Sponzorováno

Tinnitus by v budoucnu mohl být léčen i pomocí počítačové hry 4.82/5 (11)

Tinnitus by v budoucnu mohl být léčen i pomocí počítačové hryKrátce po loňských bombových útocích na Bostonském maratonu se zjistilo, že mnozí z více než 260 zraněných, ať už přímých účastníků maratonu či jen diváků, trpí následkem výbuchů mimo jiné i tinnitem.

Bostonští vědci se proto rozhodli těmto lidem pomoci a vyvinuli počítačovou hru, pomocí které „opraví“ činnost nervových buněk v mozku, které jsou podle nich zodpovědné za příliš hlasité vnímání zvuků a tedy i tinnitu.

S finanční podporou nadace „One Fund Boston“, která vybrala více než 80 milionů dolarů na pomoc přeživším útoků na Bostonském maratonu, chtějí vědci již tento měsíc odstartovat první studii svého druhu, která by měla potvrdit účinnost této potenciální nové metody léčby tinnitu.

Koncept audiohry je velice podobný videohrám, které se již nějakou dobu využívají k léčbě syndromu líného oka u dětí i dospělých – na obrazovce počítače se náhodně objevují různé předměty, které udržují pozorovatele v neustálém napětí a které vyžadují jistou míru ostražitosti. Pacient, který sleduje monitor, je v neustálém očekávání něčeho nového. Odborníci tvrdí, že počítačová léčba má u syndromu líného oka stejný efekt jako 500 hodin nošení náplasti při klasickém léčebném postupu.

Velice podobně by mohla vypadat i léčba tinnitu za pomoci audiohry. Ta se odehrává na dotykové obrazovce tabletu a vyzývá hráče k sestavení digitálního puzzle – jednotlivé kousky ale nejsou na začátku zobrazeny a hráči se tak musí řídit zvukovými podněty a nalézt každý kousek skládačky. Hráči pohybují prstem po obrazovce tabletu a poslouchají zvuk, který je upozorní, jakmile je dosaženo obrysu neviditelného kousku puzzle.

Sponzorováno

Hráč poté pohybem prstu „loví“ zvuk, který mu říká, že je na správné cestě k odkrytí kompletního dílku. Toto se opakuje stále dokola, dokud puzzle není kompletní.

Každý hráč/pacient slyší unikátní zvuk, který pro něj vytvořili vědci na základě charakteristiky jeho tinnitu. Cílem hry, jejíž obtížnost se každým levelem zvyšuje, je přivést nervové buňky v mozku zpět do rovnováhy a snížit tak vnímání tinnitu.

Do studie se zapojí 80 účastníků, kteří budou rozděleni do dvou skupin. Jedna bude hrát audiohru, zatímco druhá se zapojí do jiného nadějného výzkumu léčby tinnitu, založeném již pouze na poslechu hudby šité na míru každému pacientovi. Poslech této hudby rovněž stimuluje činnost nervových buněk v mozku. Po nějaké době se obě skupiny prohodí a vědci tak budou moci porovnat obě zkoumané metody.

Jedná se tedy o další výzkum léčby tinnitu, který není zaměřen na ucho či jeho jednotlivé části, ale soustředí se na aktivitu mozkových buněk. Jakmile budou známy výsledky této studie, budeme vás informovat.

Co s ještě o tinnitu přečíst?

VIDEO: Jak na tinnitus?

Sponzorováno

Zdroj článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva