Obsah článku
Popis limetového esenciálního oleje
Limeta (Citrus aurantifolia) patří do čeledi Rutaceae (routovité). Je to stálezelený strom, dorůstá do výšky 5m. Kvete jemnými, bílými květy od prosince do ledna. Pochází z Asie, najdeme ji také v evropském Středomoří, hlavně v Řecku a ve Španělsku.
Plody jsou bohaté na vitamín C, vlákninu a minerální látky. Esenciální olej se destiluje nebo listuje zastudena z kůry plodů. Je-li lisován je fototoxický. U destilovaných citrusů (kromě bergamotu) se fototoxicita nevyskytuje.
Na 10 ml esenciálního oleje je potřeba 2 kg rostlinného materiálu. Může být k dostání bez furokumarinů, tehdy také není fototoxický. Limeta se historicky používala jako prostředek proti kurdějím. Listy se aplikovaly na kousnutí a pro zmírnění otoků.
Limeta je neoddělitelná od stále populární Eau de Cologne, které dává spolu s levandulí a neroli její typickou, čistou a osvěžující vůni. Je nepostradatelná v parfemářství a kosmetice. Působí jako pleťové tonikum, prokrvuje a napomáhá regulovat produkci kožního mazu, eliminuje výskyt černých teček. Díky protiinfekčním schopnostem udržuje pleť zdravou a bez zánětlivých ložisek.
Pro domácí kosmetiku je potřeba volit destilovanou verzi esenciálního oleje. Ve vlasové kosmetice napomáhá limeta růstu nových vlasů, snižuje výskyt lupů. Přidává se do krémů a gelů pro ošetření celulitidy a strií, ale také do kosmetiky proti psoriáze a plísním.
Esenciální olej limeta funguje jako tonikum nervového, respiračního, endokrinního i trávicího systému. Při stresových bolestech hlavy, které jsou slabší než migrény, se mohou použít citrusy obecně. Díky uvolňujícím a prokrvujícím schopnostem snižuje bolesti pohybového aparátu. Při břišních infekcích, průjmových onemocněních a urogenitálního systému se nanáší ve směsích s jinými esenciálními oleji v rostlinném oleji. Podporuje trávení, vylučování žluči, žaludečních šťáv a zdravou peristaltiku. Používá se při infekcích respiračního a střev.
Sponzorováno
Botanický název: Citrus aurantifolia
Čeleď: Rutaceae
Destilovaná část rostliny: Kůra
Země původu: Středozemí, Asie
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace, lisování z kůry plodu.
Obsah účinných látek v oleji z limetky
Monoterpeny: limonen (55-60%), alfa-pinen (2%), gamma-terpinen (13-15%), terpenické aldehydy: geranial (1-2%), neral (1-2%).
Hlavní vlastnosti esenciálního limetového oleje
- Působí jako antikoagulant,
- je protizánětlivý,
- protikřečový,
- působí jako tonikum nervového a zažívacího systému,
- je mírně sedativní.
Vzhled a organoleptické vlastnosti: Žlutozelená, průhledná kapalina.
Aroma: Vůně je citrusově svěží, zelená, svíravá, ovocná, se sladším podtónem.
Účinky esenciálního limetového oleje
Esenciální olej z limety je vhodný při:
- ⭐ emočním nepohodlí
- ⭐ mírných bolestech hlavy
- ⭐ bolestech břicha a nevolnostech
- ⭐ při úzkostech
- ⭐ jako desinfekce vzduchu
- ⭐ u dětí pro lepší odkašlávání
Kontraindikace
Limeta není vhodná pro těhotné ženy dokončeného třetího měsíce gravidity, při kojení, u dětí do šesti let věku. Je fototoxická, je-li získána lisováním. Po jejím použití se pokožka musí chránit nejméně 12 hodin před působení přímého slunce.
Nesmí se užívat vnitřně. Vždy míchejte esenciální olej limeta do nosného oleje, nezředěný může velmi podráždit kůži. Citliví jedinci musí před použitím provést test kožní snášenlivosti.
Pro potřeby difuze dávkujte 2-5 kapek podle velikosti místnosti, difuzujte po dobu maximálně půl hodiny 2x denně a u dětí volte poloviční dávkování i doby difuze.
Sponzorováno
A co vy? Máte rádi esenciální olej limeta? Jak a kdy ho používáte? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Dále si přečtěte o esenciálních olejích
- Limetkový esenciální olej – na co je dobrý?
- Limetky a zdraví – jaké mají účinky?
- Péče o esenciální oleje – skladování a životnost esenciálních olejů
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články