Sponzorováno

Fakta a mýty o vlasech během těhotenství 4.9/5 (10)

Fakta a mýty o vlasech během těhotenstvíHodně se mluví o tom, co je bezpečné, a co není, aby vaše vlasy během těhotenství netrpěly. Můžete si je barvit? Padají vám kvůli těhotenství?

Fakt: Vaše vlasy během těhotenství zesílí

Odborníci tvrdí, že je velmi slušná možnost, že vlasy těhotných žen jsou pevnější. Vzhledem k vzestupu hormonů v těle těhotné ženy mohou vlasy růst rychleji a méně vypadávat. Zdá se tedy, že těhotné ženy ze sebe nejen vyzařují speciální energii, ještě se mohou pyšnit krásnou hřívou.

Mýtus: Vlasy se během těhotenství barvit nemají

Přestože na toto téma zatím nebylo provedeno mnoho studií, odborníci hlavně díky praxi zjistili, že vlasy by se rozhodně neměli barvit během prvního trimestru. Takže žádné barvení, odbarvování ani melíry neplánujte. Váš účes počká, vždyť po prvním trimestru jej můžete opět oživit.

Fakt: Po porodu vám začnou padat vlasy

Ukázalo se, i když se hormony během těhotenství postarají o krásné vlasy, ty vám nezůstanou navždy. Obvykle tři měsíce po porodu ženy začnou sledovat zvýšené padání vlasů. Tento stav potrápí 40-50 % žen, ale nemusí se bát. Po několika měsících tento problém přejde, vlasy opět zesílí, a nemělo by to na vlasech zanechat trvalé následky.

TIP: Zkuste na vlasy jablečný ocet nebo aloe vera.

Mýtus: Pohlaví dítěte odhadnete podle textury vlasů

Častěji se tipuje podle tvaru bříška, ale někteří dívají i na vlasy. Struktura vlasů však neprozradí pohlaví. Takže nedívejte se na vlasy a jděte raději na ultrazvuk. Ten by vám měl prozradit pravdu. Nebo se nechte překvapit.

Sponzorováno

Fakt: Hlava je po těhotenství citlivější na chemikálie

Zkušení kadeřníci vás upozorní, že s péčí o vlasy byste měli být po porodu opatrněji. Pokud si budete chtít dát barvit vlasy, nechte volbu na kadeřníka. Možná vám doporučí jen kúru na zlepšení kvality a zvýšení lesku vlasů. To vlasy nezatíží a nezpůsobí jim trvalejší poškození, protože na pokožku hlavy nebudou působit tak silné chemikálie.

Péče o vlasy v těhotenství

V těhotenství nemusíte vlasům věnovat jinou péči než dosud, jen budete asi muset zvolit jiné přípravky a zvýšit či snížit častnost mytí vlasů. Neexistuje žádná přesně stanovená doba, po které je třeba vlasy umývat. Někdy je zapotřebí mýt vlasy třeba denně. Potom je ale nutno je mýt vlasovým šamponem pro časté používání, který je šetrnější. Dlouhodobě není vhodné používání šamponů tzv. 2 nebo i 3 v 1. Takový šampon je vhodný jen na přechodnou dobu. Pokud vlasy myjete každý den, pak není třeba je dvakrát šamponovat. Jeli interval mezi mytím 4-5 dnů, potom je vhodné mýt vlasy šamponem dvakrát. Při každém mytí vlasů nejdříve trochu šamponu v dlani zřeďte vodou a teprve potom jej aplikujte na pokožku hlavy. Vlasy oplachujte příjemně vlažnou vodou. Voda příliš teplá, ale i příliš studená podporuje prokrvení vlasové pokožky a tím i rychlejší maštění vlasů.

Po šamponování použijte kondicionér, který nejen usnadní rozčeávání, ale také sníží tzv. „létání“ vlasů, na vlasy se nebude chytat tolik prachu a také uhladí povrch vlasu, aby po usušení vypadal hladší a lesklejší. S používáním prostředků na mytí vlasů vždy platí, že všeho moc škodí. Budete-li vlasy příliš šamponovat, budou zbytečně vysušené, zvýšené množství kondicionéru zase způsobí „ztěžknutí“ a rychlejší zplihnutí vlasu.

Máte-li dlouhé vlasy, nešampónujte jejich konečky. Konce vlasů se dostatečně umyjí šampónem stékajícím při mytí. Naopak kondicionér až na speciální výjimky nepatří nikdy na pokožku hlavy. Začněte u konečků a postupujte vzhůru, kondicionér aplikujte lehkým mnutím vlasů mezi prsty.

Sponzorováno

Zbytečně si vlasy při mytí nezacuchávejte, pokožku hlavy myjte bříšky prstů, nikdy ji „nedrbejte“ nehty. Po konečném opláchnutí dostatečným množstvím vody vlasy zabalte do ručníku a nechtě vykapat. Netřete nikdy vlasy ručníkem, zejména jemné a poškozené vlasy tím velmi trpí. Vlasy rozčesávejte od konečků ke kořínkům a po rozčesání je upravte buď vysoušečem vlasů, nebo je nechtě volně uschnout. Po porodu je určitě lepší používat k vysoušení horký vzduch co nejméně.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva