Sponzorováno

Esenciální olej Palmarosa (Cymbopogon martini) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.75/5 (8)

Palmarosa je aromatická bylina s dlouhými, úzkými listy

Palmarosa je aromatická bylina s dlouhými, úzkými listy

Popis esenciálního oleje Palmarosa

Palmarosa patří do čeledi aromatických trav Graminaceae (lipnicovité). Někdy se jí říká také indickégeránium, její botanický název zní Cymbopogon martini. Má dvě odrůdy, Motia a Sofie, které se od sebe mírně liší vůni a biochemickým profilem. Je to blízká příbuzná lemongrassu, obě původně pochází z Indie. Její vůně připomíná geranium a růži, což vedlo nepoctivé prodejce k tomu, aby tyto dva esenciální oleje pančovali právě palmarosou.

Dnes se, díky přísnějším kontrolám složení a certifikátům, daří poměrně dobře tomuto procesu zamezovat. Dorůstá do výšky 3m, doba jejího květu spadá na srpen až září. Kvete modravě bíle a následně se její květy zbarví červeně. Esence se získává parovodní destilací ze suchých listů trávy, které se sklízejí před tím, než vejdou do květu. Někdy se listy ani nesuší a rovnou se destilují. V současnosti se esenciální olej palmarosa vyrábí v Nepálu, Indii, Brazílii a na Madagaskaru.

V aromaterapeutické péči o pleť lze palmarosu použít pro suchou pokožku a jako vynikající přísadu pro výrobu nočních krémů. Je to jeden z regeneračních esenciálních olejů, bývá přidávána do pleťových tonizačních krémů nebo osobní péče, určené k léčbě dermatitidy a akné. Palmarosa je vhodná pro všechny typy kožních problémů, zachovává mladistvý vzhled pokožky, zmatňuje, reguluje její maštění, urychluje hojení.

Má protiplísňové účinky a posiluje imunitu pleti, přidává se do deodorantů, aby snížila projevy infekcí v podpaží. Používá se také v přípravcích pro péči o vlasy, protože snižuje jejich vypadávání. Esenciální olej palmarosa se v aromapsychologii používá jako přírodní antidepresivum. Jeho relaxační a osvěžující vlastnosti nabízí to pravé pro ty, kteří jsou vyčerpaní stresovými situacemi a potřebují uklidnit a posílit sebevědomí. V lidovém léčitelství má palmarosa více využití. Používá se hlavně jako protiinfekční a protivirové činidlo, působí protikřečově, obzvlášť při infekcích v genitourinálním traktu. Podporuje činnost trávicího systému. Působí potopudně a močopudně. Napomáhá snižování horečky.

Sponzorováno

Botanický název: Cymbopogon martini
Čeleď: Graminaceae (lipnicovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Nepál, Indie, Brazílie, Madagaskar
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek v esenciálním oleji Palmarosa

Monoterpenoly (80-85%): geraniol, linalool, estery (10-15%):geranyl acetát, geranyl formiát, aldehydy (5%): neral, geranial, seskviterpeny (2%), seskviterpenoly (1,5%).

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Palmarosa

Působí jako:

  • protikřečový prostředek,
  • nervové tonikum,
  • anti-agingový prostředek,
  • analgetikum,
  • je potopudný a močopudný.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná, žlutá až olivová kapalina.
Aroma: Má svěží, hedvábné, mělké, růžové aroma s lehkým travnatým podtónem. Připomíná lehce geránium i růži.

Účinky esenciálního oleje Palmarosa

Olej Palmarosa se vhodný při:

  • kožních potížích
  • při maštění vlasů
  • při infekcích
  • při nervovém vyčerpání
  • při křečích
  • pro podporu krevního oběhu

Kontraindikace

Nevhodná pro těhotné ženy do ukončeného třetího měsíce, pro kojící a děti do šesti let věku. V těhotenství nutno dodržovat velmi nízké dávkování a nepoužívat dlouhodobě.

Vždy se musí ředit do nosného oleje, nepoužívat vnitřně. Při použití v aromalampě difuzujte maximálně 2x 30 minut denně u dospělého nebo 2x 15 minut u dětí od šesti let denně. Dávkování je 2-3 kapky oleje podle velikosti místnosti.

Sponzorováno

Znáte éterický olej Palmarosa? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Dále si o esenciálních olejích přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva