Obsah článku
Popis fenyklového esenciálního oleje
Fenykl je rostlina z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Botanický název fenyklu je Foeniculum vulgare. Roste do výšky dvou metrů. Pochází od Středozemního moře, dnes jej ale najdeme po celé Evropě, v Indii, Japonsku nebo Severní Americe. Existují dva druhy fenyklu, hořký a sladký, v aromaterapii se spíše používá olej z fenyklu sladkého. Éterický olej fenykl se získává parovodní destilací ze semen byliny.
Fenykl působí antisepticky. Funguje proti křečím jak v dýchacích cestách, tak svalech, střevech i nervovém systému. Mírní kašel. Uvolňuje hleny a usnadňuje vykašlávání. Má uklidňující účinek na dýchací ústrojí i střeva, přináší rychlou úlevu. Používá se k léčbě trávicích poruch, premenstruačního syndromu a zmírnění křečí při periodě. Spouští zablokovanou periodu, zlepšuje její pravidelnost a poskytuje úlevu od nepříjemných příznaků, které mohou provázet toto období.
Mírní bolesti hlavy, závratě a změny nálad. Fenykl podporuje vylučování hormonu estrogenu. Může se míchat do směsí pro usnadnění porodu pro přirozené zesílení děložních kontrakcí. Lze jej využít při revmatu, artritických bolestech i dně. Při zácpě nebo průjmech je vhodný jeho aplikace spolu s nosným olejem na oblast břicha. Zmírňuje nadýmání a efektivně odstraňuje plyn ze střeva, brání dalšímu jeho vzniku a mírní bolesti břicha i žaludku. Působí potopudně a močopudně.
Esenciální olej fenykl se používá v kosmetice hlavně v zubních pastách, ústních vodách, v anti-agingových přípravcích a výrobcích pro problematickou pleť. Dobře hojí rány a působí proti bujení infekcí, což je důležité hlavně u akné a jiných kožních onemocnění. Ve výrobcích funguje jako přírodní konzervant. Dále jej najdeme jako tonikum v kosmetice pro zpevnění ňader. Je součástí zeštíhlujících přípravků, očních vod, kondicionérů. Působí proti blechám. V aromapsychologii se používá jako tonikum nervového systému. Nastoluje schopnost relaxace.
Botanický název: Foeniculum vulgare
Čeleď: Apiaceae (miříkovité)
Destilovaná část rostliny: Semena
Země původu: Středomoří, Japonsko, Indie, Severní Afrika
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace
Sponzorováno
Obsah účinných látek ve fenyklovém esenciálním oleji
Fenolové metylethery: (E) anethol (75%), estragol (3-4%), monoterpeny: alfa pinen (8-9%), limonen (8-9%), ketony: fenchon (2-3%)
Hlavní vlastnosti fenyklového oleje
- Podobné působení hormonu estrogenu,
- regulátor menstruace,
- obecné tonikum,
- analgetikum,
- děložní tonikum.
Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná, světle žlutá kapalina.
Aroma: Fenyklový olej voní sladce a pronikavě, jeho vůně je velmi podobná anýzu.
Účinky fenyklového oleje
Je vhodný při:
- do kosmetiky
- pro podporu krevního oběhu
- nepohodlí zažívacího traktu
- křečích a bolestech hlavy, pohybového aparátu
- hormonální nerovnováze
Kontraindikace
Esenciální olej fenykl by neměly používat těhotné ani kojící ženy, i když se pro ně doporučuje na podporu kojení fenyklový čaj, je to kvůli koncentraci esenciálního oleje a možného hormonálního vlivu na dítě. Nevhodný u dětí do deseti let věku. Citlivé osoby by měly před aplikací provést test snášenlivosti.
Není vhodný pro pacienty s onkologickými onemocněními, obzvláště ženy s rakovinou dělohy a prsu. Ve velkých dávkách má fenykl narkotické účinky, které mohou být provázeny halucinacemi a křečemi. Nedoporučuje se epileptikům.
Není vhodný pro děti do deseti let věku. Může vyvolat alergickou reakci. Neužívat vnitřně, při kožní aplikaci vždy ředit do nosného oleje. Při použití v aromalampě nebo difuzéru dodržujte maximální doporučenou dobu difúze 2x 30 minut denně. Kapejte 2-3 kapky esenciálního oleje podle velikosti místnosti, u dětí volte poloviční dávkování. Nepoužívejte déle než 10 dnů vkuse. Následně udělejte pauzu.
Sponzorováno
Máte s fenyklovým olejem nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře.
Přečtěte si o fenyklu a esenciálních olejích
- Fenyklový čaj a jeho největší zdravotní benefity
- Co jsou esenciální (éterické) oleje – jak porozumět esenciálním olejům?
- Esenciální olej z jedle stříbrné (bílé) – účinky a kontraindikace
- Esenciální oleje a botanické názvy rostlin
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články