Sponzorováno

Esenciální olej z majoránky (Origanum majorana) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.71/5 (7)

Origanum majorana

Origanum majorana

Popis majoránkového esenciálního oleje

Majoránka je aromatická bylina, jejíž vzrůst je okolo 30-80 centimetrů. Má více poddruhů a s tím jsou také spojovány různé botanické názvy. Nejčastěji ji najdeme pod jménem Origanum majorana. Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Pochází z jižní Evropy a Blízkého Východu, ale najdeme ji po celé Evropě i Americe. Éterický olej se získává parovodní destilací z celé rostliny v plném květu. Hlavními výrobci majoránkového esenciálního oleje jsou na evropské půdě Francouzi a mimo náš kontinent Egypťané.

Majoránkový éterický olej bývá součástí deodorantů a přípravků osobní hygieny. V přírodní kosmetice působí jako mírný konzervant, protože má antibakteriální účinky. Používá se do výrobků péče o problematickou pleť a anti-agingových řad. Majoránka je díky vysokému obsahu linalolu efektivní olej přihojení ran, vyrážek, dermatitidy, kožních infekcí a akné. Udržuje zdravou pokožku hlavy. Pomáhá při plísňových infekcích. Esenciální olej z majoránky se hodí při nespavosti, která jde ruku v ruce se stresovou zátěží, pomáhá odstranit pocit přetíženosti, uklidňuje. Lze ji využít při nervové úzkosti, negativních pocitech, osamělosti, nedostatku soustředění.

Esenciální olej z majoránky je účinné analgetikum, mírní bolesti kloubů a zubů, používá se při revmatismu i dně. Ulevuje celkovým bolestem pohybového aparátu včetně svalových, ocení ho hlavně sportovci, kteří byli vystaveni zvýšené námaze. Podporuje lepší cirkulaci krve. Působí jako tonikum trávicího systému, je vhodná při průjmech. U nechutenství posiluje chuť k jídlu. Je vhodná jako prostředek proti křečím a nadýmání i u potíží při premenstruačním syndromu.

Používá se jako přírodní afrodiziakum při ztrátě libida a impotenci. Vyvolává opožděnou periodu. Působí potopudně a močopudně. Uvolňuje ucpaný nos a zahlenění. Mírní otravy jídlem a bakteriální infekce v tlustém střevě i močových cestách.

Sponzorováno

Botanický název: Origanum majorana
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy a stonky
Země původu: Jih Evropy, Blízký Východ
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek v majoránkovém éterickém oleji

Monoterpenoly: terpinen-4-ol (23-25%), (Z)-thujanol (12.71%), linalool, monoterpeny: gamma-terpinen (15-17%), alpha-terpinen (8-10%), beta-felandren (5%).

Hlavní vlastnosti éterického oleje z majoránky

Působí jako:

  • antibakteriální prostředek,
  • analgetikum,
  • proti infekcím a plísním,
  • proti křečím,
  • jako antiseptikum, diuretikum,
  • uvolňuje nervový systém,
  • prohřívá,
  • podporuje činnost krevního oběhu,
  • uvolňuje svaly.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina světle žlutá až světlezelená
Aroma: Vůně je silná, bylinná, pikantní, sladká a uklidňující.

Účinky éterického oleje z majoránky

Majoránkový esenciální olej je vhodný při:

  • nervovém napětí
  • bolestech svalů a kloubů
  • kožních plísních
  • sezónních onemocněních
  • při menstruačních křečích
  • při nepravidelné menstruaci

Kontraindikace

Někdy se uvádí, že lze použít od ukončeného třetího měsíce těhotenství ve velmi nízkém dávkování a v omezeném časovém horizontu, některé zdroje ovšem majoránku v těhotenství nedoporučují vůbec. Neměly by ji používat kojící ženy a děti do šesti let věku.

Může vyvolat alergickou reakci. Vždy se musí míchat do nosného oleje. Při difuzi v aromalampě nebo difuzéru nepřekračovat délku rozptylování do prostoru v časovém horizontu 30 minut maximálně dvakrát denně. U dětí 15 minut dvakrát denně. Majoránka je poměrně aromaticky silný esenciální olej, dávkují se maximálně 2 kapky na nádržku aromalampy nebo do difuzéru. Pro zjemnění vůně lze přidat 2 kapky nějakého citrusového oleje.

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi esenciální olej z majoránky? Jak ho používáte? Podělte se s námi v komentářích pod článkem.

A co si dále o esenciálních olejích a majoránce přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva