Obsah článku
- Kokosový olej je známý svými antimikrobiálními a protizánětlivými vlastnostmi, které mohou přispět k léčbě aftů. Obsahuje kyselinu laurovou, která má silné antimikrobiální účinky a pomáhá bojovat proti bakteriím a virům.
- Použití kokosového oleje na afty může pomoci snížit zánět, podporovat hojení a zmírnit nepříjemné příznaky, jako je bolest a pálení. Kokosový olej může také vytvořit ochranný film na postižené oblasti, který pomáhá chránit afty před dalším podrážděním.
- Pro aplikaci kokosového oleje na afty můžete použít čistý olej a nanést ho přímo na postiženou oblast. Opakujte tento postup několikrát denně, dokud se příznaky nezlepší.
- Berte na vědomí, že každý jedinec může reagovat odlišně a účinnost kokosového oleje na afty se může u každého z nás jemně lišit. Pokud trpíte častými afty nebo máte vážné potíže v ústní dutině, je vhodné se poradit s lékařem nebo zubním specialistou, kteří vám mohou poskytnout přesnou diagnózu a doporučit nejvhodnější léčbu.
V dnešním článku s podíváme na to, zda se dá kokosový olej použít i na afty.
Výzkum již několikrát prokázal, že kokosový olej má antimikrobiální schopnosti. Může léčit vředy způsobené bakteriemi a zabránit i v jejich šíření. Kokosový olej je také přírodní protizánětlivý prostředek a může pomoci snížit zarudnutí a bolest v místě problému. A také skvěle chutná, na rozdíl od jiných léků.
Chcete-li použít kokosový olej na aft, jednoduše naneste kokosový olej na bolestivé místo v ústech. Ideálně aplikaci kokosového oleje opakujte několikrát denně, dokud otravný aft nezmizí.
Co je to aft? Asi je všichni dobře známe
Afty se odborně nazývají aftózní stomatitida nebo aftózní vředy. Jsou to bolestivé orální léze nebo vředy v ústech a mohou se objevit na dásních, jazyku nebo rtech.
Malý příběh o nepříjemném aftu
Když jsem se jedno ráno probudil, čekalo mě nepohodlí a bolest, kdykoli se můj jazyk dotkl zubů. Vystrčil jsem na sebe jazyk v zrcadle a na mém jazyku byl malinký bílý pupínek. „No bezva, dnes se líbat nebudu,“ pomyslel jsem si (jako by tomu jindy bylo jinak).
Snědl jsem snídani, umyl si zuby a šel do práce a snažil jsem se vyhnout se tomu, abych pupínek o něco otřel. Znovu a znovu jsem v tomto selhal, ale pokaždé, když jsem to udělal, objevila se „parádní“ bolest v ústech.
U večeře už byla bolest dvojnásobná. Tehdy jsem sáhl po kokosovém oleji.
Jak je zmíněno výše, vředy v krku či na jazyku jsou takové malé otravné vředy, které se tvoří na vnitřní straně vašich tváří, rtů nebo spodní části jazyka. Mám dvě místa, která se rádi objevují: špička jazyka a horní část rtů, přímo nad mými špičáky.
Ať už se afty rozhodnou objevit se kdekoli, jsou nesnesitelné, otravné a bolavé. Tyto bolestivé a nepříjemné boláky nejsou nakažlivé jako opary, ale hojí se stejně pomalu.
Naštěstí kokosový olej na ně funguje, používal jsem ho jako svou přirozenou léčbu aftů i ke snížení zánětu.
Jak na afty s pomocí kokosového oleje
Vložil jsem si do úst lžíci tuhého oleje a nechal ho roztavit se přes bolavé rány. Několik vteřin jsem kokosový olej prohnal ústy, než jsem ho vyplivl.
Kokosový olej je přírodní protizánětlivý prostředek a má přirozené léčivé vlastnosti. Snižuje otok, který způsobuje, že se tyto vředy třou o zuby častěji, a uklidňuje bolest. A to jsem přesně potřeboval.
Kokosový olej je také antibakteriální a antivirový, což pomáhá rychleji léčit tyto vředy. Používal jsem kokosák takto několikrát denně a o dva dny později moje bolest zmizela.
Tip: Pokud můžete, vsaďte na kvalitní organický kokosový olej vyrobený z čerstvých kokosových ořechů. Nabízí i další výhody pro krásu a zdraví, protože není chemicky (či jinak) zpracován ani nerafinován.
Jak a proč funguje kokosový olej na afty v ústech?
Kokosový olej obsahuje kyselinu kaprinovou a kyselinu laurovou, která obaluje bakterie a viry tukem neboli lipidy, aby je efektivně potlačila. Protože ústní enzymy metabolizují kyselinu kaprinovou a laurovou, rozpadají se na řetězce mastných kyselin, které jsou užitečné proti virům a bakteriím.
Sponzorováno
Vše se nakonec rozpustí, protože řetězce mastných kyselin v kokosovém oleji skutečně chrání pouze lidské buňky.
Kokosový olej může nejen pomoci těmto vředům v ústech, ale má také řadu využití, která vám mohou pomoci při každodenních činnostech.
Další přírodní léky na akty v ústech
Zkuste také toto:
Aloe Vera
V dvojitě zaslepené klinické studii z roku 2012 bylo subjektům náhodně podáno placebo a gel z aloe na pro jejich drobné, ale opakující se afty. Výsledky byly rychlejší proces hojení, nižší skóre bolesti a menší velikost aktů u těch, kteří užívali aloe vera.
Chcete-li použít aloe vera na bolavé afty, několikrát denně vykapejte šťávu z listu aloe do úst, abyste ulevili od bolesti a urychlili hojení.
Jezte lépe
Váš jídelníček rozhodně ovlivňuje, jak často se afty objeví. Nutriční nedostatky vitamínů B a C a železa mohou způsobit afty. Mohou také souviset s potravinovými alergiemi. Ořechy, čokoláda a káva mohou vyvolat alergické reakce, které vykazují vředy v ústech jako příznaky, zejména u dětí. Zkuste jíst zdravěji, abyste předešli aftům a nepříjemným bolákům v ústech.
Více relaxujte
Afty jsou také někdy spojeny se stresem a úzkostí. S větší pravděpodobností je budete mít, když jste pod určitou formou stresu.
Jedna studie publikovaná v roce 2009 studovala vliv psychického stresu na výskyt rekurentní aftózní stomatitidy. Stres byl považován za spouštěcí faktor pro aftózní stomatitidu a bylo doporučeno použití psychoterapie k léčbě vředů v ústech.
Zhluboka se nadechněte, meditujte, cvičte jógu nebo najděte způsob, jak zmírnit tento stres, aby vaše afty neútočily tak často.
Jablečný ocet
Smíchejte jablečný ocet s vodou a vypláchněte si směsí ústa, jako byste použili ústní vodu. Jablečný ocet zabíjí bakterie a pomáhá podporovat hojení.
Postup:
- Míchejte 1 čajovou lžičku jablečného octa s 1 šálkem vody.
- Na 30 sekund až minutu vyplachujte roztokem v ústech.
- Vyplivněte a důkladně vypláchněte ústa vodou.
- Vyzkoušejte to takto každý den, dokud vředy nezmizí.
Poznámka: Pokud dojde k podráždění či se bolest zhorší, okamžitě přestaňte přípravek používat a vyhledejte lékařskou pomoc.
Tea Tree Oil (čajovníkový olej)
Nechcete tento éterický olej spolknout, jde jen o to otřít malé množství čajovníkového oleje přímo na bolavou ránu. Nebo můžete 1 čajovou lžičku oleje z čajovníku smíchat s 1 šálkem vody a použít jej jako ústní vodu jednou nebo dvakrát denně.
Olej z čajovníku má dezinfekční vlastnosti, které mohou otupit bolest a pomoci zabít všechny bakterie, které by mohly být v bolavém místě a kolem něj.
Jedlá soda
Několikrát denně naneste na bolavé místo pastu z sody bikarbony a vody. Alkalita roztoku pomáhá neutralizovat kyseliny, které způsobují podráždění a bolest, a také odradí od růstu bakterií.
Akty (bolestivé vředy v ústech) mohou zabránit tomu, abyste dělali domácí práce nebo abyste se mohli plně soustředit na práci.
Vyzkoušejte výše uvedené domácí léky na afty a zjistěte, který z nich vám nejlépe vyhovuje. Zkuste jako první ten kokosový olej. Správně dodržujte také ústní hygienu, abyste si udrželi vaše ústa bez chorob způsobujících bakterie.
Sponzorováno
A co pomáhá na afty vám? Budeme moc rádi za komentáře.
Co si ještě na toto téma přečíst?
- Jak na afty? Zkuste tyto babské rady a domácí léky
- Kokosový olej na intimní partie a vaginální suchost – dá se použít?
- Konopný olej na afty a vředy v ústech – jak funguje?
- 10 fakt rychlých metod léčby aftů
- Med na afty? A jaké další domácí léky pomohou?
Studie a zdroje článku
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Krásné a zdravé rty, Nosné oleje, Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články