Sponzorováno

Důvody, proč byste nikdy neměli pít pití přímo z plechovky 4.84/5 (19)

Přímo z plechovky raději nepijte.

Přímo z plechovky raději nepijte.

Je to opravdu tak. Nikdy nepijte pití přímo z plechovky. Jasně, někdy není jiná možnost, třeba když si plechovku s pitím koupíte do vlaku, ale pokud jiná možnost je, využijte ji! Svět konzervovaných nápojů má totiž svoji temnou stránku.

A proč nepít nápoje přímo z plechovky? Je to jednoduché. Protože na plechovkách se nachází hodně patogenů, bakterií a špíny. Když o tom přemýšlíte, není divu, že na plechovkách najdete samou špínu. Už když vyjedou z výrobní linky v továrně, putují do skladu a pak do regálu ve vašem obchodu s potravinami. Ačkoli jsou plechovky obvykle zabaleny v kartonu, jsou vystaveny mnoha nečistotám, navíc s nimi manipuluje mnoho (neumytých) rukou.

Čtěte dále a zjistěte, proč byste nikdy neměli pít přímo z plechovky.

Je libo E. coli?

V roce 2017 lékaři z populární televizní show The Doctors testovali vrchní strany hliníkových plechovek, které byly nakoupeny na čerpacích stanicích, prodejních automatech a obchodech s potravinami. Ačkoli většina z nich jim na první pohled přišla čistá, některé z plechovek byly pozitivní na E. coli, což je bakterie, která může způsobit průjem, onemocnění dýchacích cest a zápal plic.

Nebo raději BPA přímo do pusy?

Chemikálie zvaná BPA (bisfenol A) bývala kdysi běžnou přísadou v plastových lahvích, ale většina výrobců ji postupně z výroby odstranila poté, co bylo zjištěno, že může způsobovat hormonální nerovnováhu. Sloučenina se ale stále nachází v epoxidové výstelce některých hliníkových plechovek a studie z roku 2014 ukázala, že BPA z plechovek může zvýšit krevní tlak a zvýšit riziko srdečních onemocnění. To asi nechcete.

Sponzorováno

Sprchy pro hlodavce

Existuje slušná šance, že vaše plechovka pití viděla i nějakou tu krysu, nebo jiného hlodavce. I když plechovky z automatů, nebo ty v obchodě, vypadají na první pohled krásně čistě, zdání může klamat. Asi si nechcete dávat na své rty něco, na čem nocovalo xy krys nebo jiných hlodavců.

Patogenní párty

V roce 2013 televizní stanice CBS v Texasu odebrala výtěry z plechovek na čerpacích stanicích, v restauracích, na vysokých školách a v prodejních automatech a zjistila, že byly infikovány bakteriemi stenotrophomonas maltophilia, pseudomonas luteola a enterobacter cloacae. Tyto škodlivé patogeny mohou u imunokompromitovaných lidí (tedy u těch, jenž mají poškozené přirozené obranné mechanismy) způsobit onemocnění a infekce.

Dopad na životní prostředí

Zatímco hliník je udržitelný zdroj a je 100% recyklovatelný, proces získávání hliníku z bauxitu znamená problém. Odhaduje se, že výroba hliníkové plechovky vyčerpá zhruba dvakrát tolik energie, než vytvoření skleněné láhve, takže pokud máte obavy o životní prostředí, může být lepší koupit skleněnou láhev a řádně ji recyklovat.

Pěkně bodavé překvapení

Když se z hliníkové plechovky, kterou otevřete, vypění vychlazené pivo nebo sladká soda, mohou cukry v obou nápojích přilákat mouchy, v horším případě včely a vosy. Pak stačí ponechat plechovku na vašem piknikovém stole a věnujete svojí pozornosti něčemu jinému… bodavý hmyz vleze do plechovky…. a pak se stačí napít a nepříjemné překvapení je na světě.

A pár slov na závěr

Pití z hliníkové plechovky má mnoho nevýhod, ale dobrou zprávou je, že plechovky jsou 100% recyklovatelné a nabízejí lehký a pohodlný způsob, jak si vychutnat své oblíbené nápoje. Abyste se ochránili před bezprostředními obavami o zdraví, důkladně plechovku s pitím opláchněte, abyste odstranili většinu problémů. Nebo si obsah přelijte do skleničky.

Sponzorováno

Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je otřít horní část plechovky před jejím otevřením vlhčeným hadříkem nebo ji umýt vodou.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva