Obsah článku
- Mozkové aneurysma, také nazývané intrakraniální aneurysma, je abnormální rozšíření nebo vyklenutí stěny mozkové tepny. Toto rozšíření vytváří slabé místo na cévě, což může znamenat zvýšené riziko ruptury (prasknutí) této cévy. Ruptura mozkového aneurysmatu může způsobit vážné komplikace, včetně intrakraniálního krvácení, které může být život ohrožující.
- Mozková aneurysmata se mohou vyskytovat kdekoliv v mozku, ale často se nacházejí na spojích mezi velkými mozkovými tepnami, jako je spojení mezi bází mozku a lebkou nebo v oblasti Willisova kruhu, což je síť mozkových tepen v základně mozku. Tyto aneurysmata se často tvoří na místech, kde mozkové tepny vstupují do mozku a jsou obzvláště náchylné k ruptuře.
- Mozková aneurysmata mohou být asymptomatická (bez příznaků) a mohou být objevena náhodně během vyšetření mozku z jiného důvodu. Mohou však také vyvolávat různé příznaky, jako jsou silné bolesti hlavy, ztráta vědomí, závratě, zrakové problémy nebo neurologické symptomy, v závislosti na velikosti a umístění aneuryzmatu.
- Léčba mozkových aneurysmat může zahrnovat různé metody, včetně chirurgického zákroku na odstranění aneuryzmatu nebo endovaskulární embolizace, kde se do aneuryzmatu vkládají mikroskopické spirály nebo jiné materiály, aby se zabránilo krvácení. Volba léčebného postupu závisí na velikosti, umístění a zdravotním stavu pacienta, a je rozhodnuta lékařem po důkladném vyhodnocení. Včasná diagnostika a léčba mozkových aneurysmat jsou klíčové pro prevenci jejich ruptury a minimalizaci potenciálních komplikací.
Co je to mozkové aneurysma?
Mozkové aneurysma je vyboulení ve slabé části cévy v mozku nebo kolem něj. Konstantní tlak průtoku krve tlačí oslabenou část směrem ven a vytváří bouli. Když se do této boule vrhne krev, aneurysma se natáhne ještě dále. Aneurysma mozku tedy nastane, když se v mozkové cévě vytvoří boule a naplní se krví. Aneurysma často nevyvolává žádné příznaky, pokud neprasknou nebo nepropustí krev. Prasklé aneurysma způsobuje silné bolesti hlavy a může vést i ke smrtelné mrtvici.
Je to tedy podobné tomu, když si představíte, jak se balónek ztenčuje a pravděpodobněji praskne, když se naplní vzduchem (nebo vodou). Pokud aneurysma uniká nebo praskne, způsobí to krvácení do mozku. Někdy způsobí hemoragickou mrtvici, krvácení v mozku nebo kolem něj, které může vést k poškození mozku a může být smrtelné.
Jak časté jsou mozková aneurysma?
Až 6% lidí v Evropě má v mozku aneurysma, které nekrvácí (nazývá se to neporušené mozkové aneurysma). Prasklá aneurysma mozku jsou vzácná. Každým rokem na prasklou cévní výduť neboli aneurysma umírá 250 Čechů. Jedná se o zákeřnou nemoc postihující až třikrát častěji ženy.
Aneurysma mozku je poměrně vzácné. Jeden výzkumný dokument, který analyzoval 68 studií aneurysmat z 21 zemí, zjistil, že prevalence je asi 3 procenta. To znamená, že přibližně 3 ze 100 lidí v obecné populaci mají aneurysma mozku.
Koho často potká mozkové aneurysma?
Pravděpodobnost vzniku aneurysmatu mozku je větší, pokud:
- Jste žena.
- Je vám 40 až 60 let.
- Máte rodinnou anamnézu aneurysmat
- Máte vzácnou poruchu krevních cév, jako je arteriální disekce, fibromuskulární dysplazie nebo mozková arteritida.
- Máte genetickou poruchu, která postihuje pojivovou tkáň, jako je Ehlers-Danlosův syndrom, Marfanův syndrom, neurofibromatóza typu 1 nebo Loeys-Dietzův syndrom.
- Máte polycystické onemocnění ledvin.
- Narodili se s mozkovým aneurysmatem jako vrozenou vadou.
Aneurysma mozku se může tvořit u lidí mladších 30 let, zřídka ještě dříve, ale je pravděpodobnější, že vznikne po 40 letech života člověka.
Jak vypadá aneurysma?
Pod chirurgickým mikroskopem vypadá aneurysma jako bublina nebo puchýř v cévě. Zdravé okolní tepny mají narůžovělou barvu. Aneurysma vypadá načervenaleji kvůli defektu ve střední vrstvě její svalové stěny. Většina aneurysmat má jeden ze dvou obecných tvarů:
Sakulární aneurysma (Saccular aneurysms), mají zaoblený tvar, který se rozprostírá z jedné strany stěny cévy. Tento typ tvoří většinu dnes diagnostikovaných mozkových aneurysmat.
Fusiformní aneurysma se také nazývá „vřetenovitá“. Vypadají jako had, který spolkl krysu, místo jednoho vyboulení na obou stranách. Tato aneurysma mají tendenci se tvořit mimo mozek a mohou se vyvinout v cévách v mnoha různých částech těla.
Příčiny – co způsobuje aneurysma mozku?
Existují dva klíčové faktory, které mohou způsobit vývoj aneurysmatu:
Genetika: Lékaři se domnívají, že někteří pacienti se narodili s vadou střední vrstvy tkáně jejich cév. Tato vrstva poskytuje sílu a stabilitu zdravé cévě. Pokud vrstva chybí nebo je vadná, může to zvýšit riziko vzniku aneurysmatu.
Životní styl: V průběhu let může průtok krve vadnou cévou způsobit vývoj aneurysmatu. Některé podmínky však dále zvyšují riziko vzniku aneurysmatu, včetně těchto:
- Hypertenze nebo vysoký krevní tlak
- Zánět v těle
- Kouření tabáku
- Užívání amfetaminu a kokainu.
- Traumatické poranění mozku (často způsobené autonehodami).
- Ateroskleróza (hromadění tuků na stěnách cév).
Co tedy způsobuje krvácení mozkových aneurysmat? Vědci neobjevili přesně to, co způsobuje únik nebo prasknutí aneurysmatu, což způsobuje krvácení do mozku nebo kolem něj. Ale cokoli, co zvyšuje váš krevní tlak, může být nebezpečné. Vyšší krevní tlak způsobuje, že krev tlačí silněji na stěny cév. Záležitosti, které mohou zvýšit krevní tlak, jsou například:
Sponzorováno
- Trvalý stres nebo náhlý výbuch hněvu nebo jiné silné emoce.
- Třeba zvedáte něco těžkého, dále přenášení nebo tlačení něčeho těžkého, jako jsou závaží nebo nábytek.
- Obecně vysoký krevní tlak, který není adekvátně léčen léky.
Jsou aneurysma dědičná?
Pokud by mezi příbuznými prvního stupně byla jedna osoba s mozkovým aneurysmatem, bylo by vhodné nechat po konzultaci s lékařem primární péče zkontrolovat zbytek rodiny, děti nebo sourozence. Tyto kontroly se obvykle provádějí pomocí vyšetření magnetickou rezonancí (MRI).
Studie naznačují, že šance se může pohybovat mezi 10% a 20%. Ale také se ukázalo, že lékaři zjistili, že příbuzní pacientů s aneurysmatem mají příležitostně také aneurysma. Toto riziko se stává ještě pravděpodobnější, pokud vy nebo vaši rodinní příslušníci máte jiné rizikové faktory pro mozková aneurysma.
Jsou aneurysma mozku bolestivá? Aneurysma a bolest hlavy
Většina lidí, kteří mají neporušené mozkové aneurysma, uvedli, že neví, že tento problém mají. Obvykle nezpůsobuje bolest ani žádné příznaky.
Při zkoumání příčin chronické bolesti hlavy se však ve skutečnosti někdy nachází mnoho menších (nejen větších) aneurysmat. Vědci nevědí jistě, zda bolesti hlavy přímo souvisejí s neporušeným aneurysmatem. Jedna myšlenka je, že oteklá céva tlačí do nervů a membrán/tkání kolem mozku, což způsobuje bolest hlavy.
Náhlá, silná bolest hlavy může být známkou prasklého aneurysmatu. Zřídka vás může také bolet hlava, která trvá dny nebo týdny z aneurysmatu, z něhož uniká malé množství krve. Tento typ přetrvávající bolesti hlavy se nazývá sentinelová bolest hlavy. Je to varování, že aneurysma se chystá prasknout.
Sentinelová bolest hlavy (warning leak headache), která se dostavuje dny až týdny před hlavní rupturou aneurysmatu a bývá někdy špatně diagnostikována, např. jako migréna.
Jaké jsou příznaky neporušeného aneurysmatu mozku?
Nejčastějšími příznaky neporušeného aneurysmatu jsou bolesti hlavy. Jiné příznaky mohou být tyto:
- Změny ve vidění.
- Zvětšená (rozšířená) zornice (černá část oka).
- Záchvaty.
- Necitlivost nebo brnění v hlavě nebo obličeji.
- Bolest nad a za okem.
- Bolest krku.
- Nevolnost a zvracení.
Jaké jsou příznaky prasklého aneurysmatu mozku?
Aneurysma mozku, které uniká nebo prasklo, je život ohrožující. Vyžaduje neodkladné lékařské ošetření. Lidé s prasklým aneurysmatem mozku často říkají, že bolest hlavy je nejhorší bolestí jejich života. Silná bolest hlavy se objeví náhle a trvá hodiny až dny.
Kromě silné bolesti hlavy můžete mít některé stejné příznaky neporušeného aneurysmatu (viz seznam výše). Můžete také mít:
- Ztuhlý krk.
- Ospalost nebo dokonce kóma.
- Duševní zmatek.
- Závratě nebo problémy s rovnováhou.
- Obtížné mluvení.
- Slabost nebo žádný pocit v paži nebo noze.
- Infarkt.
Jak se léčí mozková aneurysma?
Chirurgie a/nebo endovaskulární terapie jsou léčbou mozkových aneurysmat, ať už jsou prasklá nebo neporušená.
Otevřené chirurgické operace – clipping
Během tohoto postupu vám chirurg vyřízne malý otvor v lebce, aby se dostal k aneurysmatu. Váš chirurg pomocí malého mikroskopu a nástrojů připevní malou kovovou sponku na základnu aneurysmatu, aby ji sevřel. Tím se zabrání proudění krve do aneurysmatu. Operace může zastavit krvácení do mozku nebo zabránit neporušenému aneurysmatu. Doba zotavení se liší u prasklých (několik týdnů až měsíců) a neporušených (obvykle dvou až čtyř týdnů) aneurysmat. Tento postup je považován za trvanlivý s nízkou mírou recidivy.
Endovaskulární terapie (embolizace cívky, stentování, remodelace balónku, odklon toku, intraluminální webové zařízení)
Pro tento postup nemusí váš chirurg vytvořit otvor v lebce. Místo toho lékař vloží katétr (ohebnou trubičku) do krevní cévy, obvykle do slabin nebo zápěstí, a takto ji zavede do vašeho mozku.
Váš lékař přes katétr umístí do aneurysmatu, nejčastěji pomocí malých stentů nebo balónků, kouli z drátků (vypadá to jako malá kulička příze), nejčastěji z platiny. Nedávno bylo také k dispozici další malé zařízení, které vypadá jako síťová koule, vyrobené z niklového titanu a funguje podobným způsobem jako cívky. Obě metody vedou k tvorbě krevních sraženin kolem a uvnitř drátu a blokují průtok krve do aneurysmatu, čímž se snižuje nebo eliminuje riziko prasknutí.
Další technika, nazývaná „odklonění toku“, také zahrnuje zavedení katétru do cévy od třísla nebo zápěstí do mozku. Poté lékař pomocí katétru umístí síťovou trubici do části cévy, která obsahuje aneurysma.
Váš lékař vám doporučí nejlepší možnosti léčby na základě vaší cévní anatomie, velikosti a umístění aneurysmatu a několika dalších charakteristik.
Sponzorováno
Stejně jako u otevřené operace může doba zotavení u prasklých aneurysmat trvat několik týdnů až měsíců. U neporušených aneurysmat léčených endovaskulární terapií se však očekává mnohem kratší zotavení, jen několik dní. V závislosti na konkrétní endovaskulární metodě mohou mít některé nízké riziko recidivy aneurysmatu.
A dále si o mozku přečtěte
- Osa střevo mozek – co je to a jak funguje?
- 8 způsobů, jak zvýšit hladinu BDNF a udržet mozek stále mladý
- Co škodí vašemu mozku? Tyto věci mozek nemá rád…
Zdroje článku a studie
- Klinické studie aneurysmatu mozku Zajímavé studie o aneurysmatu mozku
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články