Sponzorováno

Akné a pupínky na nohou a stehnech – jak je léčit? 4.75/5 (8)

Akné na stehnech se dá léčitKožní maz (olej) v naší pokožce ji udržuje hydratovanou a hladkou a odumřelé buňky se neustále odlupují, aby pokožka vypadala svěží.

Když se tento proces někde pokazí, mohou se objevit pupínky (akné). Vzhled pupínků na stehnech (nebo jinde na nohou) může signalizovat akné nebo něco mnohem méně častého.

A o tom si povíme v dnešním článku.

Jak se obvykle léčí akné a pupínky na nohou (stehnech)?

Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud je léze (pupínky) bolestivá, podrážděná nebo dlouhodobá (trvalá). Předtím však můžete provést několik kroků, které vám s akné a pupínky na nohou a stehnech mohou pomoci:

  • Zkuste čisticí prostředky na pleť s kyselinou salicylovou nebo kyselinou glykolovou.
  • Experimentujte s benzoylperoxidem, běžným a účinným lékem na akné.
  • Zkuste zvlhčovače nebo opalovací krémy, které jsou bez oleje nebo „nekomedogenní“.
  • Pamatujte, že těsné a úzké oblečení může vaši pokožku dráždit. Převlékněte se po zpocení co nejdříve.
  • Monitorujte sluneční záření. Slunce může pomoci s povrchovým akné, ale také může podpořit produkci kožního mazu a lézí. Vždy při opalování používejte opalovací krém.
  • Zkuste teplý obklad, abyste uvolnili a zjemnili všechny léze po akné.

Léze, které nereagují na výše uvedené kroky, nemusí být nutně akné a měl by je vidět lékař. Pokud lékař diagnostikuje akné, spadá do jedné ze čtyř kategorií: mírné, střední, střední až těžké a závažné.

K dispozici pro léčbu těžšího akné je hned několik procedur:

Léčba (lokální krémy) odvozená od vitaminu A. Jsou volně prodejné i na předpis. Tretinoin je nejznámější z možností léku na předpis, ale lékař vám může navrhnout i jiné léky.

Benzoylperoxid. Volně dostupné jsou různé sloučeniny. Váš lékař vám může doporučit i nějakou sloučeninu, která je k dispozici pouze na lékařský předpis. Léčba mírného akné obvykle začíná 5procentním roztokem.

Antibiotika. Váš lékař může doporučit minocyklin a doxycyklin k řešení bakterií spojených s akné. Antibiotická terapie je nyní méně populární než v minulosti kvůli rostoucím obavám z odolnosti vůči antibiotikům.

Systémová léčiva odvozená z vitaminu A. Tretinoin užívaný ústy je vyhrazen pro závažné případy cystického akné. Je účinný, ale spojený se závažnými vedlejšími účinky, včetně rizika vrozených vad. Tak na to pozor.

Různé léčby akné mohou mít komplikované a závažné interakce. Antibiotika mohou snížit účinnost ženských perorálních kontraceptiv (antikoncepce). Citlivost na slunce je pravděpodobnější u některých antibiotik, sloučenin vitaminu A a nesteroidních protizánětlivých léků.

Akné, zvláště těžké akné, může být bolestivé. Vhodná a rychlá léčba může začít nesteroidními léky, jako je třeba ibuprofen. Váš lékař může doporučit lék proti bolesti, který zmírní vaše nepohodlí. Může doporučit léky na předpis, pokud nejsou klasické léky účinné.

Náš tip: Nemačkejte si pupínky. Mohlo by to přivést infekci hlouběji do kůže a způsobit vznik jizvy.

Co způsobuje akné na stehnech (nohách)?

Akné je široký termín, který obecně popisuje různé stavy, které se mohou objevit na kůži. Akné se vyskytuje většinou na obličeji a na zádech, ale může se objevit téměř kdekoli, kde máte žlázu produkující olej (kožní maz), včetně nohou (a ano, i na stehnech).

Existuje několik faktorů, které mohou vést k akné na nohou (na stehnech). Jsou to například tyto:

  • neprodyšné oblečení
  • těsné kalhoty, které se otírají o nohy
  • dráždivé prací prostředky
  • pocení na nohou
  • kontakt s nečistým vybavením tělocvičny
  • červené pupínky z holení, které se zanítily
  • zánět folikulů (zanícené vlasové folikuly)

Uzavřený pór ucpaný olejem má bílou hlavičku. Černé tečky se tvoří, když je tento olej vystaven vzduchu a kombinuje se s kyslíkem.

I když existuje mnoho důvodů, proč se vám na stehnech mohou tvořit pupínky, existují tři velmi běžné příčiny akné a pupínků na stehnech: akné po podráždění pokožky, potničky (vyrážka z tepla) nebo vředy.

Akné po podráždění pokožky je běžnou příčinou, která je zvláště běžná u sportovců. Je to proto, že je vyvoláno nadměrným teplem, tlakem nebo třením kůže. Kůže může být jakoby drsná nebo hrbolatá, i když nevidíte skutečné pupínky. Tyto stehenní pupínky se mohou zhoršovat s pokračujícím třením a drážděním.

Potničky (Miliaria) jsou pravděpodobnou příčinou dočasně vyvýšených hrudek na vnitřní straně stehen. Je to vyrážka, kterou máte, když jste horcí a zpocení – tato vyrážka by měla rychle odeznít, jakmile vychladnete.

Sponzorováno

Vřed je bolestivá boule naplněná hnisem, která může vzniknout na povrchu kůže. Jsou to červené hrudky, ale mohou se naplnit hnisem. Ty jsou často způsobeny infekcí uvnitř vlasového folikulu nebo olejové žlázy. Je běžné je najít na místech na těle, kde dochází k tření.

Tyto problémy jsou obvykle neohrožující. Mohou se vyřešit samy se změnami teploty nebo životního stylu (necháte je pár dní bez tření a dráždění). Pokud máte bouli nebo hrboly, které přetrvávají, jsou větší a bolestivější, měli byste navštívit lékaře.

Léčba různých pupínků na nohou

Léčba pupínků nebo akné na nohou (stehnech) bude záviset na základní příčině.

Níže jsou uvedeny některé z běžných léčebných postupů, které se používají na základě příčiny pupínků.

Pokud za to může folikulitida

Folikulitida je vlastně infekční zánět vlasového váčku (folikulu). Jedná se o poměrně nezávažnou hnisavou kožní infekci.

Folikulitida obvykle nevyžaduje léčbu. Může se vyřešit sama během několika dní. Pokud však postupuje do pokročilejší formy nebo nemizí dlouhou dobu, měl by člověk navštívit lékaře.

U folikulitidy způsobené holením nohou je nejlepší léčbou často prevence. Takto můžete pomoci zabránit folikulitidě:

  • používejte raději elektrický holicí strojek, než ten jednorázový
  • zkuste použít více krému či pěny na holení nebo mýdla ke snížení podráždění pokožky
  • vyhněte se holení nohou několik dní po epizodě folikulitidy

Léčba folikulitidy závisí na tom, co ji způsobuje. Lékař může doporučit:

  • zvlhčovače pleti bez oleje,
  • topické steroidy
  • lokální nebo orální antibiotická terapie
  • antifungální terapie

Keratosis pilaris (lidově krupička)

Obvykle není nutné, aby lékaři ošetřovali pupínky na nohou, které jsou důsledkem keratózy pilaris. V některých případech, pokud se stav sám nevyřeší, si člověk může promluvit se svým lékařem o léčivých hydratačních krémech. Ty většinou pomáhají.

V extrémnějších případech může lékař diskutovat o laserové terapii.

Kopřivka

Léčba většiny kopřivek začíná prevencí. Kousnutí hmyzem obvykle způsobuje kopřivku, což znamená použití repelentů a omezení vystavené pokožky venku, aby se zabránilo dalšímu kousnutí. Pokud už dojde ke kopřivce, jsou k dispozici krémy proti svědění.

Pokud kopřivku doprovázejí další příznaky, měl by člověk vyhledat lékařskou pomoc. Mohou existovat další obavy, jako je specifická alergie nebo nesnášenlivost, které bude lékař muset posoudit a léčit.

Ekzém

Při léčbě ekzému může lékař navrhnout různé možnosti léčby. Některé typické léčby jsou tyto:

  • antihistaminika
  • antibiotika
  • kortikosteroidy

Lékař může být schopen navrhnout strategie, jak se vyhnout potenciálním spouštěčům ekzému.

Osoba s ekzémem by si také měla být vědoma své zvýšené náchylnosti ke kožním infekcím a měla by se vyhýbat lidem s planými neštovicemi nebo opary. Třeba vystavení viru herpes simplex může vést k ekzému herpeticum, což je závažná infekce, která se rychle šíří.

Pupínky po nadměrném tření

Zhoršené místo jemně očistěte vodou a důkladně osušte. Po vyčištění oblasti naneste nějakou zklidňující látku, jako je třeba kosmetická vazelína. Pokud je oblast velmi bolestivá, oteklá, krvácí nebo má krusty, možná budete muset navštívit svého poskytovatele lékaře o ten vám předepíše silnější léčivou mast.

TIP: Ochrana proti nepříjemnému tření stehen v létě – jak na to?

Prevence – jak zabránit vzniku pupínků na stehnech?

Prevence je nejlepší a nejsnadnější lék na pupínky na stehnech. Nejlepší způsob, jak zabránit tření a pupínkům způsobeným odíráním, je zabránit tření. Může být těžké zabránit tření mezi stehny, pokud hodně cvičíte nebo běháte a dochází mezi stehny ke tření.

Existují takové unisex stehenní pásky – ty jsou nejlepším řešením pro muže i ženy. Pásky vytvářejí mezi pokožkou bariéru, která brání tření, je to diskrétní způsob, jak zabránit bolestivému tření kůže na kůži a cítit se pohodlně po celý den. Mohou fungovat i při sportu a je lze nosit každý den!

Pokud jste vyzkoušeli všechno možné a pupínky ne a ne zmizet, návštěva dermatologa vás asi nemine.

Sponzorováno

A jak s akné a pupínky na stehny bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Akné a pupínky na nohou a stehnech – jak je léčit?”

    1. Jarka napsal:

      Doporučuji zkusit masticku Skinoren, volne prodejna v lekarne. Je to doslova zazrak na pupinky na vsech mistech.

    2. Karla9 napsal:

      já si myslím, a mám to i životem prověřené, že poměrně dost kožních nemocí je systémových – tj přes kůži se projevuje nějaký jiný problém, př kamarádka měla pořád ekzém, pupínky a to hlavně na rukách a pažích jinde ne, někdy horší, někdy lepší… nakonec jí zjistili alergii na lepek… a takových případů je hodně, že kožní projevy jsou prostě jen část nějakého celkového obrazu

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva