Obsah článku
Strie milují kila navíc, těhotné a svalnaté. Pokud je již jednou máte, zůstanou vám navždy. Můžete je však zmírnit. Například i vepřovým sádlem. Strie jsou vlastně jizvy. Když se pokožka nestíhá přizpůsobit rostoucímu objemu, začne praskat. „Nevznikají poškozením povrchu kůže, ale popraskáním elastických vláken pod jejím povrchem. Tkáň se hojí jizvičkami,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Andrea Vocilková.
Často jsou geneticky dány
Jsou tenké i hrubší, bledě růžové až purpurové. „Bývají mírně vpadlé se zřaseným povrchem. Někdy naopak podkoží zlehka vystupuje. Během několika týdnů strie postupně blednou, připomínají stříbřité pásky a někdy se spojují do nepěkné linie,“ říká dermatoložka. Oblibují si hýždě, břicho, vnitřní strany stehen a paží, oblast nad koleny a prsa. Jen málo lidí má štěstí a žádné strie. Vděčí za to dobré elasticitě pokožky, která je geneticky dána.
Strie mají muži i ženy
V pubertě popraská kůže třem čtvrtinám dívek a třetině chlapců. Dalším zatěžkávacím obdobím je těhotenství. Až devadesát procent budoucích matek si odnese z třetího trimestru památku. Mužům k praskání kůže dopomáhá zvedání činek, ale zejména současné dopování anabolickými steroidy. Strie se tvoří i při užívání glukokortikoidů a hormonálních přípravků během klimakteria. Hormonální porucha štítné žlázy a nadledvinek může způsobit náhlé přibrání a zhoršení kvality kůže. „Riziko tvorby strií s sebou nese i místní aplikace kortikoidů do rizikových částí těla, například do slabin,“ upozorňuje MUDr. Vocilkové.
MAST BEZ SOLI
Ani ta nejlepší preventivní péče nedokáže strie odvrátit. A ty, co se již vytvořili, nic nevymaže. Čas hraje proti vám. Čím je prasklina mladší, tím je vyšší šance alespoň na jejím zmírnění. Na čerstvé jizvičky použijte hojivé krémy, které obsahují pantenol, kostival či rakytník. Pomůže vám i krém s pupečníkem asijským, který zlepšuje prokrvení a hojení ran. Obsahuje i dexpanthenol a glycerin, který kůži hydratuje.
Přípravky dostanete v lékárně. Pokud máte strie déle, vyzkoušejte biolampu nebo mikrodermabrazi, kterou vám odborník pokožku zbrousí. Estetická dermatologie umí vzhled pokožky vylepšit vakuovou lymfodrenáží i frakční radiofrekvencí. Jehličky proniknou přímo ke kolagenovým vláknům, které se prohřejí a vlivem tepla smrští. Podpoří tvorbu nového kolagenu, díky kterému se strie stáhnou. Slyšeli jste, že na ně zabírá vepřové sádlo? Má to jeden háček. Mast nesmí obsahovat sůl!
Tip na čtení: Strie a opalování
Sponzorováno
Zdravá rada
Slunci se vyhýbejte. „Opalování se často doporučuje, ale rozdíl barev mezi striemi a okolní kůží se prohloubí a jizvičky budou výraznější. Strie může slunce i spálit, protože postižená tkáň je téměř bez ochrany,“ apeluje odbornice MUDr. Andrea Vocilková.
Přístroje na strie
Bio-stimulační laser
Jedná se o lampu, která vydává polarizované světlo a působí na tkáně – tepelnou stimulací podporuje hojení a zlepšuje například zánětlivé stavy. Bio-stimulační lampa má poměrně vysokou pořizovací cenu. Případně můžete najít kosmetické salóny, které tuto terapii nabízejí. Počítejte s tím, že nebude stačit jediná návštěva.
Laser
Používá se více typů laserů, které se hodí na různě staré a zbarvené strie. Laser působí ve vnitřních vrstvách kůže – poškozené cévky se zatáhnou. Zároveň laser působí na vnějších částech pokožky – dojde k vyhlazení a vyblednutí jizev. Více vám poví lékař po zkušebním zákroku, počítejte s tím, že i za zkušební zákrok zaplatíte od 1500,- Kč a při vhodném průběhu bude potřeba více návštěv.
Dermabraze
Zde už se dostáváme do oblasti plastické chirurgie. Jedná se o postup, kdy je odstraněna vrchní vrstva pokožky speciální frézou. Ani tento poměrně drastický zákrok neslibuje úplnou korekci strií. Určitě by byla dobrá konzultace s nezávislým plastickým chirurgem. Jedno kolo dermabraze přijde asi na 2500,- Kč a pravděpodobně jediná návštěva nebude stačit.
Jak předcházet striím?
- Dostatečným přísunem tekutin;
- Správnou životosprávou, se kterou souvisí i kontrolované přibírání na váze;
- Promazáváním ohrožených partií – žádný zázračný produkt vám ale stoprocentně nezaručí, že jizvičky nevzniknou. Genetika je zkrátka často neúprosná. Přesto mohou přípravky zvyšující elasticitu kůže vzniku strií zamezit nebo ho zmírnit. Lékárny i drogerie jsou plné speciálních krémů, kožní lékaři a maminky ale doporučují také nesolené sádlo nebo panenský olivový olej. V těhotenství ale nečekejte až do třetího trimestru a začněte s každodenním promazáváním včas. K ošetření krémy a oleji je ideální vláčná pokožka po sprše, která přijímá nejvíce dodávaných živin;
- Prokrvujícími masážemi krouživými pohyby, při kterých můžete použít gumové masážní hlavice, mořskou houbu i své ruce. Pomůže také jemné „štípání“ kůže na inkriminovaných partiích palcem a ukazováčkem. Na trhu najdete také mnoho pracovišť, které nabízí speciální masáže a lymfodrenáže ke zmírnění projevů strií;
- Jak se zbavit strií? Pomohou vám masáže! Pozvolným posilování, díky kterému neroste svalová hmota příliš rychle a kůže má čas se adaptovat. Hluboké vrstvy pokožky můžete připravit k postupnému rozpínání v těhotenství tím, že budete posilovat svalstvo břišní stěny;
- Sprchou střídající teplou a studenou vodu, která prokrví pokožku.
Co si dále o striích přečíst?
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Fotolia.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Strie
Přečtěte si také naše další články
[…] Kožní choroby (akné, vypadávání vlasů, popáleniny, otlaky, záněty kůže, ekzémy, pooperační jizvy, lišeje, strie). […]
[…] kůže je trošku i genetickou záležitostí, možná se vám zcela nepodaří předejít vzniku strií. Ale natírání krémem nebo olejíčkem pomůže jejich vznik […]
[…] Strie a jejich odstranění […]