Obsah článku
Máty jsou patří do botanické čeledi Lamiaceae, ve které najdeme také rozmarýny, šalvěje nebo tymiány. Jednou z charakteristik mát je jejich snadná hybridizace. Některé máty obsahují hlavně mentol, jiné karvon.
Mají různé léčivé vlastnosti a také doporučení použití podle věkových kategorií. Kontraindikace najdete v rozšířených popiscích jednotlivých mát.
Máta peprná
Botanicky Mentha piperita L. var piperita je asi nejznámější a nejrozšířenější mátový esenciální olej. Je to kříženec máty vodní a máty klesnaté. Obsah esenciálního oleje v této rostlině se zvyšuje až do kvetení a poté klesá, takže se často sklízí během června až července.
Získaný esenciální olej může být bezbarvý až světle zelený až žlutý. Jeho vůně je charakteristická, svěží a mátová. Pokud jde o výtěžek destilace listů máty peprné, je poměrně nízký; ze 100 kilogramů čerstvých rostlin se získá přibližně 1 litr esenciálního oleje.
Máta peprná se skládá hlavně z mentolu (30 až 55%), mentonu (12 až 32%), 1,8-cineolu (3 až 14%). Je to zejména mentol, který jí dodává analgetické a anestetické vlastnosti. Používá se hlavně u migrén a horečky, smíchaná v nosném oleji (kapka na 1 čajovou lžičku) a aplikuje se na spánky.
Dále vykazuje tonické, antiinfekční a antiparazitické, protizánětlivé, antispasmodické vlastnosti, používá se také při nepohodlí zažívacího systému, při únavě.
Složení:
- mentol: 30 až 55%
- menthon: 12 až 32%
- 1,8-cineol: 3 až 14%
Vlastnosti esenciálního oleje z máty peprné:
- lokální analgetikum (mentol)
- tonikum a stimulant (mentol)
- antibakteriální prostředek (mentol)
- antivirotikum (mentol)
- cholagogum a choleretikum (menthon)
Máta rolní
Botanicky Mentha arvensis L., měří přibližně 50 centimetrů. Stonky máty rolní jsou načervenalé a její květy jsou bílo fialové. Po destilaci čerstvých listů sklizených v červnu se získá esenciální olej z máty rolní bohatý na mentol, obsahuje ho vůbec nejvíc ze všech mátových esenciálních olejů, celkem 75%.
Pokud jde o výtěžek z destilace a léčivé vlastnosti, jsou podobné těm, které má máta peprná. Vysoká koncentrace mentolu mu dodává analgetické, protizánětlivé, vazokonstrikční, tonické, antibakteriální a anestetické schopnosti, ale také vyšší toxicitu. Chladivý účinek je ale paradoxně menší než u máty peprné.
Složení:
- mentol: 30 až 55%
- menthon: 12 až 32%
- 1,8-cineol: 3 až 14%
Vlastnosti esenciálního oleje z máty rolní:
Sponzorováno
- lokální analgetikum (mentol)
- tonikum a stimulant (mentol)
- antibakteriální prostředek (mentol)
- antivirotikum (mentol)
- cholagogum a choleretikum (menthon)
Máta klesnatá
Najdete ji pod latinským názvem Mentha viridis L. Co se týče aroma, je z mátových esenciálních olejů pocitově nejsladší a neobsahuje skoro žádný mentol, její hlavní složkou je karvon.
Tato máta s má zelenou a svěží vůni, listy jsou destilovány v červnu až červenci. Spotřeba rostlinného materiálu a výnos esenciálního oleje je stejný jako u dalších mát. Má mukolytické a expektorační vlastnosti. Dermálně pomáhá zmírnit zažívací a dýchací potíže.
Složení:
- karvon: 45 až 75%
- limonen: 12 až 25%
- carveol: ≤ 7%
Vlastnosti esenciálního oleje:
- mukolytikum, expektorant (karvon a limonen)
- cholagogum a choleretikum (karvon a limonen)
- antiparazitikum (ketony)
- antivirotikum (karvon a limonen)
- protizánětlivý
- uklidňující ++
Další máty, používané v aromaterapii
Máta citronová
V aromaterapii se používá také máta citronová, někdy nazývaná synonymním názvem máta bergamotová, známá pod latinským názvem Mentha citrata, která se morfologicky liší od máty peprné svými zaoblenějšími a mírně nachovými listy. Její vůně je také poměrně jedinečná, protože je podobná vůni levandule, doprovázená jemnou citronovou nótou.
Neobsahuje mentol, naopak v ní najdete vysokou koncentraci linaloolu a limonenu. Používá se hlavně jako tonikum v případě poruch jater, ale také intimních potíží a jako jemnější druh máty při aromaterapeutické péči o děti od šesti let. Další druhy máty jsou kontraindikované do deseti let věku.
Složení:
- linalyl acetát: 57 až 63%
- linalool: 22 až 25%
- alfa-terpineol: 3%
- geranyl-acetát: 2%
Vlastnosti esenciálního oleje z máty citronové:
- sexuální tonikum a afrodiziakum
- nervové tonikum
- antispazmodický
- protizánětlivý
- trávicí, jaterní a pankreatické tonikum
Polej obecná
Polej obecná latinsky Mentha pulegium, poskytuje po destilaci listů esenciální olej, bohatý na pulegon. Tato molekula aktivně působí jako tonikum dýchacího systému a jako mukolytická látka. Je také vynikající pro odpuzování komárů.
Složení:
- pulegon: 75 až 95%
- menthon: 1,5 až 30%
- isomenthon: 2 až 10%
- mentol: 9%
- piperiton: 0,5 až 2,5%
- alfa-pinen: 0,5%
- beta-pinen: 0,5%
- limonen: 2%
- linalool: 0,5%
Vlastnosti esenciálního oleje:
- mukolytikum, expektorant(pulegon, menton, piperiton)
- tonikum a stimulant, hypertenzní (mentol)
- cholagogum a choleretikum, eupeptikum (pulegon, menton, piperiton)
- hepato -zažívací stimulant (pulegon, menton, piperiton)
- insekticid, repelent proti hmyzu (mentol)
Sponzorováno
A jak mátové esenciální oleje používáte vy? Napište nám do komentářů.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články