Sponzorováno

Myšlenky na jídlo jako způsob komunikace pro zcela ochrnuté pacienty 5/5 (15)

Myšlenka na citron jako způsob komunikace? Ano!

Myšlenka na citron jako způsob komunikace? Ano!

Každá forma ochrnutí je pro pacienta a jeho okolí těžkou životní zkouškou, ovšem nejspíše nikdo z nás si nedovede představit, jaké to je nebýt schopný pohnout žádným svalem svého těla. Tento stav, kdy je pacient při vědomí a duševně v pořádku, avšak neschopen jakéhokoli pohybu, se nazývá syndromem uzamčení.

Ke komunikaci pak pacienti používají své oči, díky čemuž dokážou s využitím speciální kamery pracovat i s počítačem. Bohužel, nejtěžší forma syndromu uzamčení, někdy označovaná jako úplné uzamčení, zahrnuje i paralýzu svalů zajišťujících hybnost očí a očních víček.

Takoví lidé zůstávají zcela uzamčeni ve své mysli, zcela bez možnosti komunikovat s vnějším světem. Úplné uzamčení může nastat v konečné fázi amyotrofické laterální sklerózy (ALS), rozhodne-li se pacient či jeho rodina pro zajištění umělé plicní ventilace a výživy, které mu umožní přežívání.

Přestože v dnešní době jsou již k dispozici rozhraní umožňující určitou úroveň propojení mozku a elektronického zařízení, typicky prostřednictvím snímání mozkových (EEG) vln, jejich spolehlivost i použitelnost závisí na mnoha faktorech, včetně schopnosti pacienta je použít.

Sponzorováno

Jakými tělesnými funkcemi komunikovat?

Přemýšlivého čtenáře jistě napadne, že existují různé tělesné funkce, které můžeme do jisté míry ovlivnit čistě svou představivostí. Jednou z nich je například srdeční tep, ovšem ten lze takto ovlivnit jen chvilkově – vnímání podnětu (představ) se rychle otupí.

Další možností je využít zajímavou vlastnost našich zorniček, jejichž velikost se mění v závislosti na mentální aktivitě. V takovém případě je pacient instruován, aby se během měření soustředil na řešení určitého problému, chce-li vyjádřit souhlas či nesouhlas.

Asi nejzajímavější metodou, která byla i před několika lety úspěšně využita v Německu, je měření pH pacientových slin. Jistě jste si všimli, že když pomyslíte například na plátek citrónu, vaše slinné žlázy na to zareagují.

A přesně tento princip lékaři a výzkumníci využili k získání projevu vůle pacientky se syndromem úplného uzamčení. Po vyřčení otázky si žena měla představovat v ústech buď citrón, pokud nesouhlasila, anebo naopak mléko, pokud chtěla vyjádřit souhlas.

Kyselost či zásaditost slin je totiž v obou případech odlišná, a opakovaným měřením pH tak bylo možné zjistit, jakou možnost pacientka zvolila.

Na závěr je vhodné uvést, že ačkoli nám to přijde nepředstavitelné, dle jedné z provedených studií hodnotí velká část takto postižených pacientů kvalitu svého života jako dobrou.

A dále si přečtěte

VIDEO: Nová technologie umožňuje ochrnutému komunikovat (anglicky)

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva