Sponzorováno

Stres a jídlo – jak spolu souvisí? 4.89/5 (9)

Stres a jídloPřipravujete se na důležitou přednášku, sáhnete přitom po krabici sušenek, nebo máte celkem scvrklý žaludek? Stres ovlivňuje různým způsobem příjem potravy. Přečtěte si, proč tomu tak je.

Stres pociťujeme, když se něco přihodí nám nebo někomu v našem okolí, což má vliv na náš aktuální duševní stav. Následně se snažíme odstranit důvody a získat zpět svůj pohodový stav. Stres může být vnitřní, např. obava z něčeho nebo určité zklamání, nebo vnější, např. když skládáme zkoušku či řešíme svoji sociální situaci. Stres je integrální součástí každodenního života a přijímání potravy v odpovědi na stres může mít významný vliv na naše celkové stravování a tím i na zdraví.

Reakce organismu

V organismu při ohrožení automaticky nastávají obranné reakce. Zvýšená hladina adrenalinu zajišťuje příliv krve do mozku, srdce a svalů na úkor trávícího systému, aby bylo tělo připraveno na boj nebo na útěk. Zjistilo se, že tento typ reakce vyvolávají spíše stresy psychologické nebo emocionální než stresy fyzické. Tento napjatý stav může způsobit, že postižená osoba nemůže jíst nebo má nepříjemné pocity podobné nevolnosti. Stejně se však zjistilo, že u některých osob stresy vyvolávají chuť k jídlu a tyto osoby pak ve stresu zkonzumují více potravy než obvykle.

TIP: Jak zvládnout stres?

Lidé, kteří drží diety, zkonzumují pod stresem více

V dnešní době se mnoho lidí zaměřilo na diety umožňující snížení hmotnosti nebo alespoň udržení současného stavu, proto konzumují jen vhodné potraviny a v omezeném množství. Často musí překonávat pocity hladu ve snaze sníst méně potravy než by skutečně chtěli. Jinými slovy – cvičí se v omezování příjmu potravy. Lidé, kteří jedí podle své chuti, se v jídle vůbec neomezují. Provedené studie opakovaně prokázaly, že lidé, kteří omezují příjem potravy, mají při stresech tendenci jíst více, zatímco ti, kteří se nijak neomezují, jedí v odezvě na stres méně.

Sponzorováno

Kdo se běžně krotí, pod stresem sní víc

Odborník na stravovací zvyklosti, dr. Paul Lattimore z John Moores University v Liverpoolu, nabízí vysvětlení, proč lidé, kteří dietu, mají ve stresu snahu jíst více. „Osoby držící dietu spotřebují mnoho energie pouze na ovládání svého stravování, proto jim zbývá málo síly na to, aby řešily své běžné problémy. Při stresu ztrácejí nad sebou kontrolu a pokud je k dispozici nějaký pokrm, snědí ho. A nejen to. Natolik se snaží to překonat, že ignorují signály vlastního těla.“

TIP: Jak správně rozdělit jídlo do celého dne?

Jak na to

V nedávné rozsáhlé studii ve Finsku bylo zjištěno, že hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) byla nejvyšší u vysoce stresovaných osob a že tyto osoby měly tendenci jíst více potravin, jako párky, hamburgery, čokoláda a pizza, ve srovnání s jinými. Tedy pokud stresem vyvolaná zvýšená chuť k jídlu neustále ničí snahu regulovat vlastní hmotnost, jak lze tomuto nežádoucímu stavu pomoci?
Dr. Lattimore, který se zaměřuje na prevenci obezity, dává tuto radu: „Nejprve si musí zájemce ujasnit, jaké situace u něho vyvolávají chuť k přejídání a následně musí hledat vhodné způsoby, jak se stresu vyhnout. Za ideální strategii lze považovat delší procházku a přemýšlení o příjemných věcech.“

Souhrn na závěr

Lidé, kteří jedí jen když jsou hladoví a nejedí, když jsou sytí, řídí se svými biologickými signály. Patří sem osoby, které nemusí ve stresu nadměrně jíst. Ti, kteří se neřídí svými biologickými signály, by se měli vyhýbat emocionálním a psychologickým vlivům, které je nutí zamířit přímo k ledničce. Stresové odezvy zvýrazňují význam regulaci a kontrole hmotnosti s důrazem na vysoký příjem nízkoenergetických potravin, zejména ovoce a zeleniny.

Sponzorováno

TIP: Pár tipů, jak si poradit se stresem

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Stres a jídlo – jak spolu souvisí?”

    1. Mája napsal:

      Když mě bolí po jídle žaludek (třeba ze stresu nebo po těžkém jídle), většinou mi zabere Pangrol..žaludek zklidní a pomůže s trávením..a pak si vařím mátový čaj a jdu se raději projít.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva