Sponzorováno

10 složek, které by váš deodorant či antiperspirant rozhodně neměl obsahovat 4.83/5 (12)

Všichni milujeme ten pocit, kdy se cítíme skvěle, voňavě a čistě. Uvědomujete si však, co všechno stojí za takovým naším každodenním pocitem? Opravdu si uvědomujete, co si dáváte na sebe?

Po deodorantu saháme takřka dennodenně, a to i v období zimy, kdy je produkce potu podstatně nižší. Avšak taková zdánlivá každodenní hygiena může mít vážné důsledky pro vaše zdraví, pokud zvolíte špatné produkty.

Nezapomínejte na svou kůži

Vzhledem k tomu, že vaše kůže je vaším největším orgánem, je nutné přijmout opatření, které vám dají do povědomí, že to, co nanášíte na vaši pokožku, má být co nejpřirozenější a nejbezpečnější pro vaše tělo, protože můžete sami sebe nevědomky vystavit toxickým látkám obsažených v kosmetických produktech.

Vaše pokožka má totiž takovou zajímavou funkci – funguje vlastně jako houba. Tělo přes ni dokáže absorbovat vše co na ni aplikujete, ale také dokáže vylučovat škodlivé látky. V průběhu delší doby používání, mohou tyto toxické chemické látky způsobit vážné onemocnění jako jsou rakoviny, nádory, respirační choroby, degenerativní onemocnění, hormonální nerovnováhu, snížená imunita, alergické projevy a jiné negativní problémy týkající se vašeho zdraví. Takže pokud budete na vaši kůži dávat chemikálie, budou tyto chemikálie i absorbovány do vašeho organismu. A to prostě nechcete.

Zajímavost: Podle zprávy z National Cancer Society (americká dobrovolná zdravotnická organizace oddaná eliminaci rakoviny jako hlavního zdravotního problému) vše naznačuje tomu, že tyto výrobky obsahují škodlivé látky, které mohou být absorbovány kůží nebo pronikají přes poškozené vrstvy pokožky způsobené holením. Proto je vhodnější aplikovat na neporaněné pokožku jakýkoli výrobek, aby se otevřená ranka nestala vstupní branou pro infekce a rychlému pronikání nežádoucích látek obsažených v kosmetických přípravcích.

Takže pojďme se podívat na ty nebezpečné složky.

Zde je 10 složek, kterým byste se měli vyvarovat ve svých antiperspirantech a deodorantech

Tohle ve svých přípravcích na pocení nechcete:

1. Hliník (Aluminum chlorhydrát)

Ve složení antiperspirantů ho často najdete jako primární složku. Sloučeniny na bázi hliníku (těžké kovy) jsou aktivní složky zabraňující pocení v antiperspirantech. Hlinité soli ve formě chloridu hlinitého a aluminiumchlorhydrátu brání pocení. Hliníkové ionty jsou vtaženy do kožní buňky, kde lemují potní kanálky, což způsobuje, že buňky bobtnají a uzavírají je, aby se pot nemohl dostat ven.

Vstupuje do potních žláz a váže se s částicemi potu. Ucpáním potních kanálků se zastaví pocení a přes lymfatický systém se dostávají hliníkové částice spolu s nevyloučeným pak zpět do krevního řečiště. Krevním oběhem se dostává do orgánů metabolického procesu. Každodenní aplikování výrobků s obsahem hliníkových sloučenin, může mít za následek rakovinné bujení buněk. To chcete? Asi ne, co? Novodobá sociální společnost vyžaduje omezení nepříjemně šířícího se pachu z podpaží, tak používáme zamezující prostředky, kterými ale vystavujeme své tělo rizikovým faktorem. Hliník je používán ve formě spreje i v pevné formě antiperspiračných deodorantech.

Zajímavost: Věděli jste, že pitvy pacientů s Alzheimerovou chorobou, ukazují abnormálně vysoké koncentrace hliníku v mozku?

Rakovina prsu u žen, rakovina prostaty u mužů – karcinom se vyvíjí v místech, kde jsou umístěny lymfatické uzliny. Také holení podpaží je dalším faktorem vzniku nádorových buněk, protože přes poraněnou pokožku efektivněji proniká přes vrstvy kůže. Přes lymfatický systém pronikají toxiny i do jiných orgánů, které degenerují.

Hliník je jedním z hlavních problémů v rizikovosti pro lidské zdraví.

2. Silikony (Cyklopentasiloxane, Dimethycone, -cone, -siloxane)

Tato nejčastěji obsažena forma cyklického silikonu se používá kvůli zjednodušení nanášení kosmetické směsi na pokožku (zejména ve výrobku ve formě spreje). Chrání pokožku před vlhkostí z okolního prostředí a také ji i zjemňuje (dává jí hedvábný pocit).

Zajímavost: Silikon je složka, která je velmi stabilní v prostředí a to vyvolává otázku v biologickém procesu rozložitelnosti. 400-500 let v průměru trvá jeho rozložení, což způsobuje problémy v ekosystému, vede ke znečištění životního prostředí. I vy se nyní zamýšlíte nad otázkou, jak má umět zpracovat sloučeniny silikonu naše tělo?

Vědecký výbor v EU ve svém výzkumu na nejčastěji používaný cyklický silikon, cyklopentasiloxane, došel k závěru, že jeho používání v kosmetických produktech úzce souvisí s poruchami plodnosti a poškozením plodu v těhotenství. Přesto neexistuje zákaz v EU používat jakékoliv varianty cyklických silkonů.

3. BHT (butylhydroxytoluen)

Jedná se o žlutou krystalickou pevnou látku především používanou jako antioxidační činidlo. Používá se jako konzervant a uchovává stabilitu tuků. Pomáhá v boji proti zhoršení kvality kosmetických přípravků způsobenými chemickými reakcemi s kyslíkem.

Zajímavost: Rozsáhlý výzkum ukázal, vysoké dávky této látky způsobuje významné poškození plic, jater a ledvin. Má toxické účinky a narušuje procesy srážlivosti krve.

Vzhledem k tomu, že se nachází malé množství protichůdných výzkumů, pokud jde o karcinogenní účinky BHT, je vnímáno jako dost kontroverzní složka. V USA je zakázáno její používání v dětské výživě, protože je potenciálně spojena s hyperaktivitou u dětí. Je také zakázáno používat ji v potravinách v Japonsku. Pokud jde o kosmetiku, je obecně považována za bezpečnou pro použití v nízkých koncentracích v rozmezí .01-0,1%. Uvědomte si však souvislost, to co nedáme do sebe (potravou), to nedávejme ani na sebe (kosmetikou), protože to, co se dostává na kůži, přechází také do organismu.

4. Ceteareth-n a Steareth-n (cetearylalkohol, stearylalkohol)

Jde o emulgátor pro vznik emulzí olej ve vodě a voda v oleji (barvy na vlasy, krémy, tělová mléka, odličovače, přípravky proti stárnutí, opalovací přípravky, depilační krémy, …). Působí ve výrobku i jako změkčovadlo. Je to látka, která má za úkol v kosmetickém přípravku umožnit zprůchodnění účinných složek. Obsah tak může rychleji penetrovat do hlubších vrstev kůže až do krevního oběhu. Působí jako Lipozom, obalí účinnou složku a vstřebá ji do hlubších vrstev pokožky.

Mění tak strukturu pleti, která umožňuje chemické látce proniknout hlouběji do kůže. Tato chemická sloučenina je nejčastěji používána v obsazích kosmetických výrobků s potřebou vysokého účinku. Označené číslo za názvem -n (nahrazeno například číslem 20) určuje počet molekul ethylenoxidu.

Sponzorováno

Zajímavost: Environmental Working Group (EWG), americká organizace věnující se ochraně lidského zdraví a životního prostředí, doporučuje, aby se spotřebitelé vyhýbali složkám, které obsahují doložku „Ceteareth a Steareth“. Prohlašují, že může být kontaminován s karcinogenem 1,4 dioxan. Tuto rakovinotvornou složku obsahuje téměř 50% kosmetických produktů. Může být příčinou vzniku rakoviny jater, žlučníku, plic a kůže. Chemická látka vzniká jako vedlejší produkt při výrobě, z tohoto důvodu ji není nutné uvádět při složení výrobků.

5. TEA & DEA (Triethanolimine nebo Cocoaimide TEA a Diethanolimine nebo Cocoamide DEA)

Tyto látky mají za úkol upravovat pH. Oba mohou být toxické při dlouhodobém používání.

TEA může vyvolávat alergické reakce na kůži a DEA může způsobovat poškození jater a ledvin. Tyto chemické látky jsou již omezeny v Evropě v důsledku známých karcinogenních (rakovinotvorných) účinků, ale i tak jsou ještě obsaženy v mnoha výrobcích na našem trhu.

6. Propylenglykol (Propyleneglykol)

Jedná se o zvlhčovadlo, které chrání látky před vysycháním a absorbuje vodu. Využívá se i jako rozpouštědlo pro potravinářská barviva a příchutě či jako ropný produkt používaný k vytvoření jemné konzistence výrobku. Je finančně nenáročný, levný, s univerzální funkcí, bez chuti a zápachu, proto se používá často v mnoha kosmetikách. Označuje se také jako zesilovač penetrace, takže pokud je spárovan s dalšími škodlivými chemikáliemi, může zvýšit jejich absorpci.

Zajímavost: Původně byl vyvinut pro technické účely jako podklad do rozmrazovacích zařízení, ale nyní je součástí některých deodorantů a antiperspirantů. Pokud je tato chemikálie spárována s dalším chemickými přísadami, může být velmi nebezpečná. Je známá jako neurotoxin, která vyvolává kontaktní dermatitidu, kopřivku, poškození ledvin a jater. V bezpečnostním listu mají pracovníci napsáno, aby se vyhýbali kontaktu s pokožkou, protože jde o toxickou látku, aby nedošlo k podráždění kůže, očí, nevolnosti, bolesti hlavy, poruchy centrálního nervového systému. A tato složka i přesto, je často používána v kosmetických přípravcích. I v malých koncentracích (2 procenta nebo méně), propylenglykol způsobuje podráždění kůže. Někteří výrobci deodorantů dávají do jejich celkového obsahu až 50% této látky. Propylenglykol se odbourává z těle asi 48 hodin. Nicméně, studie provedené na lidech a zvířatech ukazují, že pokud opakovaně aplikujete tuto látku na oči, pokožku, do nosu nebo perorálně, může se rozvinout určité podráždění.

7. Ftaláty (Ptalathes)

Používají se ve sprejích na vlasy a udržují vonné kompozice v produktu. Často je výrobci schovávají pod názvem vůně „fragrance“. Mají schopnost pomáhat rozpouštět další složky, přičemž představují hormon, který nepůsobí přesně jako estrogen, ale může narušit rovnováhu dalších hormonů, které spolupracují s estrogeny včetně testosteronu.

Ftaláty byly spojeny s několika zdravotními problémy, a jsou považovány za narušitele činnosti žláz s vnitřní sekrecí. Jakmile ftaláty jsou absorbovány do těla, působí jako estrogen – způsobují řadu komplikací. Mezi ně patří neplodnost, snížený počet spermií, rakovina prsu, prostaty, vaječníků, poškození plic, jater, ledvin, endometrióza, astma, alergie.

Ftaláty jsou pravděpodobně pro lidský organismus škodlivé a karcinogenní. I přes snahu regulovat tuto látku v používání do kosmetických výrobků, převládají tyto chemické látky nadále ve výrobcích v péči o osobní hygienu, včetně deodorantů.

8. Parabeny (methyl-, ethyl-, propyl-, benzyl- a butyl- paraben)

Jedná se o běžně používanou chemickou látku v různých formách jako konzervační prostředek.

Zajímavost: Během studie provedené v roce 2004 se zjistilo, že parabeny po vniknutí do pokožky napodobují činnost estrogenu v těle, narušují tak hormonální rovnováhu, proto je pak až 8x vyšší pravděpodobnost rozvoje rakoviny. Podílí se na vzniku rakovinných buněk v prsní tkáni. Zjistilo se, že parabeny se našly u 18 žen z 20 ve vzorcích tkání z nádorů prsu. Díky širokému použití parabenů však byly nalezeny i v jiných tkáních. Ačkoli mají parabeny estrogenu podobné vlastnosti, estrogeny, které jsou vyrobeny v těle jsou stokrát silnější. Také se zjistilo, že vzhledem narušení hormonální rovnováhy může vést až k předčasné pubertě u dětí.

9. Triklosan (Triclosan)

Je to umělá antmikrobiální chemická látka používaná k zabíjení bakterií na kůži a jiných površích. Používá se jako antibakteriální činidlo a konzervační látka, která při reakci s vodou z kohoutku vytvoří plyn, potenciální karcinogen.

Zajímavost: Výzkumem bylo prokázáno, že triclosan je další látka, která může dráždit vaši pokožku a způsobit kontaktní dermatitidu, i proto, že má na sebe navázané množství karcinogenních kontaminantů. Vaše tělo obsahuje dobré i špatné bakterie, ale triclosan zabije obojí, vše co žije na kůži. FDA (americká společnost zabývající se ochranou zdraví) klasifikuje triklosan jako pesticid, zatímco IARC (mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny) je uvádí jako možný karcinogen. Obvykle se triclosan ukládá v tukových zásobách těla.

Zdravotní rizika: podráždění kůže, kontaktní dermatitida, rakovina.

Nedávné studie naznačují, že tato chemická látka může narušit funkci štítné žlázy a další důležité funkce hormonálního systému. Americká lékařská asociace (AMA) doporučuje, aby triclosan a jiné „antibakteriální“ výrobky nebyly používané v domácnosti, protože by mohly podporovat bakteriální rezistenci vůči antibiotikům, které mohou umožnit vznik rezistentních kmenů.

Zajímavost: v roce 2003 vyšlo v evropském časopise o prevenci rakoviny rozhovor se 437 ženami s rakovinou prsu o jejich minulosti používání deodorantů. Studie uvádějí, že u žen, které si aplikovaly deodorant alespoň dvakrát týdně a na oholené podpaží nejméně třikrát týdně téměř 15 let, se vyvinula rakovina prsu.

10. Umělá barviva

Některá umělá barviva a bělidla v deodorantech mohou způsobit závažné alergické reakce a jsou také známými karcinogeny.

Pokud vás tyto sloučeniny znepokojují, je vyřazení všech výše uvedených látek jediný způsob, jak zajistit, že se nevystavujete potenciálně nebezpečným toxickým chemikáliím.

Čtěte složení deodorantů a antiperspirantů!

Sponzorováno

A co vy? Jaké deodoranty používáte? Domácí? Hlídáte si látky v deodorantech a antiperspirantech, které používáte? Měli byste. Opravdu.

A co si dále o deodorantech přečíst?

Zdroje článku a odkazy na studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva