Obsah článku
Průměrný věk výskytu menopauzy je kolem 51 let, ale nejčastěji je to okolo 45-55 roku života ženy.
Obtíže, spojené s menopauzou
Období kolem menopauzy a po menopauze je doprovázeno velkým množstvím příznaků:
- časté a nepříjemné návaly horka a únava
- problémy s pokožkou, zejména s její hydratací
- porucha minerálního hospodářství těla (demineralizace kostí – osteoporóza)
- suchost sliznic
- vypadávání vlasů
- poruchy nálad, depresivní poruchy a poruchy spánku
V reprodukčním věku je organismus ženy chráněn hormonální aktivitou před rizikem kardiovaskulárního onemocnění, ischemické choroby srdce nebo rizikem ischemické choroby dolních končetin, dále pak riziko osteoporózy, hypertenze či cévní mozkové příhody.
Riziko vzniku proliferativních změn (patologické tvorby tkáně – karcinomu) dělohy je po menopauze rovněž vyšší. Může se zvýšit i koncentrace LDL – cholesterolu, triglyceridů, čímž narůstá riziko výskytu aterosklerózy.
Léčba hormony (estrogenem) jako prevence potíží při menopauze
Tato rizika lze snížit hormonální substituční terapií (HRT – hormon replacement therapy). Je to léčba přirozenými a polosyntetickými estrogeny, které se aplikují perorálně, vaginálně, vdechováním, injekčně nebo implantaci.
Mnohé studie prokázaly pozitivní účinek na zpomalení vývoji osteoporózy (nižšího výskytu zlomenin), Alzheimerovy demence a karcinomu dělohy. Snížený výskyt srdečního infarktu hormonální substituční terapií nebyl zatím prokázán.
Počet žen léčených hormonální substituční terapií je stále celkem nízký. Dlouhodobá léčba hormonální substituční terapií totiž zvyšuje riziko vzniku nádorů (karcinomu prsu), tromboembolických příhod a žlučníkových kamenů.
Sponzorováno
Alternativa? Zkuste fytoestrogeny
Pro ženy, které odmítají hormonální substituční terapii nebo je u nich kontraindikována, je alternativní léčbou přírodní zdroj fytoestrogenů. Fytoestrogeny mají relativně slabý účinek ve srovnání s hormonální substituční terapií. Některé studie se ale hodně přiklánějí k určitému příznivému účinku, jiné ho zase popírají.
Mezi zdroje přírodních fytoestrogenů patří:
- Ploštičník hroznatý nebo black cohosh (Cimicifuga racemosa, Ranunculaceae) zmírňuje nepříjemné příznaky menopauzy – návaly horka, únava, pocení.
- Sója (Glycine sp., Fabaceae)
- Extrakty a čajové směsi na eliminování problémů, způsobených menopauzou.
Sedativní a antidepresivní účinek má například kombinace: meduňka (Mellissa officinalis, Lamiaceae), chmel (Humulus lupulus, Canabaceae), třezalka (Hypericum perforatum, Hypericaceae), kontryhel (Alcehmilla xantochlora, Rosaceae), kardiotonický a antihypertenzní účinek má hloh (Crateagus monogyna, Rosaceae), zvýšené vylučování moči zase bříza (Betula pendula, Betulaceae).
Směs je vhodná i při problémech s usínáním, podrážděnosti, nervozitě, depresivní náladě.
Shrňme si to
Menopauzální hormonální terapie (MHT) je nejúčinnější léčbou příznaků akutního klimakterického syndromu a účinnou prevencí dlouhodobého nedostatku estrogenu. Vaginální podání nízkých dávek estrogenu je terapií volby pro léčbu a prevenci urogenitální atrofie a jejích následků. Systémová léčba může zahrnovat estrogen, ale stejně účinnou alternativou je tibolon. Nehormonální terapie se opírá o fytoestrogeny, extrakt z Ploštičníku hroznatého (black cohosh) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu.
A jak s příznaky menopauzy bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
A dále si o menopauze přečtěte
- Jak zmírnit příznaky menopauzy – TOP rady
- Hormonální substituční terapie (léčba) při menopauze – co je to a kdy se používá?
- Vyvarujte se přibírání v době okolo přechodu (v menopauze). Jak?
- Vypadávání a řídnutí vlasů v menopauze – jak zmírnit?
VIDEO: Co se děje s ženským tělem při menopauze
Sponzorováno
Zdroje článku a odborné studie
- Menopause hormone therapy: latest developments and clinical practice Autor: Tomas Fait, MD, PhD
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy, Menopauza
Přečtěte si také naše další články