Obsah článku
Dlouho před vynálezem žárovky byly našimi hlavními zdroji světla svíčky a lucerny. A bylo tomu tak na celém světě. V dnešním světě se svíčky používají jako dekorace, při ceremoniích a k uvolnění uvolňujících vůní. Většina moderních vonných svíček se vyrábí z parafínového vosku, ale běžně se vyrábějí také ze včelího vosku, sójového vosku nebo palmového vosku.
Probíhá celkem vášnivá debata o tom, zda vonné svíčky škodí, či mohou škodit, vašemu zdraví. Někteří lidé tvrdí, že svíčky uvolňují potenciálně škodlivé toxiny. Je to pravda? Lidé na druhé straně argumentu však říkají, že svíčky neobsahují dostatek těchto toxinů, které by mohly ohrozit naše zdraví. Kde je tedy pravda?
Podíváme se na to, co věda říká o hoření svíček, a oddělíme fakta od běžných mylných představ. Jdeme na to.
Jsou tedy svíčky toxické?
Na internetu existuje mnoho článků vysvětlujících nebezpečí hořících svíček. Mnoho z těchto článků však k podpoře svých tvrzení používá neprůkazné důkazy nebo nemají vůbec žádné důkazy.
Na co se u svíčky zaměřit?
Jsou knoty na svíčky vyrobeny z olova?
Některé běžné levné svíčky používají knot, který obsahuje toxické olovo, či zinek. Olovo by ve svíčkách nikdo nečekal, přesto to byla před rokem 2003 běžná praxe, zejména u knotů svíček z Číny, ale i v některých zemích Evropy – u levných svíček. Drobnými částmi kovu se totiž vyztužil knot, aby nezapadl do vosku. Po zjištění, že tyto svíčky mohou být hazardem pro malé děti, v roce 2003 americká komise pro bezpečnost spotřebních výrobků (CPSC), odhlasovala zákaz prodeje a výroby svíček s olověnými knoty. Rovněž zakázali dovoz svíček obsahujících olovo z jiných zemí.
Většina výrobců svíček přestala ve svých svíčkách používat olovo v 70. letech. Kvůli obavám, že výpary mohou způsobit otravu olovem, zejména u dětí, byly z trhu stáhnuty svíčky obsahující olovo.
Je vosk vyroben z toxických chemikálií?
Většina moderních svíček je vyrobena z parafínového vosku. Tento typ vosku se vyrábí z ropy jako vedlejší produkt při výrobě benzínu.
Jedna studie z roku 2009 zjistila, že při spalování parafinového vosku se uvolňují potenciálně nebezpečné chemikálie, jako je toluen. Studie však nikdy nebyla publikována v odborném časopise, jsou zde tedy otázky ohledně spolehlivosti studie.
Podle prohlášení zveřejněného Evropskou asociací svíček „tvůrci neposkytli žádné údaje ke kontrole a jejich závěry vycházejí z nepodložených tvrzení. Žádná renomovaná vědecká studie nikdy neprokázala, že by jakýkoli svíčkový vosk, včetně parafínu, byl škodlivý pro lidské zdraví.“
Studie z roku 2007 financovaná Evropskou asociací svíček zkoumala každý typ vosku pro 300 toxických chemikálií. Vědci zjistili, že úroveň chemikálií uvolňovaných každým typem svíčky byla hluboko pod množstvím, které by způsobilo problémy se zdravím člověka. V tuto chvíli neexistují přesvědčivé důkazy o tom, že by pálení svíčkového vosku poškozovalo vaše zdraví. Množství uvolňovaných chemikálií prostě není dostatek na to, aby nějak člověku ublížily. To byste museli čichat dlouho k zapálené svíčce, ale to raději opravdu nedělejte.
Pokud se však obáváte možných negativních účinků spalování parafínového vosku na zdraví, můžete zkusit použít svíčky z včelího vosku, sójového vosku nebo jiných rostlinných vosků.
Uvolňují svíčky těkavé organické sloučeniny a částice?
Hořící svíčky uvolňují do ovzduší těkavé organické sloučeniny a částice. Částice = směs extrémně malých kapiček kapaliny a částic, které se mohou dostat do plic. Existují obavy, že delší expozice částicím může vést k problémům se srdcem a plicemi.
Těkavé organické sloučeniny (VOC) jsou sloučeniny uhlíku, které se při pokojové teplotě snadno přemění na plyn. Některé VOC se přirozeně vyskytují v květinách a vytvářejí sladkou vůni. Jiné těkavé organické látky, jako je formaldehyd a benzín, mohou potenciálně způsobovat rakovinu.
Pravidelně jsme v každodenním životě vystaveni částicím a těkavým organickým látkám. Tyto těkavé organické látky přicházejí ve formě výfukových plynů z automobilů, znečištění v továrnách a všeho jiného, co spaluje fosilní paliva.
Sponzorováno
Studie z roku 2014, která zkoumala množství částic uvolňovaných z hořících svíček, zjistila, že uvolněné množství nestačí na to, aby způsobovalo zdravotní problémy u lidí.
Pokud svíčky používáte správně v dobře větraném prostoru, je nepravděpodobné, že by to mělo významný dopad na vaše zdraví. Opět, pokud k hořícím svíčkám nečicháte přímo, ale to snad nikdo nedělá.
Je kouř ze svíček toxický?
Ano, nadměrné dýchání jakéhokoli druhu kouře může potenciálně poškodit vaše zdraví.
Hořící svíčky vyrobené z parafínu uvolňují saze. Předpokládalo se, že produkty spalování z těchto svíček jsou podobné těm, které se uvolňují z dieselového motoru.
Je dobré minimalizovat množství kouře, které dýcháte, zapálením svíček v dobře větrané místnosti a zabráněním průvanu, který může zvýšit množství kouře, které uvolňují.
Jsou tedy vonné svíčky toxické?
Hořící vonné svíčky mohou uvolňovat těkavé organické sloučeniny, jako je formaldehyd, což může zvýšit vaše riziko rakoviny. I když vonné svíčky tyto sloučeniny uvolňují, není jasné, zda mají negativní dopad na vaše zdraví.
Je také možné, že budete mít alergickou reakci na vonné svíčky. Mezi příznaky patří:
- kýchání
- rýma
- zablokování / zduření dutin
Nečichejte z blízka ke svíčkám, když jsou zapálené a dodržujte pokyny pro používání těchto svíček + větrejte při jejich používání.
Navzdory rizikům mají výrobci tendenci používat parafín, protože je levnější než jiné druhy vosku. Pomáhá také vytvářet silněji vonící vůni než přírodní vosky.
Riziko toxicity svíček se zvyšuje, když jsou svíčky páleny v uzavřených prostorách po několik dní po delší dobu. Při občasném použití s odpovídajícím větráním se však rizika významně snižují, takže častěji větrejte. Je pravděpodobné, že byste museli spálit hodně svíček po mnoho po sobě jdoucích hodin ve špatně větrané místnosti, abyste měli negativní účinky.
Jsou sójové svíčky toxické?
Sójové svíčky produkují méně sazí a toxických chemikálií než svíčky vyrobené z parafínu. I když je v jejich případě kouř čistší, je dobré minimalizovat příjem jakéhokoli typu kouře.
Evropská asociace svíček nabízí následující rady pro zacházení se svíčkami:
- Nepalte svíčky v průvanu.
- Zkraťte knot, pokud je delší než 10 až 15 milimetrů.
- Místo toho, abyste sfoukli svíčku, ponořte knot do vosku.
- Po uhašení svíčky vyvětrejte svůj pokoj.
Jedna studie ze Státní univerzity v Jižní Karolíně zjistila, že svíčky z parafínového vosku vydávají škodlivé výpary spojené s rakovinou plic a astmatem, ačkoli vědci tvrdili, že by trvalo roky pravidelného a intenzivního používání, aby to bylo významné zdravotní riziko.
Které svíčky jsou nejlepší pro vaše zdraví?
Uvědomte si, že spalování téměř všeho má potenciál uvolňovat chemikálie, které mohou poškodit vaše zdraví.
Je nepravděpodobné, že kouř z hořících svíček v dobře větraném prostoru bude mít významný dopad na vaše zdraví ve srovnání se znečištěním, které dýcháte během svého každodenního života.
Pokud chcete minimalizovat množství pevných částic, které vdechujete, je tou nejlepší volbou držet se svíček z čistě přírodních zdrojů.
Podle jedné studie uvolňují svíčky vyrobené z palmového stearinu jen o polovinu méně sazí než svíčky vyrobené z parafínu. Vědci také vysvětlují, že se zdá, že přírodní svíčky uvolňují nejnižší množství potenciálně nebezpečných chemikálií.
Svíčky ze sójového vosku jsou skvělou alternativou, protože neobsahují toxické znečišťující látky a produkují výrazně méně sazí než parafinový produkt.
Některé přírodní svíčky jsou třeba tyto:
- kokosový vosk
- včelí vosk
- sojový vosk
- palmový vosk
- rostlinný vosk
Ty jsou obecně lepší volbou.
Sponzorováno
A jaké svíčky používáte vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
A co si ještě přečíst na toto téma?
Studie a zdroje článku
- Scented Candles as an Unrecognized Factor that Increases the Risk of Bladder Cancer Autor: Jan Adamowicz
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Rodina, Vůně a zdraví
Přečtěte si také naše další články