Sponzorováno

Lymfangoitida (lymfangitida) – zánět lymfatických cév – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (15)

  • Lymfangitida je infekce lymfatických cév, které přenášejí lymfatickou tekutinu po celém těle.
  • Lymfangitida obvykle vyžaduje léčbu antibiotiky. Kožní infekce jsou nejčastější příčinou lymfangitidy.
  • Lymfatická tekutina těla a lymfatický systém pomáhají člověku bojovat s infekcemi. Lymfatická tekutina obvykle cestuje na infekční místo a dodává lymfocyty, které pomáhají bojovat s infekcí. Lymfocyty jsou bílé krvinky.
  • Někdy infikovaná lymfatická tekutina v jedné oblasti těla cestuje do lymfatických cév, což způsobuje lymfangitidu.
  • V tomto článku se dozvíte více o příčinách a příznacích lymfangitidy a také o tom, jak ji lékaři diagnostikují a léčí.

Co je lymfangitida?

Lymfangitida (či Lymfangoitida) je zánět lymfatického systému (konkrétně lymfatických cév), který je hlavní součástí vašeho imunitního systému.

Váš lymfatický systém je síť orgánů, buněk, kanálků a žláz. Žlázy se také nazývají uzliny a lze je nalézt takřka po celém těle. Nejzřetelnější jsou pod čelistí, v podpaží a ve slabinách.

Mezi orgány, které tvoří lymfatický systém, patří:

  • mandle, které se nacházejí ve vašem krku
  • slezina, orgán v břiše, který kromě jiných funkcí čistí vaši krev
  • brzlík, orgán v horní části hrudníku, který pomáhá rozvoji bílých krvinek

Imunitní buňky zvané lymfocyty zrají ve vaší kostní dřeni a poté putují do vašich lymfatických uzlin a dalších orgánů v lymfatickém systému, aby pomohly chránit vaše tělo před viry a bakteriemi. Lymfatický systém také filtruje bělavou čirou tekutinu zvanou lymfa, která obsahuje bakterie zabíjející bílé krvinky.

Lymfa cestuje vaším tělem podél lymfatických cév a sbírá tuky, bakterie a další odpadní produkty z buněk a tkání. Vaše lymfatické uzliny pak filtrují tyto škodlivé materiály z tekutiny a produkují více bílých krvinek, které bojují proti infekci.

K infekční lymfangitidě dochází, když viry a bakterie napadnou cévy vašeho lymfatického systému, obvykle infikované řezem nebo ránou. Z rány často „vyzařují“ jemné červené pruhy směrem k nejbližším lymfatickým žlázám. Mezi další příznaky patří horečka, zimnice a celkový pocit nemoci.

Takové  červené pruhy jsou jedním z příznaků

Takové červené pruhy jsou jedním z příznaků

 

Pokud je léčba zahájena rychle, lymfangitida často odezní prakticky bez nežádoucích účinků. Pokud se neléčí, mohou nastat komplikace a tento stav může být nakonec velmi vážný.

Lymfangitidě se někdy nesprávně říká otrava krve. Ale není to otrava krve. Někdy se také zaměňuje s tromboflebitidou, což je sraženina v žíle.

Příčiny – co způsobuje lymfangitidu?

K infekční lymfangitidě dochází, když bakterie nebo viry vstupují do lymfatických kanálků. Mohou vstoupit skrz řez nebo ránu, nebo mohou růst z existující infekce.

Lymfangitida je druh sekundární infekce, což znamená, že k ní dochází kvůli jiné infekci. Jakékoli poranění, které umožní vstupu viru, bakterie nebo houby do těla, může způsobit infekci, která vede k lymfangitidě.

Nejčastější infekční příčinou lymfangitidy je akutní streptokoková infekce. Může to být také důsledek stafylokokové (stafylokokové) infekce. Oba jsou bakteriální infekce.

Lymfangitida se může objevit, pokud již máte infekci kůže a zhoršuje se. To může znamenat, že se bakterie brzy dostanou do vašeho krevního oběhu. V důsledku toho mohou nastat komplikace, jako je sepse, život ohrožující stav celotělového zánětu.

Zdravotní problémy, které zvyšují riziko lymfangitidy, jsou tyto:

  • cukrovka
  • imunodeficience neboli ztráta imunitní funkce
  • chronické užívání steroidů
  • plané neštovice

Kousnutí kočky nebo psa nebo rána ve sladké vodě mohou také vést k lymfangitidě. Zahradníci a zemědělci mohou tento stav mít, pokud dostanou sporotrichózu, houbovou infekci přenášenou půdou či rostlinami.

Sponzorováno

Existují také neinfekční příčiny lymfangitidy. V důsledku malignity může dojít k zánětu lymfatických cév: Rakovina prsu, plic, žaludku, slinivky, rekta a prostaty jsou běžnými typy nádorů, které mohou vést k lymfangitidě. Lymfangitida byla také pozorována u pacientů s Crohnovou chorobou.

Jaké jsou příznaky lymfangitidy?

Červené pruhy často kopírují povrch kůže z infikované oblasti do nejbližší lymfatické žlázy. Mohou být slabé nebo velmi špatně viditelné a jemné na dotek. Mohou se rozšířit z rány nebo řezu. V některých případech mohou pruhy tvořit i takové puchýře.

Mezi další příznaky patří:

Jak je diagnostikována lymfangitida?

K diagnostice lymfangitidy provede lékař fyzickou prohlídku. Podívá se, jak vaše lymfatické uzliny vypadají a zda jsou oteklé.

Váš lékař může také objednat různé testy, jako je biopsie, aby odhalila příčinu otoku nebo krevní kultury, aby zjistila, zda je infekce přítomna ve vaší krvi.

Léčba lymfangitidy

Léčba by měla začít okamžitě, aby se problém dále nerozšířil. Váš lékař může doporučit následující:

  • antibiotika, pokud je příčinou bakteriální problém – ve formě perorálních léků nebo intravenózní antimikrobiální terapie, co je podání antibiotik přímo do žil
  • léky proti bolesti
  • protizánětlivé léky
  • chirurgický zákrok k odvodnění všech abscesů, které se mohly vytvořit
  • chirurgický debridement neboli odstranění uzliny, pokud ta způsobuje obstrukci

Ve většině případů bude člověk k léčbě bakteriální infekce potřebovat antibiotika. Intravenózní (IV) antibiotika mohou dodávat léky rychleji, takže člověk může potřebovat dostat IV antibiotika v nemocnici.

Léčení a zmírnění bolesti můžete podpořit použitím horkého obkladu v domácím prostředí. Horkou vodou napusťte žínku nebo ručník a pak ji dejte ji na citlivé místo. Udělejte to takto třikrát denně. Teplo podpoří průtok krve a podpoří uzdravení. Ze stejného důvodu byste si také mohli dát sprchu a umístit sprchovou hlavici nad infikovanou oblast.

Pokud je to možné, udržujte infikovanou oblast vyvýšenou. To pomáhá omezit otoky a zpomalit šíření infekce.

Pro mírnou úlevu od bolesti můžete užívat volně prodejné léky, jako je Paracetamol nebo Ibuprofen. Zeptejte se svého lékaře na užívání těchto léků, pokud máte onemocnění jater nebo ledvin nebo jste někdy měli žaludeční vřed nebo gastrointestinální krvácení, například krvácení do střev.

Jaké jsou možné komplikace u lymfangitidy?

Lymfangitida se může rychle šířit, což vede ke komplikacím, jako jsou například:

  • celulitida, kožní infekce
  • bakterémie nebo bakterie ve vaší krvi
  • sepse, infekce celého těla, která je život ohrožující
  • absces, bolestivé místo s hnisem, které je obvykle doprovázeno otokem a zánětem

Pokud se do krevního oběhu dostanou bakterie, může být tento stav život ohrožující. Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud zaznamenáte některý z následujících stavů:

  • zvyšující se bolest nebo zarudnutí v místě infekce
  • zvětšující se červené pruhy
  • hnis nebo tekutina vycházející z lymfatické uzliny
  • horečka nad 38,3 °C déle než dva dny

Užívejte předepsaná antibiotika, abyste předešli komplikacím.

Jaký je dlouhodobý výhled pacientů?

Pokud nedojde k žádným komplikacím, většina lidí se z lymfangitidy úplně uzdraví. Úplné zotavení může trvat týdny nebo měsíce. Mezitím mohou být přítomny otoky a obecné nepohodlí. Doba potřebná k uzdravení závisí na příčině stavu.

Sponzorováno

Okamžitá léčba lymfangitidy může pomoci předcházet komplikacím. Pokud tedy máte podezření na lymfangitidu, okamžitě navštivte svého lékaře.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Lymfangoitida (lymfangitida) – zánět lymfatických cév – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Helena Šlosarová napsal:

    Můj tatínek měl tento problém několikrát, byla jsem dítě, tak mám vzpomínky asi dost zkreslené. Udělal se mu pruh na vnitřní straně předloktí od zápěstí až do podpaží a zároveň tam měl zduřenou uzlinu. Pamatuji se, že mluvil o otravě krve v důsledku poranění, když se holil břitvou. Nevím, proč se mu to opakovaně stávalo, byl velmi čistotný a dbal na hygienu. Je možné, že to bylo v důsledku oslabené imunity? Poslední rok války byl v koncentračním táboře a onemocněl později tuberkulózou, byl déle než rok v sanatoriu. Léčba byla úspěšná, žil potom dalších 20 let.

    • Daniel Borník napsal:

      Lymfangitida, kterou popisujete, je zánět lymfatických cév, často způsobený bakteriální infekcí. Typickým příznakem je právě červený pruh, který směřuje od místa infekce směrem k lymfatickým uzlinám, což může být spojeno se zduřením uzlin. Tato infekce může vzniknout v důsledku drobných poranění, jako například při holení, pokud dojde ke kontaminaci bakteriemi, nejčastěji streptokoky nebo stafylokoky.

      Opakované epizody lymfangitidy by mohly být spojeny s oslabenou imunitou. Zkušenosti tvého tatínka z koncentračního tábora, kde pravděpodobně trpěl podvýživou, stresem a dalšími zdravotními problémy, mohly negativně ovlivnit jeho imunitní systém. Tuberkulóza, kterou prodělal, je rovněž onemocnění, které oslabuje imunitu, což mohlo zvýšit jeho náchylnost k infekcím, jako byla lymfangitida.

      Přestože dbal na hygienu, mohla být jeho imunita dlouhodobě ovlivněna minulými zdravotními problémy, což by vysvětlovalo častý návrat infekce.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva