Obsah článku
Degenerativní choroba kloubů napadá hlavně kolenní a kyčelní klouby a ohlašuje se nejdříve pocity napětí a vrzáním kloubů při pohybu. V dalším průběhu se přidruží bolesti a otoky kloubů. V pokročilém stádiu artrózy dochází k deformacím v kloubu se silně omezenou pohyblivostí. Postupně až k bolestivému ztuhnutí zad.
Artróza patří mezi degenerativní kloubní onemocnění. Spolu s věkem roste i riziko artrózy. Ženy jsou jí postihovány častěji.
Příznaky artrózy
Typickými symptomy jsou bolesti a nehybnost kloubů. Tyto bolesti sílí při studeném a vlhkém počasí a při zátěži. Bolestivá je hlavně zátěž jako chození nahoru a dolů po schodech při artróze kolenního kloubu. Naproti tomu je cyklistika možná většinou bez problémů. Pro artrózu je typická i takzvaná bolest v návalech. To znamená, že po delším odpočinku jsou první pohyby bolestivé a zlepšují se až po několika metrech. Tím se artróza odlišuje od zánětlivých onemocnění, které většinou vykazují především ranní bolest.
Sponzorováno
Rozeznáváme dva druhy artrózy:
- Primární artróza je výsledkem stárnutí, nebo nadměrného zatížení kloubů , např. nadváhou, těžkou fyzickou prací nebo sportem.
- K sekundární artróze dochází následkem vrozených změn kloubů, onemocnění např. revma a cukrovka, nebo úrazy.
Léčba artrózy
– Jelikož příčiny vzniku nejsou zcela známy, neexistuje zatím přesně cílená léčba, která by vedla k úplnému uzdravení. Jde obvykle pouze o zpomalení procesu, o zlepšení celkového stavu kloubní výživy a fyzioterapii.
– V pokročilém stádiu onemocnění se přistupuje k operaci.
– Lékaři doporučují užívání analgetik.
– Rehabilitace – doporučují se svalové cvičení zahrnující posilovací cviky příslušných svalů, masáže, elektroterapie, magnetoterapie, léčba teplem či chladem.
– Rehabilitaci je dobré doplnit vhodným sportem – plaváním, chůzí, cyklistikou a podobně.
– Léčba artrózy je vhodná také s přípravkem Remobil Complex
Co dále pro léčbu artrózy?
– Kopřivové listy snižují potřebu obvyklých analgetik. Jednu polévkovou lžíci sušených listů kopřivy třeba zalít šálkem vařící vody, nechat 10 minut louhovat a pít tři šálky denně.
– Lidé s artrózou by měli ve zvýšené míře konzumovat vápník a vitamíny C, E, B1, B6 a B12. Doporučuje se strava bohatá na zeleninu, ovoce, celozrnné obiloviny, doporučuje se konzumace ryb. Vitamín E se nachází v oleji z obilných klíčků, olivách, v celých zrnech, zelenolistovej zelenině, ve vajíčkách, v avokádu, B1 v kvasnicích, slunečnicových jádrech, máku, ovesných vločkách a podobně, B6 v pohance, pšeničných klíčcích, dýni či růžičkové kapustě .
– Velmi vhodná je také kloubní výživa.
A jak je to s věkem?
Spolu s věkem roste i riziko artrózy. Zatímco pouze 4% 20letých má artrózu, u více než 70-letých lidí se artróza vyskytuje v 70%.
Obecně platí, že čím horší stádiu tím větší bolest a zhoršený pohyb postiženého. Závažným projevem, který nepředpokládá nic příjemné do budoucna, je noční bolest případně bolest v klidu. Bolest má tzv. startovací charakter, což znamená, že začíná ráno nebo po dlouhém odpočinku, kdy klouby ještě nejsou rozhýbala. Po delším pohybu může bolest zmizet, ale objeví se znovu po větší námaze.
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Fotolia.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články