Sponzorováno

Esenciální olej Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.8/5 (10)

Salvia officinalis

Popis esenciálního oleje Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je asi nejpoužívanější šalvějí v aromaterapii. Dalšími druhy šalvěje jsou například šalvěj hispánská, šalvěj muškátová, šalvěj přeslenitá (slavné Babské ucho ze Saxany), šalvěj levandulolistá, šalvěj luční, šalvěj horská, které se používají taktéž v aromaterapii a k lékařským účelům.

Existují také okrasné druhy šalvěje, šalvěj ananasová, šalvěj melounová a šalvěj zlatolistá. Všechny druhy šalvějí patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Šalvěj lékařská je bylina, která dorůstá do výšky 20-120 cm, kvete v květnu až červnu 20-25 mm velkými fialovými kvítky. Roste divoce anebo je pěstována účelově jako zahradní bylina všude po Evropě, hlavně v Řecku, Turecku, Albánii, Itálii.

Esenciální olej se destiluje parovodní destilací ze sušených listů byliny. Chemické složení se odvíjí od toho, kde přesně se šalvěj pro destilaci esenciálního oleje pěstuje, a zda je bylina sbíraná před nebo po květu. Šalvěj, která vykvete, má větší obsah thujonu.

V kosmetice se esenciální olej šalvěj používá jako přírodní konzervant, protože pomáhá eliminovat množení choroboplodných zárodků v přípravcích pro péči o pleť a tělo. Funguje jako ochrana proti kožním plísním, používá se pro péči o problematickou a mastnou pokožku.

Při akné, ekzémech, dermatitidě a jiných kožních onemocněních brání horšímu zanícení a mokvání, hojí, zlepšuje zajizvení kůže. Lze jím také léčit herpesy. Je součástí šamponů, kondicionérů a vlasových vod, protože eliminuje výskyt lupů, ozdravuje vlasovou pokožku a stimuluje folikuly, takže zabraňuje padání vlasů. Protože má velmi dobrý účinek na jizvy, zmenšuje viditelnost strií a viditelnost celulitidy.

Najdete ji také jako součást mýdel či ostřejších, bylinných parfémů. Pokud máte problém s krvácením dásní, šalvěj ho pomůže zastavit, proto ji najdeme ve výrobcích dentální péče.

Šalvěj lékařská vyvolává pocení anebo ho zastavuje, v závislosti na dávkování. Pokud jsme nemocní a potřebujeme se vypotit, slabý šalvějový čaj pocení zvýší, silnější sníží. Čistí dýchací cesty, působí jako analgetikum, desinfikuje. Stimuluje činnost trávicího systému, jater a žlučníku. Používá se při zácpě, působí jako antibiotikum, odhleňuje, zlepšuje dýchání při rýmě a také při infekcích močopohlavního ústrojí a střev, při hormonální nerovnováze u žen. Napomáhá otěhotnění. Upravuje menstruační cyklus, zmírňuje bolestivé křeče a nevolnosti během periody, jako bolesti hlavy, únava, slabost či depresivní stavy.

Sponzorováno

Botanický název: Salvia officinalis
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy a květy.
Země původu: Řecko, Turecko, Albánie, Itálie.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Obsah účinných látek v tomto éterickém oleji

Monoterpenové ketony (až 60%): alfa -thujon (20 – 40%), kafr (5 – 25%), beta -thujon, terpenové oxidy: 1,8 cineolu (5 – 13%), monoterpeny: alfa-pinen, kamfen.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

  • Antivirové,
  • tonikum nervového, endokrinního a trávicího systému,
  • působí proti plísním.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Bledě žlutá tekutina.
Aroma: Šalvěj lékařská má teplou, kořeněnou, bylinnou a mírně kafrovitou vůni.

Účinky esenciálního oleje Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Vhodný při:

  • kožních plísních
  • mastné pokožce
  • problémech s menstruací
  • při herpesu
  • při akné
  • jako desinfekce
  • při sezónních onemocněních
  • Kontraindikace

    Vykazuje kontraindikace v těhotenství (stimuluje činnost dělohy a mohlo by dojít k potratu nebo předčasnému porodu, k porodu je naopak doporučovaná jako utišující a urychlující prostředek).

    Nesmí se používat při epilepsii, hysterii, při vysokém tlaku, u dětí a mládeže do 12 let věku. U kojících matek zastavuje produkci mléka. Neužívejte esenciální olej ze šalvěje lékařské vnitřně, vždy jej míchejte do nosného oleje a proveďte test kožní snášenlivosti.

    Není vhodná pro onkologicky nemocné ženy. Pamatujte na to, že jde o natolik silný olej, že k tomu, aby byl účinný, stačí jen velmi malé množství, nejlépe je přidat kapku éterického oleje do směsi s dalšími, jemnějšími esencemi, např. citrusy nebo růžovým dřevem. Používejte ho pouze, když není zbytí anebo sáhněte po jiném druhu šalvěje, který nemá tak vysoký obsah thujonu.

    Sponzorováno

    A co vy? Používáte olej ze Šalvěje lékařské? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

    A dále si přečtěte

      Sponzorováno

      Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

      Autor článku

      Pavlína Klaudová (více o nás)

       

      Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

      Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


      Štítky:

      Přečtěte si také naše další články

       

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva