Obsah článku
- Fibróza jater je proces jizvení, který představuje reakci jater na zranění. Stejně jako kůže a jiné orgány hojí rány usazováním kolagenu a dalších složek, takže játra opravují poranění usazováním nového kolagenu.
- V průběhu času může tento proces vést k jaterní cirhóze, při které se architektonická organizace funkčních jednotek jater tak naruší, že dojde k narušení průtoku krve játry a funkci jater.
- Jakmile se rozvine cirhóza, mohou nastat závažné komplikace onemocnění jater, včetně portální hypertenze, selhání jater a rakoviny jater.
- Jakmile se rozvine cirhóza, riziko rakoviny jater se značně zvyšuje a cirhóza by měla být považována za pre-maligní stav. Cirhóza a rakovina jater jsou nyní mezi deseti nejčastějšími příčinami úmrtí na celém světě a v mnoha rozvinutých zemích je onemocnění jater jednou z prvních 5 příčin úmrtí ve středním věku.
Fibróza jater nastává, když se zjizví zdravá tkáň jater, a proto nemůže fungovat stejně, jako předtím. Fibróza je první fází jizvení jater. Později, pokud dojde ke zjizvení většího množství jater, je to problém známý jako cirhóza jater.
I když některé studie na zvířatech ukázaly, že se játra mohou regenerovat nebo uzdravovat sama, jakmile dojde k poškození jater u lidí, játra se obvykle nehojí. Léky a změny ve vašem životním stylu však mohou pomoci zabránit zhoršování fibrózy.
Jaká jsou stadia jaterní fibrózy?
Existuje několik různých stupňů (stádií) jaterní fibrózy, kdy lékař určuje stupeň poškození jater. Jelikož inscenace může být subjektivní, má každá stupnice svá vlastní omezení. Jeden lékař si může myslet, že játra jsou o něco zjizvenější než jiná. Lékaři však obvykle i tak přidělí fázi jaterní fibróze, protože pomáhá pacientovi a dalším lékařům pochopit, do jaké míry jsou játra člověka ovlivněna.
Jedním z nejoblíbenějších bodovacích systémů je bodovací systém METAVIR. Tento systém přiřadí skóre „aktivitě“ nebo předpovědi vývoje fibrózy a samotné úrovni fibrózy. Lékaři mohou toto skóre obvykle přiřadit až po provedení biopsie jater neboli odebrání tkáňového vzorku kousku jater.
Stupně aktivity se pohybují od A0 do A3:
- A0: žádná aktivita
- A1: mírná aktivita
- A2: střední aktivita
- A3: těžká aktivita
Fáze fibrózy se pak pohybují od F0 do F4:
- F0: bez fibrózy
- F1: portální fibróza bez sept
- F2: portální fibróza s několika septy
- F3: četná septa bez cirhózy
- F4: cirhóza jater
Proto by osoba s nejtěžší formou onemocnění měla skóre A3, F4 METAVIR.
Dalším bodovacím systémem je Batts a Ludwig, který hodnotí fibrózu na stupnici od stupně 1 do stupně 4, přičemž stupeň 4 je nejtěžší. Mezinárodní asociace pro studium jater (IASL) má také bodovací systém se čtyřmi kategoriemi, které se pohybují od minimální chronické hepatitidy po těžkou chronickou hepatitidu.
Jaké jsou příznaky jaterní fibrózy?
Lékaři často nediagnostikují jaterní fibrózu v mírném až středním stadiu. Je to proto, že fibróza jater obvykle nezpůsobuje příznaky, dokud není poškozena větší část jater.
Když onemocnění jater postupuje, mohou se u něj objevit příznaky, které mohou být následující:
- ztráta chuti k jídlu
- potíže s jasným myšlením
- hromadění tekutin v nohou nebo žaludku
- žloutenka (kde kůže a oči vypadají žlutě)
- nevolnost
- nevysvětlitelná ztráta hmotnosti
- obecná slabost
Podle jedné studie se odhaduje, že 6 až 7 procent světové populace má jaterní fibrózu a neví o ní, protože nemá žádné příznaky.
Jaké jsou příčiny jaterní fibrózy?
Všechna chronická onemocnění jater mohou vést k jaterní fibróze.
Fibróza jater nastává poté, co člověk utrpí zranění nebo má zánět v játrech. Jaterní buňky stimulují hojení ran. Během tohoto hojení ran se v játrech hromadí přebytečné bílkoviny, jako je kolagen a glykoproteiny. Nakonec, po mnoha případech regenerace, se jaterní buňky (známé jako hepatocyty) již samy opravit nemohou. Přebytek bílkovin tvoří jizevnatou tkáň neboli fibrózu.
Existuje několik typů onemocnění jater, která mohou způsobit fibrózu. Tyto zahrnují:
- autoimunitní hepatitida
- biliární obstrukce
- přetížení železem
- nealkoholické ztučnění jater, nealkoholická steatohepatitida (NASH)
- virová hepatitida B a C.
- alkoholické onemocnění jater
Podle určitých zdrojů je nejčastější příčinou jaterní fibrózy nealkoholické tukové onemocnění jater (NAFLD), zatímco druhé je alkoholové onemocnění jater v důsledku dlouhodobého nadměrného pití alkoholu.
Sponzorováno
Diagnóza jaterní fibrózy
Jaké jsou dostupné diagnostické metody?
Biopsie jater
Lékaři tradičně považují biopsii jater za „zlatý standard“ testování jaterní fibrózy. Jedná se o chirurgický zákrok, při kterém lékař odebere vzorek tkáně. Specialista známý jako patolog vyšetří tkáň na přítomnost jizev neboli fibrózy.
Přechodná elastografie
Další možností je zobrazovací test známý jako elastografie. Toto je test, který měří, jak ztuhlá játra jsou. Když má člověk jaterní fibrózu, zjizvené buňky ztuhnou játra. Tento test používá nízkofrekvenční zvukové vlny k měření, jak je tuhá jaterní tkáň. Je však možné mít falešně pozitivní výsledky, když se jaterní tkáň může jevit ztuhlá, ale biopsie nevykazuje jaterní jizvy.
Nechirurgické testy
Lékaři však byli schopni použít jiné testy, které nevyžadují chirurgický zákrok k určení pravděpodobnosti, že by člověk mohl mít fibrózu jater. Krevní testy jsou obvykle vyhrazeny pro osoby se známými chronickými infekcemi hepatitidou C, u nichž je vyšší pravděpodobnost fibrózy jater v důsledku jejich onemocnění. Jako příklady lze uvést hyaluronát v séru, matrix metaloproteinázu-1 (MMP) a tkáňový inhibitor matrix metaloproteinázy-1 (TIMP-1).
Lékaři mohou také použít testy, které vyžadují výpočty, jako je poměr aminotransferázy k destičkám (APRI) nebo krevní test s názvem FibroSURE, který měří šest různých markerů jaterních funkcí a před přiřazením skóre je vloží do algoritmu. Na základě těchto testů však lékař obvykle nedokáže určit stupeň jaterní fibrózy.
V ideálním případě lékař diagnostikuje osobu s jaterní fibrózou v dřívější fázi, kdy je stav léčitelnější. Protože však tento stav obvykle nezpůsobuje příznaky v dřívějších stádiích, lékaři tento stav obvykle nediagnostikují dříve.
Možnosti léčby jaterní fibrózy?
Možnosti léčby jaterní fibrózy obvykle závisí na základní příčině fibrózy. Lékař bude léčit základní onemocnění, pokud je to možné, aby se snížily účinky onemocnění jater. Například pokud člověk pije nadměrně alkohol, může mu lékař doporučit léčebný program, který mu pomůže přestat pít. Pokud má osoba NAFLD, může lékař doporučit dietní změny ke snížení hmotnosti a užívání léků na podporu lepší kontroly hladiny cukru v krvi. Cvičení a hubnutí mohou také pomoci snížit progresi onemocnění.
Lékař může také předepsat léky známé jako antifibrotika, u nichž bylo prokázáno, že snižují pravděpodobnost výskytu jizev na játrech. Předepsané antifibrotikum obvykle závisí na základním zdravotním stavu. Mezi příklady těchto ošetření patří:
- chronické onemocnění jater: ACE inhibitory, jako je benazepril, lisinopril a ramipril
- virus hepatitidy C: a-tokoferol nebo interferon-alfa
- nealkoholická steatohepatitida: agonista PPAR-alfa
Zatímco vědci provádějí mnoho testů, aby se pokusili najít léky, které mohou zvrátit účinky jaterní fibrózy, v současné době neexistují žádné léky, které by to dokázaly.
Pokud fibróza jater člověka postupuje tam, kde jsou jeho játra velmi zjizvená a nefungují, je jedinou léčbou člověka často transplantace jater. Čekací listina je však pro tyto typy transplantací dlouhá a ne každý člověk je vhodným kandidátem na operaci. Na pro určitě myslete.
Výhled pacientů s jaterní fibrózou
Cirhóza jater je jednou z hlavních příčin úmrtí na celém světě. Proto je důležité, aby osoba byla diagnostikována a léčena na jaterní fibrózu co nejdříve, než dojde k cirhóze jater. Protože fibróza jater nemusí vždy způsobovat příznaky, je těžké ji ale diagnostikovat včas. Někdy lékaři musí při diagnostice fibrózy a doporučování léčby vzít v úvahu rizikové faktory člověka, jako je nadváha nebo těžký alkoholismus.
A co si o játrech ještě přečíst?
- Játra a dieta – co jíst, když máte játra poškozena alkoholem?
- Jak na zdravá játra? Jak je regenerovat? Zkuste naše tipy!
- 5 příznaků, že vám stávkují játra
VIDEO: Jaterní biopsie | Vyšetřovací metody
Sponzorováno
Zdroje článku a studie o jaterní fibróze
- A practical clinical approach to liver fibrosis Autor: Rahul Kumar, MBBS
- Pirfenidone and Advanced Liver Fibrosis Autor: Javier Lizardi, MD
- Worldwide mortality from cirrhosis: An update to 2002. Journal of Hepatology 46(5), 827-839. 1-5-2007. Autoři: Bosetti C, Levi F, Zatonski WA, Negri E, LaVecchia C.
- Zdroj obrázku ve článku: blueringmedia / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Játra
Přečtěte si také naše další články
FIb – 4 test 1,71 index je to závažné onemocnění co mám dělat
Test Fib-4 (Fibrosis-4) se používá k hodnocení míry fibrózy (jizvení) v játrech, zejména u pacientů s rizikem chronických jaterních onemocnění, jako je hepatitida C, hepatitida B nebo nealkoholové ztučnění jater. Výsledek Fib-4 testu se vypočítá na základě věku, hodnoty ALT, AST a počtu krevních destiček.
Fib-4 skóre se obvykle interpretuje následovně:
– Pod 1,45: Nízké riziko fibrózy.
– 1,45 až 3,25: Střední riziko, což znamená, že by měly být provedeny další testy, aby se přesněji určila přítomnost fibrózy.
– Nad 3,25: Vysoké riziko významné fibrózy nebo cirhózy.
Výsledek 1,71 spadá do střední rizikové kategorie. To znamená, že je zde možné riziko fibrózy, ale pro potvrzení nebo vyloučení závažnosti onemocnění je potřeba podstoupit další vyšetření, jako například elastografii jater (FibroScan), biopsii nebo jiná zobrazovací vyšetření.
Co můžete dělat:
– Určitě byste měl výsledek probrat s lékařem, který provede další vyšetření, aby přesně určil stav vašich jater.
– Pokud máte rizikové faktory, jako je nadměrná konzumace alkoholu, nadváha nebo cukrovka, může být doporučeno změnit životní styl.
– Je důležité sledovat stav jater pravidelnými testy, aby se zjistilo, zda se situace zhoršuje nebo zlepšuje.
Závažnost onemocnění nelze určit pouze na základě tohoto jednoho výsledku, ale střední riziko naznačuje, že byste měl být ostražitý a věnovat pozornost zdraví jater.