Obsah článku
Popis esenciálního oleje z kurkumy
Kurkuma, botanickým názvem Curcuma longua patří do čeledi Zingiberaceae (zázvorníkovité). Dorůstá do výšky 1,2 metru a kvete v dubnu až květnu. Je to víceletá, vytrvalá bylina. Má 20 cm vysoké, růžové květy a až metr dlouhé listy. Její domov je v jižní Asii, zejména Indii. Pěstuje se také na Srí Lance, v Indonésii, Číně, Tchaj-wanu, Indočíně, Peru, Haiti a na Jamajce. Indie je největším výrobcem kurkumy na světě. Jamajka a Peru jsou hlavními vývozci a Írán je jejím největším dovozcem.
Dalšími velkými dovozci jsou Spojené království, Japonsko, Kanada, Srí Lanka, Singapur. Kurkuma se v sanskrtu se nazývá „Haridra“ nebo „Kančani“ (Zlatá bohyně), „Jiang Huang“ v čínštině „Haldi“ (žlutá). Esenciální olej se získává parovodní destilací ze sušeného kořene, na 1 l je potřeba 40 kg kurkumy. Při analýze kurkumového oleje se objevuje přítomnost 400-500 různých druhů molekul. Mnohé z těchto molekul jsou součástí našich našich neuroendokrinních systémů. Hlavní součástí jsou kurkuminoidy, přírodní fenoly, které jsou zodpovědné za žlutou barvu kurkumy.
Kurkuma se tradičně používá k dezinfekci řezů a popálenin, k urychlení hojení ran, což se velmi dobře hodí u problematické pleti. Nachází se v nesčetných přípravcích pro péči o problematickou pokožku, je doporučována v souvislosti s léčbou ekzémů, pro eliminaci vrásek, poruch pigmentace kůže, pupíků, akné, lupénky a jiných kožních infekcí. Přidává se do šamponů a dalších přípravků vlasové péče, protože zabraňuje vypadávání a díky svému prokrvujícímu účinku stimuluje růst nových vlasů. Najdeme ji také ve výrobcích ústní hygieny.
V aromapsychologii se používá kurkuma jako podpůrný prostředek při depresích. Uvolňuje, uklidňuje, snižuje stres, podporuje kvalitní spánek. Působí jako afrodiziakum, prokrvuje. Protože má pozitivní vliv na kognitivní funkce, je prospěšná pacientům s Alzheimerovou chorobou. Esenciální olej kurkuma ulevuje od bolestí a nemá vedlejší účinky jako klasická analgetika. Proto má uplatnění při léčbě artritidy, bolestech svalů a kloubů. Působí antibakteriálně a diskutuje se o jeho protirakovinném působení.
Je indikován také pro hemeroidy a problémy krevního oběhu, jako prevence krevních sraženin. Osvědčil se při herpesu, kolitidách, bolestech ledvin, žlučových kamenech, endometrióze, otravách jídlem, bolestech hlavy, otocích a cystách. Má pozitivní vliv na trávicí funkce, napomáhá lepšímu odvodňování a zamezuje otokům, snižuje nadměrný cholesterol v krvi, odvádí z těla přebytečnou tekutinu. Podporuje pocení. Používá se při infekcích dutin a respiračních problémech (bronchitida, astma, hromadění hlenu, špatné vykašlávání). Napomáhá přirozené činnosti endokrinního systému.
Sponzorováno
Botanický název: Curcuma longua
Čeleď: Zingiberaceae (zázvorníkovité)
Destilovaná část rostliny: Sušený kořen
Země původu: Hlavně Asie (Indie) a další asijské země.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace
Obsah účinných látek v esenciálním oleji z kurkumy
Ketony (20 až 30%): ar-turmeron, beta-turmeron, germakron, zingiberon, seskviterpeny (20-30%): zinziberen, kurkumin, monoterpeny (2-30%): alfa-felandren, terpinolen.
Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z kurkumy
- Působí protizánětlivě,
- proti parazitům a plísním,
- jako analgetikum a prohřívací prostředek,
- stimuluje činnost jater.
Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná, žlutá až jemně hnědá tekutina.
Aroma: Voní sladce, dřevitě, jemně kořeněně.
Účinky esenciálního oleje z kurkumy
Kurkumový esenciální olej je vhodný při:
- poruchách trávení
- kolitidě
- kožních plísňových infekcích
- bolestech svalů a kloubů
- nepravidelné menstruaci
Kontraindikace
Není vhodný v těhotenství, při kojení, u dětí do deseti let věku. Může se použít jako regulátor porodních bolestí. Vždy jej používejte po zředění v nosném oleji. Neužívat vnitřně.
Při použití může mírně zvýšit citlivost na UV záření. Může reagovat s léky proti cukrovce. Není vhodný pro začátečníky v aromaterapii, nutno dodržovat nízké dávkování a vyhnout se dlouhodobému používání, maximální hranice systematické aplikace je 8-10 dní. Ve vysokých dávkách působí neurotoxicky, je nutné dodržovat nízké dávkování.
Při pochybnostech je třeba se poradit s aromaterapeutem. Může způsobit alergickou reakci. Nevhodný pro epileptiky a astmatiky. Při použití do aromalampy nebo difuzéru nakapejte maximálně 2 kapky, nechejte odpařovat maximálně půl hodiny denně.
Sponzorováno
A co vy? Znáte nebo používáte kurkumový esenciální olej? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Dále se podívejte na tyto informace o esenciálních olejích
- Esenciální oleje a botanické názvy rostlin
- Esenciální olej Anýz (Pimpinella anisum) – vlastnosti, účinky a kontraindikace
- Esenciální olej z badyánu – účinky, vlastnosti, kontraindikace
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články