Sponzorováno

Menstruace a průjem – proč nastávají a jak je řešit? 4.79/5 (14)

Proč menstruaci často doprovází průjem?

Proč menstruaci často doprovází průjem?

Není zcela zřejmé, proč průjem mnohdy provází ženskou menstruaci, ale i tak je to jeden z častých problémů žen. Jak takovému průjme efektivně předejít? Na to se podíváme v dnešním našem článku.

Proč vlastně průjem někdy doprovází menstruaci?

Proč se právě průjem vyskytuje často v období menstruace není zcela jasné. Objevuje se spolu s menstruačními křečemi.

Nejpravděpodobnější příčinou jsou prostaglandiny, chemické látky uvolňující se během cyklu, které působí na stahování dělohy, ale právě i na střeva. Křeče a průjem kvůli prostaglandinu se obvykle vyskytují první tři dny menstruace.

Prostaglandiny způsobují kontrakce, které pomáhají vaší děloze „shodit“ její výstelku. Prostaglandiny patrně také způsobují kontrakce ve vašich střevech, což může způsobit řadu symptomů v zažívacím traktu ženy, včetně průjmu (ale i zácpu apod.).

A dále prostaglandiny snižují také rychlost absorpce potravy ve střevě, což způsobuje, že jídlo prochází vaším tlustým střevem rychleji. Prostaglandiny mohou také zvýšit sekreci elektrolytů, což může opět vést k průjmu.

Pohyb střev je ovlivněn i samotnými hormony v těle ženy. Některé ženy mají při menstruaci častěji zácpu, než průjem. Je to opravdu hodně individuální. Průjem a jiné trávicí potíže jako plynatost, pocit na zvracení, jsou také součástí příznaků premenstruačního syndromu (PMS).

Jak častý je to problém?

Vlastně celkem častý. Je to vážně docela běžný problém. Studie z roku 2014, která byla provedena na 156 ženách zjistila, že bolest břicha a průjem jsou nejčastějšími příznaky v oblasti břicha souvisejícími s menstruací.

Z dotazovaných žen celkem 24 procent hlásilo průjem před začátkem menstruace a 28 procent mělo během menstruace příznaky průjmu. Ti s pocity deprese nebo úzkosti hlásili ještě vyšší míru symptomů v zažívacím traktu.

Jak předejít průjmu při menstruaci?

S průjmem souvisejícím s menstruačním obdobím můžete bojovat stejně jako s jakýmkoli jiným záchvatem průjmu.

Existuje hned několik metod, které vám pomohou zmírnit nebo rovnou předejít průjmu, který doprovází menstruaci. Které to jsou?

Tak například se osvědčily tyto metody:

Sponzorováno

  • Přípravky se speciálním složením – například látka loperamid hydrochlorid – zahušťuje stolici a snižuje její četnost
  • pití dostatku tekutin – obecně platí, že jste pili dostatek tekutin, když je vaše moč světle žlutá. Pokud je tmavě žlutá, nepijete dost.
  • strava bohatá na vlákninu (např. kvalitní jogurty s probiotickou kulturou)
  • cvičení je jednou z nejlepších metod jak zvládat PMS a menstruační bolestivost. Křeče jsou pak méně intenzivní a pozitivně ovlivňuje střevní motilitu.
  • Pomoci mohou i nahřívací podložky a teplé oblečení.
  • Vhodné je omezit pití kávy a konzumaci nezdravých potravin v období menstruace.
  • Antikoncepce – Užívání antikoncepčních pilulek může pomoci regulovat váš cyklus a snížit příznaky průjmu.
  • Snížení stresu – Kromě výše uvedených tipů je důležité podniknout kroky ke snížení stresu. Nadměrný stres a úzkost mohou zhoršit menstruační příznaky, včetně křečí a průjmu.

Prevence – existuje nějaký způsob, jak průjmu při menstruaci zabránit?

Pokud máte často průjem související s menstruací, můžete podniknout několik kroků.

Několik dní před menstruací začněte jíst více vlákniny. Vláknina dodává vaší stolici větší objem, díky čemuž je pevnější. Mezi příklady patří celozrnné pečivo a ovoce a zelenina se slupkou, protože právě tam je velká část vlákniny.

Kromě toho zvažte přidání některých probiotických potravin do vaší stravy, například miso, kysané zelí nebo jogurt. Ty mohou zvýšit množství zdravých bakterií ve střevě, což může pomoci snížit příznaky průjmu.

Nakonec zvažte užívání ibuprofenu den nebo dva před menstruací. To může pomoci snížit účinky prostaglandinů na vaše tělo.

Sponzorováno

A jak s průjmem při menstruaci bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále si můžete na toto téma přečíst

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva