Obsah článku
Po online i offline světě koluje mnoho pověr a mýtů o tampónech, kterými jsme my, ženy, neustále strašeny. Některé jsou možná z části založené na pravdě, ale obecně jsou opravdu hodně „přitažené za vlasy“, jiné jsou dokonce kompletně vymyšlené. Zjistěte pravdu, abyste už konečně uměly rozlišit, čeho se skutečně třeba bát a čeho ne.
Pojďme se tedy na takové mýty podívat a zkusme je vyvrátit nebo potvrdit.
1. Mýtus: pokud použiji tampon, už nejsem panna
Fakt: rozhodně to tak není. Názor, že žena by měla používat tampony pouze poté, co už měla sex, je zcela hloupý a neopodstatněný. Panenská blána je dostatečně elastická na to, aby odolala tak malému předmětu. Navíc, i když se skutečně může stát, že ji tampon praskne, stále to neznamená, že jste přišli o panenství.
Nezapomínejte, že panenská blána může prasknout i při mnoha jiných aktivitách jako cvičení, cyklistika, jízda na koni a podobně. Znamená to, že jste měli sex a nejste již panna? Asi souhlasíte, že ne. Mnoho žen se dokonce už narodí bez panenské blány. Její nedotčenost není určitě důkazem panenství.
2. Mýtus: tampon si nemohu nechávat na noc
Fakt: mnoho lidí si myslí, že tampony během noci představují riziko kvůli infekcím. To není pravda. Doporučuje se je vyměňovat každé 4 až 8 hodin, jakýkoliv čas do 8 hodin je tak v pořádku a zcela bezpečný. Pokud si plánujete pospat déle nebo pokud je vaše menstruace velmi silná, raději použijte vložku. Ale i tak, tampon na noc, kdy spíte klasicky 7-8 hodin klidně použít můžete. Po probuzení si ho hned vyměníte.
3. Mýtus: tampóny jsou nepohodlné
Fakt: pravdou je, že tampon byste v těle neměli cítit vůbec. Pokud ho cítíte, zřejmě ho máte zavedený nesprávně nebo není dostatečně hluboko. Důležité je vybrat si vhodnou velikost. Nezapomeňte, že naše pochva se dokáže přizpůsobit i mnohem objemnějším předmětům, takže by pro ni tampon neměl být vůbec žádný problém. Pokud máte ze začátku zvláštní pocit, není to opravdu nic neobvyklého. S pravidelným používáním si určitě zvyknete. Ničeho se nebojte.
4. Mýtus: tampon může snadno způsobit toxický šok
Fakt: riziko vzniku syndromu toxického šoku, zkráceně TSS, a tedy občas až smrtelné infekce, způsobené tampónem, který byl zaveden ve vagíně příliš dlouho, je určitě skutečné. Nejde jen o mýtus a neměly byste na něj zapomínat. Ale syndrom toxického šoku také rozhodně není něco, co se objevuje často a v našich končinách. Jde o velmi vzácný úkaz a pokud budete dodržovat základy hygieny, čili měnit svůj tampón alespoň jednou za 4 až 8 hodin, nemáte se čeho obávat. Toto jsou případy, kdy žena měla tampón mnoho a mnoho hodin.
Před syndromem toxického šoku a jeho projevy varují v příbalových letácích i sami výrobci tampónů. Ti doporučují dodržovat hygienu při zavádění tampónu, používat tampóny s nejmenší absorpční schopností a nepřekračovat doporučenou dobu užívání.
Obecně je podle odborníků dobré střídat tampóny s vložkami. Tampóny by se měly uskladňovat na suchém místě a používat vždy jen ty čerstvě vybalené.
5. Mýtus: tampon může způsobit rakovinu
Fakt: žádný strach. Tato otázka byla přezkoumána a vědci dokázali, že tampony rakovinu skutečně způsobovat nemohou. Neobsahují žádné látky, které by způsobovaly silnější krvácení a činily v tomto směru zdravotní riziko.
6. Mýtus: tampon se ve mně může zaseknout
Fakt: některé dívky a ženy se obávají, že pokud si zastrčí tampon příliš hluboko do vagíny, zasekne se tam a nebude se dát vybrat. To ale není možné. Vaše pochva, což je vlastně otvor na konci vagíny, je příliš malá na to, aby dovolila tampónu projít skrz. Nemějte strach, zůstane přesně tam, kam jej umístíte.
Sponzorováno
7. Mýtus: tampon se může ztratit v mém těle
Fakt: tento mýtus je podobný, jako ten předchozí a odpověď na něj je stejná – ne, nemůže. Vaše vagína není nekončící trubicí, vedoucí do zbytku těla. Jak jsme již řekli, poševní otvor je příliš malý na to, aby jím tampon prošel. Rovněž výstelka vagíny tampon drží bezpečně na místě tam, kam jste ho zavedli. Nemusíte se bát vaše tělo je v bezpečí.
8. Mýtus: tampon nemůže nosit do vody
Fakt: i toto je omyl. To je vlastně právě jedno z jeho nejlepších využití – dovoluje vám navléci si na sebe bezstarostně plavky a jít si zaplavat i během vašich dnů. Tampon ve vodě nebobtná ani vám ho z těla nemůže vyplavit ven. Doporučuje se po pobytu v bazénu tampon vyměnit, jinak s jeho používáním za tímto účelem není žádný problém.
9. Mýtus: tampon si musím měnit po každém močení
Fakt: někomu je možná představa jít na malou potřebu se zavedeným tamponem nepříjemná, ale rozhodně to není nebezpečné a nemusíme jej měnit vždy, když si potřebujeme „odskočit na malou“. Vagína, močový měchýř a trávicí trakt jsou oddělené mechanismy. Jelikož vagína není propojena s močovým měchýřem, močovou trubicí ani s trávicím traktem, nehrozí zablokování proudu moči ani stolice.
10. Mýtus: tampon může vypadnout nebo se utrhnout šňůrka
Fakt: pokud si tampon zavádíte správně, stěny vaší vagíny ho drží uvnitř a tudíž nemůže vypadnout. Odtržení šňůrky samozřejmě není úplně nemožné, ale ani nijak problematické. Pokud se to náhodou stane, nepanikařte. Tampon je stále na stejném místě, zkrátka vložte prsty do vagíny a vyjměte jej ven. V případě nejnutnějším může pomoci i váš gynekolog.
11. Mýtus: Tampony natahují vaši pochvu
FAKT: Není šance aby k tomuto došlo. Vagína je pružná. Pokud dítě může vyjít z pochvy, může do ní snadno přijít i tampon, aniž by něco změnil.
12. Mýtus: Tampony z BIO bavlny jsou bezpečnější než neekologické
FAKT: Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že tyto organické tampony jsou pro vaši vagínu bezpečnější. Riziko pro TSS je stejné, ať už jde o tampony organické, nebo ne. Pokud je pro vás život v ekologickém životním stylu důležitý, pak mohou být organické tampony tou správnou volbou. Pokud však nepoužíváte organické tampony, neciťte se úzkostlivě ani provinile. Bezpečnostní profil se nijak neliší.
13. Mýtus: Tampony nesmím splachovat
Fakt: Tak toto je pravda. Je lepší nesplachovat tampony. Tampony jsou vyrobeny tak, aby absorbovaly kapalinu a expandovaly (roztahovaly se), takže teoreticky mohou ucpat toalety a potrubí – zvláště pokud je potrubí staré, nebo pokud se jedná o toaletu s úzkým průtokem. Většina tamponů není biologicky odbouratelná. Pro vašeho instalatéra a i pro životní prostředí je nejbezpečnější možností zabalit tampon (a aplikátor) do toaletního papíru a hodit jej do koše.
14. Mýtus: Nemohu používat tampony během své první menstruace
Fakt: Ano, můžete. Pokud chcete, můžete použít tampony od začátku vaší první menstruace. Prostě si přečtěte pokyny nebo požádejte o tipy člena rodiny, lékaře nebo kamarádku, která je zkušenější. Vyberte správnou absorpci pro svůj tok (malou pro málo krve, normální nebo super, pokud máte více krve).
Pokud máte potíže s vložením tamponu, můžete zkusit použití aplikátoru nebo přidat do tamponu malé množství lubrikantu na vodní bázi, aby se snáze zasunul.
Sponzorováno
A jaké mýty o tamponech jste slyšela vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Co si dále přečíst na toto téma?
- Menstruační kalíšek – co to je a jak ho používat? Moderní a revoluční alternativa tampónů a vložek!
- Akné na intimních partiích – jak na něj? Příčiny a léčba
- Vložka, tampon nebo menstruační kalíšek? Co radí gynekoložka?
- Mýty o tampónech – čemu fakt nevěřit? Doktorka odpovídá
Studie a zdroje článku
- Studie - použití tampónů u mladých žen Autor: K C Perkins
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy, Menstruace
Přečtěte si také naše další články