Obsah článku
Standardně se využívají hygienické vložky a tampony. Novým trendem jsou momentálně menstruační kalíšky. Názor gynekologů v jejich použití se převážně shoduje v tom, že ze zdravotního hlediska jsou víceméně rovnocenné. Jedni se přiklánějí k tvrzení, že volba závisí na ženě, jiní doporučují tyto pomůcky střídat. Vhodné je zvážit použití na úrovni intenzity krvácení a na dané situaci.
Vložky
Vložky jsou považovány za vnější ochranu, protože absorbují menstruační tekutinu zvenčí. Jejich úprava při dostatečné výměně zabraňuje protékání krve a jejich pohybu v kalhotkách. Materiály, ze kterých jsou vyráběny jsou vzdušné a při jejich pravidelné výměně by nemělo přicházet k nepříjemným pocitům vlhkosti a zápachu. Právě povrchová vrstva přichází do bezprostředního kontaktu s našimi intimními místy a proto je lepší, pokud je z přírodního jemného materiálu.
Na první dny silné menstruace je třeba vybrat vložky určené pro tento typ krvácení, případně vložky přizpůsobené prodloužením a zesílením absorpčního jádra na noc a na poslední slabší dny postačí i tenké vložky, intimky.
Tvary vložek se přizpůsobují typu kalhotek. Parfémované vložky mohou být dráždivé, tak na to pozor. Obzvlášť, pokud ženy opakovaně trápí kvasinky či mykózy. Mnohem vhodnější jsou vložky neparfémované, které sice nebudou uměle prorážet možný zápach, ale nenarušují přirozenou flóru citlivých ženských partií.
Použití vložek je nepohodlné při sportu, protože lepící pásky se uvolňují a nedrží vložku na svém místě. V takových případech je vhodné používání tamponů.
Tampony
Dámské tampóny se zavádějí dovnitř pochvy odkud absorbují menstruační krev. Existují tampony různé velikosti, s různou absorpční schopností, s aplikátorem, i bez něj. Šířka sortimentu tamponů přibližně stejně velká jako u vložek.
Tampon je ideální používat během letních dnů. Není viditelný v tenkém oblečení a je ideální při pobytu u a ve vodě. Elastická pochva se přizpůsobí každé velikosti tampónu a svaly pánevního dna ho spolehlivě udrží.
U tamponech je ve srovnání s vložkami náročnější jejich aplikace. Nejčastější chybou při zavádění bývá to, že ženy si tampón nezasunou dostatečně hluboko, což způsobuje, že je tampon nakonec nepříjemně tlačí. I zavádění tamponů vyžaduje cvik. Tampón by měl být zaveden do střední části pochvy. Ženy, které trápí časté výtoky, mykózy a záněty by se měly používání tamponů raději vyhýbat.
Sponzorováno
Je možné používat tampóny u mladých dívek?
Ano, určitě. Ale nedoporučuje se používat je po celou dobu menstruace. Většina dívek volí vložky, jejichž použití je jednodušší a také snižují možný výskyt infekce. Menstruační krev vytéká přes přirozený otvor v panenské bláně, který je elastický a pružný a odporu tamponu se přizpůsobí. Vhodné jsou tampony s průměrem do 1,5 cm a se zaoblenou špičkou.
Menstruační kalíšek
Menstruační kalíšek je moderní pomůcka pro ženy v době jejich menstruace. Je to jemná silikonová nádobka, kterou si žena zavede do pochvy. Zde se jakoby rozevře a zachycuje menstruační krev.
Po naplnění se jednoduše vyjme a menstruační krev se vymyje. Kalíšek se pak opláchne a znovu zavede. Takto se jeden kalíšek používá celý cyklus a opakovaně. Po skončení cyklu se kalíšek sterilizuje vyvařením a uschová k dalšímu použití příští měsíc.
Zatímco tampon a vložka krev absorbují, kalíšek ji sbírá. To znamená, že kalíšek nezpůsobuje podráždění ani vysoušení sliznice a také posbírá více krve (až třikrát tolik co tampon). Protože se používá opakovaně, postačuje mít jen jeden a tak šetří peníze a pomáhá životnímu prostředí. Je vyroben z lékařského silikonu, který se používá ve zdravotnictví více než 50 let. Nemůžete na něj mít alergickou reakci. Je pružný, jemný a odolný. Zachovává přirozené pH pochvy.
Výhody menstruačního kalíšku:
- chrání před infekcemi
- je pružný, jemný a odolný
- zachovává přirozené pH pochvy
- vhodný při koupání a sportu (odděluje vnější prostředí od vnitřku)
- vydrží 10 let (ekonomické řešení)
- nevytváří žádný odpad (je ekologický)
Jak správně zavést menstruační kalíšek?
Krok č. 1
Stiskněte pohárek po stranách a přehněte jej v polovině, abyste dostali tvar „U“.
Krok č. 2
Držte složené strany pevně na svém místě mezi palcem a ukazováčkem tak, že stopka směřuje ke vaší dlani.
Krok č. 3
Dejte se do uvolněné a pohodlné polohy, jemně oddělte stydké pysky druhou volnou rukou a zatlačte vodorovně do poševního nitra.
Krok č. 4
Uchopte základ poháru (ne stopku) a otočte ho o 360 stupňů. Pokud se kalíšek lehce otáčí, znamená to, že je plně otevřený a umístěný horizontálně k vaší kostrči.
Krok č. 5
Pokud chcete kalíšek odstranit, jemně ho zatáhněte za stopku, abyste se dostali k základně pohárku. Tu pak jemně stiskněte a vytáhněte ven.
A co používáte při menstruaci vy? Co vám nejvíce vyhovuje? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
A dále si o menstruaci přečtěte
- Menstruační bolesti (dysmenorea) – jak na ně?
- Tejpování na menstruační bolesti
- Menstruační kalhotky – co je to a jak fungují?
- Předčasná menstruace – co způsobuje, že vaše menstruace začíná brzy?
VIDEO: Menstruační kalíšek – vše, co potřebuješ vědět
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy
Přečtěte si také naše další články
Používám menstruační kalíšek už asi rok a je to fakt super vynález. Ve škole těch 8 hodin přežije úplně v pohodě. Začátečníkům bych doporučila ráno a po škole zavádět a vydávat ve vaně.
Kalíšek je vážně super věc, eko, pohodlné, nikde nic nesmrdí, necítíte se blbě, když vám u kasy chlápek markuje tampony :-)