Obsah článku
Ponoříme se do výzkumu, abychom odhalili ideální dobu meditace – to abyste mohli svou meditaci využít co nejlépe a nejefektivněji.
Doba meditace – co říká věda
Celkově vědci identifikovali pět charakteristik, které určují účinnost meditace:
- frekvence meditačního cvičení
- délka meditace
- dodržování pokynů pro meditaci
- odbornost, kulturní význam a porozumění kontextu, proč meditaci praktikujete
- síla osobního zážitku z meditace
Ve studii z roku 2017 vědci zjistili, že účastníci reagovali s větší všímavostí na každodenní události ve dnech, kdy meditovali. Zjistili také, že dodržování praxe a dlouhodobé cvičení meditace mělo pozitivní výsledky. Další studie z roku 2017 zjistila významné souvislosti mezi délkou meditace a pozitivními emocemi.
Studie nezkušených meditujících z roku 2018 zjistila, že 8, ale ne 4 týdny 13minutové denní meditace snížily negativní náladu, zvýšenou pozornost, zlepšily paměť a snížily úzkost. To znamená, že na opakování záleží.
Věci také našli určitou korelaci mezi délkou meditace a pohodou, kterou pociťujete.
Co je odbornost v oblasti meditace?
Je důležité si uvědomit, že kompetence neboli odbornost v meditaci je přirozeně obtížné definovat. Tato odbornost se dá definovat jako to, jak dobře myšlenkově umíte s meditací zacházet. Jinými slovy, jde o porozumění kontextu toho, co a proč meditací cvičíte. Totéž platí, pokud jde o smysl pro kulturní nebo duchovní význam.
Tyto vlastnosti obvykle nejsou tím, co považujeme za něco nutného. Mnoho odborníků na meditaci poukazuje na „začátečnickou mysl“ jako na způsob, jak být v meditaci skutečně zruční.
Jaká je tedy nejlepší doba pro praktikování meditace?
Co to všechno znamená, pokud jde o ideální dobu meditace? Výše uvedený výzkum naznačuje, že 13 minut meditace na sezení stačí k získání maximum výhod z meditace. Pravidelnost může být pak stejně důležitá. Cvičení po dobu 13 minut jednou za několik měsíců pravděpodobně nepřinese tolik výhod jako cvičení po dobu 5 minut denně. Nakonec neexistuje žádné „magické číslo“, jak dlouho meditovat.
Nejdůležitější je, abyste si vybrali dobu, která je:
- realistická
- praktická
- replikovatelná
- příjemná
Studie začínajících meditujících z roku 2020 zjistila, že když účastníci zažili pozitivní emoce během prvního provádění meditace tím více, čím se frekvence a délka meditačního cvičení zvýšila. Jinými slovy, pravděpodobně se budete držet své praxe, pokud vás meditace baví a spojujete ji s pozitivními pocity. Najdete si svůj čas, který vám vyhovuje.
To se může zdát jako samozřejmost, ale existuje běžná mylná představa, že meditace by měla být nějak speciálně zaměřena, aby byla přínosem. Pravdou je, že při hledání hranice mezi nepohodlím a navozené relaxací dochází k meditační magii.
Nezapomeňte si vše v hlavě ulehčit. Meditace není maraton. Jde spíše o odevzdání mysli, než o dobytí nějakých hodin, po kterých provádíte meditaci.
V případě pochybností mějte na paměti tento vzorec:
ZÁŽITEK Z MEDITACE + FREKVENCE + DOBA TRVÁNÍ = OPTIMÁLNÍ ČAS PRO MEDITACI
Jak pro vás najít tu správnou meditaci
Studie z roku 2017 zjistila, že u vzorku 55 mírně stresovaných dospělých ve věku od 50 do 80 let byly nejoblíbenějšími praktikami skenování těla (meditace při skenování těla je typ meditace, při kterém je mentální zaměření obvykle obráceno k prožívání fyzických pocitů samotného těla), meditace vsedě a dechová cvičení.
Sponzorováno
Bez ohledu na to, jaký druh meditace si vyberete, je důležité, abyste si ji užili. Na to myslete.
Zde je několik z mnoha typů meditace:
- meditace mettá – Mettá bhávaná je oblíbený druh buddhistické meditace, při němž je rozvíjena milující laskavost a soucit ke všem živým bytostem
- mantra meditace – Meditace pomocí manter je vynikající způsob, potřebujete-li přesměrovat svou mysl, např. přijde-li do vašeho života mimořádná událost.
- duchovní meditace
- soustředěná meditace
- meditace při chůzi
- transcendentální meditace
- vizualizace meditace – Vizualizace je jednou z forem mentálního tréninku a druhem meditace, při níž využíváte obrazovou představivost.
Nalezení toho, jaké typy meditace pro vás fungují nejlépe, je otázkou vašich sympatií k nějaké meditaci, a také pokusu a omylu. Začněte třeba s meditačními videi na YouTube nebo Spotify. Upřesněte své hledání upřesněním, jaký typ meditace byste chtěli vyzkoušet.
Na Instagramu je také spousta učitelů meditace, které si můžete vyzkoušet.
Začněte s meditací
Nakonec začíná nejdůležitější krok, který ve své praxi uděláte. Buďte realističtí a začněte tam, kde jste.
Pokud máte nabitý program, začněte s pouhými 3 minutami denně, abyste seděli v tichu, poslouchali svůj dech a prostě byli. Jakmile to zvládnete, zvyšte to až na 5 či 7 minut.
Možná zjistíte, že se postupem času začnete těšit na svou praxi tak, jak se těšíte na svůj oblíbený nápoj v horkém dni. Někdy se můžete přistihnout, že jste se dlouho zapomněli podívat se na hodiny. A pak je to super.
Jak často meditovat?
Meditace je v tomto hodně podobná fyzickému cvičení v tom, že cvičíme nějakou dovednost. Čím více si tuto dovednost procvičujeme, tím schopněji a lépe ji používáme. Z tohoto důvodu je nejlepší meditovat každý den, pokud můžete. Na rozdíl od cvičení poté nebudete cítit bolest, takže není třeba žádných volných dní. Pokud však nemůžete meditovat denně, je důležité nebýt k sobě kritický a nekritizovat se kvůli „nedostatečné kázni“.
Jak dlouho meditovat? Shrňme si to
Neexistuje žádný vzorec, který by definoval dokonalou meditační praxi. Zatímco studie ukázaly, že 13 minut může být skvělým výchozím bodem, existuje celá řada dalších faktorů, které ovlivňují, jak prospěšná bude vaše meditace. Patří mezi ně frekvence, doba trvání a kulturní význam meditace.
Vědci z University of Waterloo v Kanadě zjistili, že k vidění významných výsledků stačí meditovat pouhých 10 minut denně. Pokud meditace bude probíhat důsledně, budete sedět v klidu a budete klidně, zhluboka dýchat pouhých 10 minut, dost vám to pomůže lépe se po celý den soustředit.
Ať už vaše meditace trvá 5 minut nebo 45 minut, nezapomeňte, že pravidelnost je pravděpodobně stejně důležitá jako délka.
Užijte si svoji meditaci na maximum. Pokud právě začínáte, doporučujeme vám meditovat kdekoli od 5 do 10 minut každý den. Můžete možná začít na ještě kratším čase. Možná to zkuste na 1 minutu ráno. A když můžete tak dlouho sedět a odpočívat, přesuňte se na 2 minuty. A pak budete s praktikováním meditace neustále zvyšovat svůj čas.
A co vy? Jak dlouho meditujete vy? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.
Dále si o meditaci přečtěte i naše další články
- Meditace pro dobrý spánek – jak na to?
- Meditace na snížení tlaku – jak ji provádět?
- Meditace s pomocí virtuální reality – umí pomáhat s úzkostí a dalšími problémy
VIDEO: Meditace pro začátečníky ♥
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Studie - proces a efekty meditace Autor: Hari Sharma
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Relaxace a zdraví
Přečtěte si také naše další články