Tento článek byl 12. srpna vydán na idnes.cz. Byl ale smazán. Pro vyváženost všech informací ho dáváme sem.
Za posledních 14 dnů bylo shodou okolností případů podezření na úmrtí následkem podání vakcíny proti covidu zhruba stejně, jako byl počet zemřelých s infekcí. Vyplývá to z nejnovějších dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv a ministerstva zdravotnictví.
Údaje se týkají jen jednotek případů, nemusejí souviset v čase a nelze tak z nich vyvozovat žádné jednoznačné závěry. Statisticky lze však s ohledem na poslední měsíce uvést, že jsou oba trendy zhruba vyrovnané.
Mohou se i překrývat, ale jen částečně. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky 71 procent lidí, kteří v červenci zemřelo s covidem, očkováno nebylo. A i tak u zbývajících 29 procent nemusela být reakce na vakcínu, ale úmrtí kvůli komplikacím způsobeným nákazou, která přišla náhodou ve stejném období, anebo kvůli jiné nemoci.
Podezření na úmrtí způsobeném reakcí na očkování proti covidu za předchozí týden – k 10. srpnu – bylo pět, o týden dříve čtyři. Celkově za 14 dní jich je tedy devět. V počtu úmrtí jsou zahrnuty i případy úmrtí na covid, které nastaly po aplikaci jak první, tak i druhé dávky vakcíny. Za stejné období přibylo podle statistik ministerstva zdravotnictví osm zemřelých s covidem.
SÚKL upozorňuje, že podezření jsou na vztah k očkování, časová souvislost rozhodně nemusí znamenat příčinnou souvislost. „Všechna hlášení, ve kterých je nahlášeno úmrtí, jsou důkladně hodnocena v rámci ČR a následně na celoevropské úrovni,“ dodává ústav.
Sponzorováno
Ministerstvo zdravotnictví ze své strany upozorňuje, že počet úmrtí v souvislosti s onemocněním po jednotlivých dnech zahrnuje všechna úmrtí lidí, které byly pozitivně testovány na covid metodou PCR a k jejichž úmrtí došlo v rámci hospitalizace či mimo ni.
Statisticky jsou zemřelí zahrnuti bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí. Mohli tedy zemřít na covid anebo s covidem jakožto další z většinou širšího výčtu nemocí.
S ohledem na fakt, že vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně měnit z důvodu průběžného doplňování, upozorňuje také resort.
Hlášené účinky v pětině případů
SÚKL také za posledních 14 dní zaregistroval 420 podezření na jiné nežádoucí účinky vakcíny. Ve srovnání s až stovkami tisíc lidí, kteří ji podstoupili, tak jde o nepatrný zlomek. Většinou očkovaní popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně.
Sponzorováno
Od začátku srpna se covidem nakazilo 1918 lidí a 1384 dalších se jich pro změnu vyléčilo. Počet hospitalizovaných se drží na úrovni více než 50 osob, z toho na JIP jejich množství mírně stouplo na středečních 15.
A dále si o covidu přečtěte
- Přenos Covidu venku? Minimální. Rizikem jsou vnitřní prostory
- Postcovidový syndrom (dlouhý Covid) a vitamín C do žíly – jak může pomoci?
- Rehabilitace pro nemoci Covid-19 (po koronaviru) – jak na to?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nový koronavirus (SARS-CoV-2) - Covid-19
Přečtěte si také naše další články
Na úvod píšete, že článek sem dáváte kvůli vyváženosti. Možná by bylo fajn, kdybyste s ohledem na vyváženost i dodali, že byl smazán, protože prezentuje údaje naprosto zcestně a tedy nebezpečně, a sice tak, že srovnává 9 podezření z asi 700 000 dávek aplikovaných v onom období s úmrtími (nakonec jich bylo 10) z průměrně jednoho až cca tří tisíc nemocných v té době. Je tedy srovnáváno něco, co má rizika úmrtí dle dostupných dat za 08/2021 cca 500-1000x jiná.