Obsah článku
- Je normální mít opožděnou nebo nepravidelnou menstruaci po ukončení braní hormonální antikoncepce. Menstruační pilulka totiž obsahuje hormony, které každý měsíc zastavují uvolňování vajíčka (ovulace).
- Může trvat několik týdnů nebo někdy měsíců, než se menstruační období obnoví do obvyklého rytmu. Někteří lékaři tomu říkají postpill amenorea.
- Většina žen bude mít po ukončení užívání menstruačních pilulek opět svá menstruační období asi za 2 až 4 týdny, ale záleží to na vás, vašem zdravotním stavu a na tom, jaký je váš cyklus.
- Hmotnost, celkové zdraví, stres, cvičení a zdravotní problémy, jako je syndrom polycystických vaječníků (PCOS), mohou také ovlivnit váš menstruační cyklus. Na to nezapomeňte.
- Je velmi nepravděpodobné, že doba, po kterou jste antikoncepční pilulky užívala, způsobí nějaké problémy s plodností. Některé ženy otěhotní dokonce okamžitě poté, co přestanou antikoncepční pilulky užívat.
- Můžete otěhotnět, prakticky hned, co přestanete brát antikoncepční pilulky, takže je důležité ihned použít jinou formu antikoncepce, například kondom.
Antikoncepční pilulka je navržena nejen k prevenci těhotenství, ale také k regulaci menstruačního cyklu. Co znamená, když přestanete užívat antikoncepci a zjistíte, že máte menstruaci opožděnou, nebo zjistíte, že menstruaci vůbec nemáte?
Obvykle se není čeho bát.
Je běžné, že lidé mají opožděnou, nepravidelnou nebo nepřítomnou menstruaci ihned po ukončení hormonální antikoncepce. Může trvat až 3-4 měsíce, než se menstruační cyklus a plodnost ženy vrátí k normálu.
Tento jev se nazývá post-pill amenorea (neboli česky post-antikoncepční amenorea). Antikoncepční pilulka totiž potlačuje normální produkci hormonů vašeho těla, které se podílejí na vašem menstruačním cyklu. Říká, že může trvat i několik měsíců, než se vaše tělo vrátí k normální produkci, a proto několik měsíců trvá, než se vaše menstruační období vrátí.
V některých případech však existuje další důvod pro opožděnou nebo úplně vynechanou menstruaci. Může to být něco tak jednoduchého jako faktory životního stylu, jako je stres nebo enormní zátěž při cvičení. Nebo to může být nějaký zdravotní stav, jako je hypotyreóza.
Ve článku také zmíníme i další faktory, které by mohly způsobovat problém s menstruací po ukončení braní antikoncepce, a také poradíme, jak uvést váš cyklus zpět na správnou cestu.
Co, kromě hormonů, může za opožděnou menstruaci po ukončení braní antikoncepce?
Faktorů je několik.
Stres
Stres může hodně ovlivnit jemnou hormonální rovnováhu, která řídí váš menstruační cyklus. Stres indukuje hormon kortizol.
Ten může interferovat s hormonální regulací menstruace přes obvod mezi mozkem, vaječníky a dělohou. Mezi další příznaky stresu, na které je třeba dávat pozor, patří svalové napětí, bolesti hlavy a nespavost. Můžete také zaznamenat příznaky žaludečního nepohodlí, jako je nadýmání, nebo problémy s náladou, jako je smutek a podrážděnost.
I když je nepravděpodobné, že by malé množství stresu způsobilo změny, dlouhodobé nebo významné úrovně stresu mohou menstruaci opravdu zastavit. Pokud stále máte menstruaci, možná zjistíte, že stres má za následek její bolestivější průběh.
Stres může dokonce způsobit zkrácení nebo prodloužení celkového menstruačního cyklu. Hledání způsobů, jak zmírnit stres, je důležité pro vaši celkovou pohodu. Vyzkoušejte techniky hlubokého dýchání a pravidelně cvičte. Můžete také promluvit s odborníkem na duševní zdraví, který může navrhnout kognitivně behaviorální terapii nebo dokonce předepsat léky (ale to jen v krajním případě).
Hodně intenzivní cvičení
Intenzivní cvičení má podobný účinek na menstruační období. Může změnit hormony potřebné pro menstruaci. Ale dělá to trochu jiným způsobem. Příliš mnoho cvičení může vyčerpat energetické zásoby vašeho těla až do bodu, kdy se zpomalí nebo vypnou reprodukční funkce ve prospěch důležitějších procesů. Jsou ovlivněny hormony odpovědné za ovulaci, což může vést k opožděné menstruaci.
Dospělí by se měli snažit vykonávat středně intenzivní cvičení, jako je rychlá chůze, po dobu 150 minut rozložené na celý týden.
Pokud příliš cvičíte, vaše tělo vám to dá vědět.
Změny hmotnosti
Jak rychlé přibývání na váze, tak úbytek hmotnosti mohou způsobit zmatek v menstruačním cyklu. Náhlá ztráta hmotnosti může zastavit produkci hormonů kontrolujících ovulaci a úplně zastavit menstruaci. Nadváha na druhé straně může mít za následek přebytek estrogenu. Příliš mnoho estrogenu může narušit reprodukční procesy a někdy změnit frekvenci menstruace.
Polypy nebo fibroidy dělohy
Polypy i fibroidy dělohy jsou výrůstky, které se objevují v děloze. Přebytek hormonů může podporovat růst fibroidů a polypů. Ženy s polypy nebo myomy mohou mít nepravidelnou menstruaci nebo si mohou všimnout špinění mezi menstruacemi. Tyto výrůstky mohou také ztěžovat období kvůli změnám ve způsobu vylučování děložní výstelky. Většina příznaků spojených s polypy dělohy souvisí s obdobím. U některých žen však může dojít k neplodnosti.
Sponzorováno
Nerovnováha štítné žlázy
Antikoncepce může potlačit příznaky některých problémů a nemocí. Jakmile však pilulku přestanete užívat, mohou tyto příznaky znovu propuknout. Jedním z těchto problémů je nerovnováha štítné žlázy. Nízká aktivita štítné žlázy, známá jako hypotyreóza, znamená, že vám chybí hladiny hormonů štítné žlázy. Nerovnováhu štítné žlázy lze léčit léky, takže pokud si tyto příznaky všimnete, je důležité se poradit se svým lékařem.
PCOS
Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je další problémový zdravotní stav, který se může objevit po ukončení braní antikoncepce.
Způsobuje vlastně nerovnováhu mezi vaječníky a mozkem. Nepravidelná menstruační období jsou jedním z častých příznaků spojených s PCOS. Je to proto, že polycystické vaječníky mohou mít potíže s uvolněním vajíčka, což znamená, že k ovulaci nedochází.
Ženy s PCOS také obvykle mají vyšší hladinu mužských hormonů, což může vést k akné nebo nadměrnému ochlupení na obličeji a těle.
Těhotenství
Opožděná menstruace je často spojeno s těhotenstvím. Ženy, které užívají antikoncepční pilulky, však často takto neuvažují. Věří, ž musí na plodnost počkat po vysazení pilulky – to, že to chvíli trvá, je jednou z největších antikoncepčních mylných představ.
Rychlost, s jakou člověk otěhotní, se liší od ženy k ženě. Pokud jste tedy měla nechráněný sex a všimla jste si menstruačních nepravidelností, co nejdříve si proveďte těhotenský test – pro jistotu.
Mezi další časné příznaky těhotenství patří:
- únava
- oteklá nebo citlivá prsa
- časté močení
- nevolnost
- chutě na jídlo
- bolesti hlavy
- změny nálady
Co jiného byste mohla zažít po vysazení antikoncepčních pilulek?
Ženy si mohou všimnout i různých dalších účinků po vysazení antikoncepčních pilulek. Mohou se obnovit těžká menstruační období a některé ženy mohou mít akné nebo premenstruační syndrom (PMS).
Ženy také mohou zaznamenat vypadávání vlasů, mírné bolesti hlavy a výkyvy nálady.
V některých případech existují určitá pozitiva. Například libido se může o hodně zlepšit.
Co můžete dělat, pokud chcete zabránit těhotenství i po vysazení antikoncepčních pilulek?
Jakmile přestanete antikoncepční pilulky užívat, měli byste použít jinou formu antikoncepce.
Kondom můžete použít pokaždé, když máte sex, nebo se podívejte na alternativní antikoncepční metody.
Při absenci jiného problémového zdravotního stavu se normální plodnost – včetně pravidelné ovulace a menstruačního období – obvykle obnoví do 3 měsíců. Jedna studie z roku 2018 sledovala ženy, které přestaly užívat hormonální antikoncepci za účelem početí, a zjistila, že 83,1% bylo těhotných už po 1 roce. To naznačuje, že u většiny žen se plodnost a období vrátí do normálu během jednoho roku a často i dříve.
Co můžete dělat, aby se u vás navrátila menstruace po vysazení pilulek?
Udržujte si zdravou váhu, jezte zdravě, cvičte, nestresujte se. Pokud se i tak menstruace nedostavuje, jděte k lékaři.
V jakém okamžiku byste měli navštívit lékaře?
Může trvat několik měsíců, než se menstruační cyklus po vysazení antikoncepčních pilulek vrátí k normálu. Pokud jste však po třech měsících od té doby, kdy jste přestala antikoncepci brát, neměla menstruaci, měla byste si objednat lékařskou prohlídku.
Lékař může otestovat jakékoli základní zdravotní problémy a pomůže vám rozhodnout se o dalších krocích. Některé ženy se také rozhodnou navštívit lékaře, než přestanou antikoncepční pilulky užívat. To je fajn. Tímto způsobem vás lékař může připravit na změny v těle, jakmile přestanete užívat antikoncepci.
Sponzorováno
Může také doporučit jiné formy antikoncepce, aby zabránily těhotenství nebo zmírnily příznaky, které vaše pilulka „léčila“.
Co si dalšího o menstruaci přečíst?
- Menstruace při kojení – proč se objevuje?
- Jak uspíšit a vyvolat menstruaci? Máme pár rad
- Bolest prsů před menstruací – jak na ni?
- Nepravidelná menstruace po porodu – proč vzniká a jak na ni?
- Menstruace a průjem – proč nastávají a jak je řešit?
Studie a zdroje článku
- Menstrual impact of contraception Autor: P G Stubblefield
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Antikoncepce, Hormony, Menstruace
Přečtěte si také naše další články