Mezi běžné příznaky patří:

Sponzorováno

  • svědění
  • pocit pálení nebo bolest
  • červené pupínky, které mohou vytékat nebo krustovat
  • teplá, jemná pokožka
  • šupinatá, surová nebo zesílená kůže
  • suchá, červená nebo drsná kůže
  • zánět
  • vyrážka

Kdo často trpí alergickou kontaktní dermatitidou?

Alergická kontaktní dermatitida je běžná v obecné populaci a ve specifických skupinách zaměstnání.

  • Je častější u žen než u mužů, a to hlavně kvůli alergii na nikl a v poslední době také kvůli alergii na akrylát související s kosmetikou na nehty.
  • Mnoho malých dětí je také alergických na nikl.
  • Kontaktní alergie na topická antibiotika je běžná u pacientů starších 70 let.
  • Alergická kontaktní dermatitida je obzvláště běžná u kovoobráběčů, kadeřníků, kosmetiček, zdravotnických pracovníků, čističů, malířů a květinářů.

Jak je diagnostikován alergický ekzém?

Váš lékař nejprve vyšetří vaši kůži, aby zjistil, zda máte alergický ekzém. Pokud má podezření, že máte tento stav, bude muset provést další testování, aby zjistil, na co přesně jste alergičtí. Ve většině případů bude použit náplasťový test.

Náplasťový test

Během tohoto testu se vám na záda položí náplasti, které obsahují běžné alergeny. Tyto náplasti zůstávají na místě po dobu 48 hodin. Když vám lékař náplasti odstraní, zkontroluje příznaky alergické reakce. Váš lékař znovu zkontroluje vaši pokožku po dalších dvou dnech, aby zjistil, zda máte opožděnou alergickou reakci.

Biopsie

Pokud váš lékař není schopen stanovit diagnózu na základě náplasťového testu, budou nutné další testy. Váš lékař může provést kožní biopsii, aby se ujistil, že váš zdravotní stav nezpůsobuje jiný zdravotní stav. Během biopsie vám lékař odebere malý vzorek postižené kůže. Poté jej odešle do laboratoře k testování.

Léčba – jak se léčí alergický ekzém?

Léčba alergického ekzému závisí yejm0na na závažnosti vašich příznaků. Ve všech případech je však důležité umýt postiženou pokožku velkým množstvím vody, aby se odstranily stopy alergenu.

Pokud jsou vaše příznaky mírné a neobtěžují vás, možná ani nebudete potřebovat další léčbu. Možná však budete chtít použít po důkladném hydratační krém, aby byla pokožka hydratovaná a zjemnilo se poškození. Na svědění a záněty mohou pomoci volně prodejné kortikosteroidní krémy.

Pokud jsou vaše příznaky závažné, může vám lékař doporučit masti nebo krémy na předpis. V případě potřeby mohou také předepsat pilulky s kortikosteroidy.

Jaký je dlouhodobý výhled pro osoby s alergickým ekzémem?

Při správné léčbě můžete očekávat, že se alergický ekzém vyléčí do dvou až tří týdnů. Tento stav se však může vrátit, pokud jste znovu vystaveni alergenu. Identifikace alergenu, který způsobil váš ekzém, a přijetí opatření, jak se mu vyhnout, jsou zásadní pro prevenci budoucích reakcí.

Sponzorováno

Máte zkušenosti s alergickým ekzémem? Napište nám do komentářů.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva