Sponzorováno

Postcovidový syndrom (dlouhý Covid, long Covid) a vitamín C do žíly – jak může pomoci? 4.78/5 (9)

Postcovidový syndrom (dlouhý Covid) a vitamín C do žílyVznik postcovidového syndromu, tzv. dlouhého covidu, pravděpodobně nesouvisí se závažností prodělaného onemocnění COVID-19, protože i lidé, kteří měli lehký průběh onemocnění, mohou tímto syndromem trpět.

Znáte skryté příznaky postcovidového syndromu a slyšeli jste už o postcovidové rehabilitaci pomocí infuzního vitamínu C? Právě o tomto si v dnešním článku napíšeme.

Když tělo bojuje s nemocí Covid-19

Jsou lidé, jejichž organismus překoná akutní infekci COVID-19 relativně rychle a jsou v pohodě, ale jsou mezi námi i tací, kteří se trápí dlouhodobými nepříjemnými následky této nemoci. Tento stav se označuje jako postcovidový syndrom, nebo tzv. dlouhý covid.

Přestože definice postcovidového syndromu se stále vyvíjí, většina odborníků označuje za postcovidový syndrom stav, kdy příznaky přetrvávají více než 12 týdnů po nemoci a nejsou vysvětlitelné jinými diagnózami.

Příznaky postcovidového syndromu

Obecně se long covid projevuje takto:

  • dlouhodobá únava omezující každodenní aktivity
  • dušnost
  • bolest či pocit napětí na hrudníku
  • problémy s koncentrací a pamětí
  • problémy se spaním
  • bušení srdce
  • závratě
  • bolesti svalů a kloubů

Vznik postcovidového syndromu přitom pravděpodobně vůbec nesouvisí se závažností prodělaného onemocnění COVID-19, a také lidé, kteří měli lehký průběh onemocnění, mohou tímto syndromem trpět.

Co říkají o postcovidovom syndromu vědecké studie?

Podle studie publikované v magazínu The Lancet, 76% lidí hospitalizováno s COVID-19 mělo přetrvávající příznaky onemocnění i 6 měsíců po vyléčení akutní infekce.

Podle údajů britského Úřadu pro národní statistiku, 1 z 10 lidí, kteří měli pozitivní test na COVID-19, měl příznaky přetrvávající po dobu 12 a více týdnů.

Italská studie z roku 2020 uvádí, že u více než 87% pacientů propuštěných z nemocnice přetrvával alespoň jeden symptom onemocnění COVID-19 po dobu dvou měsíců.

Několik studií pak ukazuje, že tzv. dlouhý covid postihuje častěji ženy a osoby s vyšším BMI.

V nedávné studii zaznamenali významný pokles zánětlivých markerů, včetně feritinu a D-dimeru, a trend snižování požadavků na FiO2 po podání vitaminu C.

Postcovidová rehabilitace pomocí infuzního vitamínu C

Postcovidová rehabilitace se soustřeďuje na odstranění následků při poruše funkce plic, ale i při neurologických a kardiologických komplikacích onemocnění, kognitivních poruchách a problémech se zvládáním běžných činností po překonání COVID-19.

Na mnoha pracovištích, které se zabývají léčbou následků po onemocnění COVID-19, se kromě rehabilitace a podpůrné kyslíkové terapie, začíná využívat i podávání infuzního vitamínu C.

Podle zkušeností lékařů, při použití vysokých dávek infúzního vitamínu C v léčbě postcovidových pacientů, působí tento vitamín právě na nespecifické projevy, jakými je i únava, na kterou se i spolu s bolestí hlavy stěžuje nejvíce pacientů. Pacienti se z ní rychleji zotaví, rychleji proběhla rekonvalescence a podobně.

Vysoké dávky vitaminu C se v léčbě virových a zánětlivých onemocnění používají již desetiletí. Vitamín je znám jako silný antioxidantm, který dokáže stimulovat imunitní systém.

Sponzorováno

Infuzí naše tělo příjmu mnohem více vitamínu C, stravou a tabletami se takové vysoké hladiny v krvi nedají nikdy dosáhnout.

Obsah vitamínu C v krevní plazmě při různých metodách podání vitamínu C. Ten poslední (červený) kopec je podání intravenózně

Obsah vitamínu C v krevní plazmě při různých metodách podání vitamínu C. Ten poslední (červený) kopec je podání intravenózně

A nebo to ukazuje pěkně ještě tento graf:

Vitamín C intravenózně (modrý) a suplementace ústy (červený) - vývoj množství vitamínu v čase

Vitamín C intravenózně (modrý) a suplementace ústy (červený) – vývoj množství vitamínu v čase

Proto má i podpůrná terapie infuzním vitamínem C velký význam v léčbě, i prevenci. Vitamín C patří mezi výjimečné, charakteristické, vysoce specifické a klíčové molekuly lidského těla. Je to nenahraditelná molekula a současně rozhodující faktor zdraví a vitální pohody.

Infuzí podávaný vitamín C pomáhá jako podpůrná léčba i při dalších zdravotních problémech

Třeba při:

  • oslabeném imunitním systému
  • virových a baketiálních infekcích
  • různých zánětech
  • hojení ran
  • revmatických onemocněních
  • bolestech kloubů
  • onkologických onemocněních
  • alergiích a histaminové intoleranci

Klinické údaje ze studií IV s vitaminem C nebudou k dispozici po mnoho měsíců. Lékaři a vědci zatím nemohou říci, jak účinný je IV vitamin C nebo jak by mohl fungovat.

Existují určité vědecké důkazy o tom, že IV vitamin C může být užitečný při léčbě jiných infekcí. Většina zaznamenaného užívání IV vitaminu C byla v léčbě rakoviny.

Aby bylo jasno: IV vitamin C není lékem na COVID-19. Ale při long covidu může pomáhat.

Existuje několik teorií o tom, jak může IV vitamin C pomoci při léčbě nemoci COVID-19:

  • Velmi vysoké hladiny vitaminu C mohou vytvářet volné radikály, které ničí viry a bakterie. Buňky našeho těla mají obranu proti těmto volným radikálům, ale proti virům nikoli.
  • Další možností je i.v. vitamin C obnovuje antioxidační ochranu těla. Vážné infekce mohou velmi rychle spotřebovat vitamin C a další antioxidanty v našem těle.

Sponzorováno

Máte s infuzí podávaným vitamínem C nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů. Budeme rádi my i naši čtenáři.

A dále si o Covidu-19 přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva