Sponzorováno

Esenciální olej citron (Citrus limonum) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.76/5 (21)

Esenciální olej citron (Citrus limonum) - účinky, vlastnosti, kontraindikace

Popis esenciálního oleje z citronu

Citroník (Citrus limonum) je menší listnatý strom, který patří, stejně jako další citrusy do čeledi Rutaceae (routovité). Pochází původně z Asie, odkud se okolo 2. století našeho letopočtu dostal do Středomoří, konkrétně do Řecka, následně pak na Sicílii a do Španělska. Mimo náš kontinent roste díky Kryštofovi Kolumbovi v Americe (na Floridě a v Kalifornii). Citroník dorůstá do výšky 3-5 m. Kvete jemnými bílými květy. Není mrazuvzdorný. Strom dává 200 až 600 plodů ročně a žije asi 80 let. Esenciální olej se získává buď parovodní destilací anebo lisováním z kůry plodu.

Čistí respirační systém, odhleňuje, napomáhá vykašlávání. Snižuje projevy revmatických a artritických bolestí, podporuje krevní cirkulaci a proto je dobrým pomocníkem při léčbě křečových žil, metličkových žilek nebo hemeroidů. Působí potopudně a močopudně, zmírňuje otoky i křečové stavy. V aromapsychologii se používá citron jako čistič myšlenek, když potřebujeme uvolnit přetlak v hlavě. Je vhodným pomocníkem pro žáky a studenty, mírní stresy ze zkoušek a napomáhá si lépe zapamatovat látku. Reguluje projevy nervozity, úzkostí a podporuje celkovou koncentraci.

V kosmetice se používá nejen jako parfemační činidlo, ale také jako prostředek, eliminující maštění pleti a pro vyrovnání barvených nesrovnalostí kůže. Díky prokrvujícímu potenciálu podporuje dobré hojení a zajizvení poškozené pokožky. Stimuluje tvorbu nových kožních buněk. Dodává pokožce pěstěný vzhled. Přidává se do produktů proti striím, celulitidě a ve vlasové kosmetice reguluje tvorbu séba.

Botanický název: Citrus limonum
Čeleď: Rutaceae (routovité)
Destilovaná nebo lisovaná část rostliny: Kůra plodu.
Země původu: Středomoří, Kalifornie, Florida.
Způsob získání esenciálního oleje: Destilace vodní parou nebo lisováním kůry plodů.

Sponzorováno

Obsah účinných látek v esenciálním oleji z citronu

Monoterpeny: limonen (54-72%, někdy může dosáhnout až 80%), alfa a gamma terpineny (0,7 a 2,9-14%), paracymen, alfa a beta felandren, terpinolen (v menších množstvích než 2%), seskviterpeny: beta-bisabolen (2,5-4%), aromatické aldehydy: (2-3%): geranial, kumariny a furokumariny (1,5%).

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z citronu

  • Uklidňuje nervový systém,
  • podporuje kreativitu,
  • uvolňuje křečové stavy,
  • snižuje výskyt celulitidy,
  • snižuje viditelnost strií a jizev.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná, bezbarvá až světle žlutá kapalina.
Aroma: Vůně je svěží, ovocná, kyselá. Destilovaný citrón je ostřejší než lisovaný.

Účinky esenciálního oleje z citronu

Esenciální olej z citronu je vhodný při:

  • mentální únavě
  • otocích
  • do kosmetiky
  • pro podporu krevního oběhu
  • pro podporu učení a kreativity
  • nepohodlí zažívacího traktu

Kontraindikace

Je vhodný pro těhotné ženy od ukončeného třetího měsíce těhotenství, jsou-li dodrženy nízké koncentrace, neměl by se ale používat přímo při kojení a u malých dětí do ukončených tří let věku.

V případě potřeby použití u menšího dítěte se poraďte o dávkování s aromaterapeutem anebo použijte hydrolát citron, který je jemnější a pro malé děti vhodnější. Vždy řeďte esenciální olej do nosného oleje, aplikujete-li ho na kůži. Po kožní aplikaci může vyvolat alergickou reakci.

Použijete-li variantu, získanou lisováním, z důvodu fototoxicity nevystavujte po aplikaci kůži nejméně osm hodin přímému slunci. Destilovaný citrón fototoxicitu nevykazuje a je vhodný do kosmetických výrobků. Může vyvolat alergii u osob, citlivých na limonen.

Neužívat vnitřně jako takový, ale může se použít, má-li bio certifikaci k ochucení pečiva. Při použití v aromalampě nebo difuzéru dodržujte maximální doporučenou dobu difúze 2x 30 minut denně.

Sponzorováno

Kapejte 2-5 kapek esenciálního oleje citrónu podle velikosti místnosti, u dětí volte poloviční dávkování.

Co si dále přečíst o esenciálních olejích

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva