Obsah článku
I když znáte to – na každém šprochu, pravdy trochu. Opravdu existuje několik látek, které mohou být škodlivé, zejména pokud jsou konzumovány ve velkém množství. A právě na tyto se v dnešním článku zaměříme.
Zde je seznam 7 „toxinů“ v potravinách, které pro nás mohou být nebezpečné.
1. Rafinované rostlinné
Mezi rafinované rostlinné a oleje ze semínek patří kukuřičný, slunečnicový olej, světlicový, sójový a bavlníkový olej. Před lety byli lidé nuceni nahradit nasycené tuky rostlinnými oleji, aby snížili hladinu cholesterolu a pomohli předcházet srdečním onemocněním.
Mnoho důkazů však naznačuje, že tyto oleje při nadměrné konzumaci skutečně způsobují škodu. Rostlinné oleje jsou vysoce rafinované produkty bez základních živin. V tomto ohledu jsou to vlastně prázdné kalorie.
Mají vysoký obsah polynenasycených omega-6 tuků, které obsahují několik dvojných vazeb, které jsou při vystavení světlu nebo vzduchu náchylné k poškození a žluknutí. Tyto oleje mají obzvláště vysoký obsah kyseliny linolové omega-6. I když nějakou tu kyselinu linolovou skutečně potřebujeme, většina lidí ji dnes sní mnohem víc, než kolik potřebuje. Na druhou stranu většina lidí nekonzumuje dostatek omega-3 mastných kyselin k udržení správné rovnováhy mezi těmito tuky.
Ve skutečnosti se odhaduje, že průměrný člověk sní až 16krát tolik tuků omega-6 než tuků omega-3, i když ideální poměr může být mezi 1:1 a 3:1 (zde na toto téma najdete výzkum).
Vysoký příjem kyseliny linolové může zvýšit zánět v těle, který může poškodit endoteliální buňky lemující vaše tepny a zvýšit riziko srdečních onemocnění.
Studie na zvířatech navíc naznačují, že může podporovat šíření rakoviny z prsních buněk do dalších tkání, včetně plic. Pozorovací studie dále zjistily, že ženy s nejvyšším příjmem omega-6 tuků a nejnižším příjmem omega-3 tuků měly o 87–92% vyšší riziko rakoviny prsu než ženy s vyrovnanějším příjmem.
Navíc je vaření s rostlinnými oleji ještě horší než jejich používání při pokojové teplotě. Při zahřátí uvolňují škodlivé sloučeniny, které mohou dále zvyšovat riziko srdečních onemocnění, rakoviny a zánětlivých onemocnění (zdroj zde).
Ačkoli jsou důkazy o rostlinných olejích smíšené, mnoho kontrolovaných studií naznačuje, že jsou škodlivé. A to hlavně při větším množství, takže na to pozor.
2. Bisfenol-A (BPA)
Bisfenol-A (BPA) je chemická látka nacházející se v plastových nádobách s mnoha běžnými potravinami a nápoji. Hlavními zdroji v potravinách jsou balená voda, balené potraviny a konzervy, jako jsou ryby, kuřecí maso, fazole a zelenina.
Studie ukázaly, že BPA může z těchto nádob přecházet a do potravin nebo nápojů. Vědci uvedli, že potravinové zdroje nejvíce přispívají k vyšším hladinám BPA v těle, což lze zjistit měřením BPA v moči. Jedna studie zjistila BPA u 63 ze 105 vzorků potravin, včetně čerstvé krůty a konzervované kojenecké výživy.
Předpokládá se, že BPA napodobuje estrogen vazbou na receptorová místa určená pro hormon. To může narušit normální funkci. Doporučený denní limit BPA je cca 50 mcg / kg tělesné hmotnosti. 40 nezávislých studií však uvádí, že k negativním účinkům došlo i u zvířat pod úrovní této hranice.
A co víc, několik průmyslem financovaných studií zjistilo, že BPA nemá žádné účinky, ale více než 100 nezávislých studií zjistilo, že je škodlivý.
Studie na březích zvířatech ukázaly, že expozice BPA vede k problémům s reprodukcí a zvyšuje budoucí riziko rakoviny prsu a prostaty u vyvíjejícího se plodu. Některé observační studie také zjistily, že vysoké hladiny BPA jsou spojeny s neplodností, inzulínovou rezistencí, diabetem typu 2 a obezitou.
Výsledky jedné studie naznačují souvislost mezi vysokými hladinami BPA a syndromem polycystických vaječníků (PCOS). PCOS je porucha inzulínové rezistence charakterizovaná zvýšenými hladinami androgenů, jako je testosteron.
Výzkum také spojil vysoké hladiny BPA se změnou produkce a funkce hormonů štítné žlázy. To se připisuje chemické vazbě na receptory hormonů štítné žlázy, která je podobná jeho interakci s estrogenovými receptory.
Svou expozici BPA můžete snížit hledáním lahví a obalů bez BPA, jakož i konzumací převážně celých nezpracovaných potravin. V jedné studii došlo u rodin, které nahradily balené potraviny čerstvými potravinami po dobu 3 dnů, v průměru o 66% snížení hladin BPA v moči. To je super.
3. Trans tuky
Trans-tuky jsou nejvíce nezdravé tuky, které můžete jíst. Vznikají čerpáním vodíku do nenasycených olejů za účelem jejich přeměny na pevné tuky.
Vaše tělo nerozpozná ani nezpracuje trans-tuky stejným způsobem jako přirozeně se vyskytující tuky. Není divu, že jejich konzumace může vést k řadě vážných zdravotních problémů. Studie na zvířatech a observační studie opakovaně ukázaly, že konzumace trans-tuků způsobuje záněty a negativní účinky na zdraví srdce.
Vědci, kteří zkoumali údaje od 730 žen, a zjistili, že zánětlivé markery byly nejvyšší u těch, které jedly nejvíce trans-tuků, včetně 73% vyšších hladin CRP, což je silný rizikový faktor pro srdeční onemocnění. Řízené studie u lidí potvrdily, že trans-tuky vedou k zánětu, který má zásadně negativní účinky na zdraví srdce. To zahrnuje zhoršenou schopnost tepen správně se dilatovat a udržovat krev v oběhu.
V jedné studii zabývající se účinky několika různých tuků u zdravých mužů pouze trans-tuky zvýšily marker známý jako e-selektin, který je aktivován jinými zánětlivými markery a způsobuje poškození buněk lemujících vaše cévy.
Kromě srdečních onemocnění je chronický zánět kořenem mnoha dalších závažných stavů, jako je inzulínová rezistence, cukrovka typu 2 a obezita. Dostupné důkazy podporují myšlenku co nejvíce se vyhýbat trans-tukům, a místo toho používat zdravější tuky.
4. Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH)
Červené maso je skvělým zdrojem bílkovin, železa a několika dalších důležitých živin. Během určitých metod vaření však může uvolňovat toxické vedlejší produkty zvané polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH).
Když je maso grilované nebo uzené při vysokých teplotách, odkapává tuk na horké povrchy vaření a vytváří těkavé PAH, které mohou do masa pronikat. Neúplné spalování uhlí může také způsobit tvorbu PAH. Vědci zjistili, že PAH jsou toxické a mohou způsobit rakovinu. PAH byly v mnoha observačních studiích spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny prsu a prostaty, i když svou roli hrají také geny.
Sponzorováno
Vědci dále uvádějí, že vysoký příjem PAH z grilovaného masa může zvýšit riziko rakoviny ledvin. Zdá se, že to opět částečně závisí na genetice a také na dalších rizikových faktorech, jako je třeba kouření. Nejsilnější asociace se zdá být mezi grilovaným masem a rakovinou zažívacího traktu, zejména rakovinou tlustého střeva.
Je důležité si uvědomit, že tato souvislost s rakovinou tlustého střeva byla pozorována pouze u červeného masa, jako je hovězí, vepřové, jehněčí a telecí maso. Drůbež, jako je kuřecí maso, má buď neutrální nebo ochranný účinek na riziko rakoviny tlustého střeva.
Jedna studie zjistila, že když byl vápník přidán do stravy s vysokým podílem uzeného masa, markery sloučenin způsobujících rakovinu poklesly ve zvířecích i lidských výkalech.
5. Kumarin ve skořici Cassia
Skořice obecně poskytuje hned několik zdravotních výhod, včetně nižší hladiny cukru v krvi a snížené hladiny cholesterolu u lidí s diabetem 2. typu. Skořice však také obsahuje sloučeninu zvanou kumarin, která je při nadměrné konzumaci toxická.
Dva z nejběžnějších druhů skořice jsou Cassia a Ceylon. Ceylonská skořice pochází z vnitřní kůry stromu na Srí Lance, známého jako Cinnamomum zeylanicum. Někdy se jí říká „pravá skořice“. Skořice Cassia pochází z kůry stromu známého jako Cinnamomum cassia, který roste v Číně. Je levnější než cejlonská skořice a představuje přibližně 90% skořice dovezené do USA a Evropy.
Skořice Cassia obsahuje mnohem vyšší hladinu kumarinu, což souvisí se zvýšeným rizikem rakoviny a poškození jater při vysokých dávkách. Bezpečnostní limit (dle tohoto zdroje) pro kumarin v potravinách je 2 mg / kg.
Jedno šetření zjistilo, že skořicové pečivo a obiloviny obsahovaly v průměru 9 mg / kg potravin a jeden typ skořicových sušenek, které obsahovaly neuvěřitelných 88 mg / kg. A co je ještě víc špatně, je nemožné vědět, kolik kumarinu je ve skutečnosti v daném množství skořice bez nějakého testování.
Němečtí vědci, kteří analyzovali 47 různých prášků kasia skořice, zjistili, že obsah kumarinu se mezi vzorky dramaticky lišil. Přípustný denní příjem kumarinu byl stanoven na 1 mg / kg tělesné hmotnosti a byl založen na studiích jaterní toxicity na zvířatech. Studie na kumarinu u lidí však zjistily, že někteří lidé mohou být zranitelní poškozením jater při ještě nižších dávkách.
Ačkoli ceylonská skořice obsahuje mnohem méně kumarinu než skořice cassia a lze ji konzumovat hojně, není tak široce dostupná. Většina skořice v supermarketech je odrůda s vysokým obsahem kumarinu cassia.
Jak již bylo řečeno, většina lidí může bezpečně konzumovat až 2 gramy (0,5 – 1 čajovou lžičku) cassia skořice denně. Několik studií ve skutečnosti použilo trojnásobek tohoto množství bez hlášených negativních účinků.
6. Přidaný cukr
Cukr a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy se často označují jako „prázdné kalorie“. Škodlivé účinky cukru však jdou mnohem dál. Cukr má vysoký obsah fruktózy a nadměrný příjem fruktózy je spojován s mnoha vážnými stavy, včetně obezity, cukrovkou typu 2, metabolickým syndromem a s několika onemocnění jater.
Přebytek cukru souvisí také s rakovinou prsu a tlustého střeva. To může být způsobeno jeho účinkem na hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu, který může řídit růst nádoru.
Jedna studie s více než 35 000 ženami zjistila, že ženy s nejvyšším příjmem cukru mají dvojnásobné riziko vzniku rakoviny tlustého střeva než ženy, které konzumují stravu s nižším obsahem cukru.
Zatímco malé množství cukru je pro většinu lidí neškodné, někteří jedinci nejsou schopni po malém množství přestat. Ve skutečnosti mohou být vedeni ke konzumaci cukru stejným způsobem, jakým jsou závislí nuceni pít alkohol nebo brát drogy. Mnoho lidí je prostě na cukru závislých. A to je obrovský problém.
Někteří vědci to připisují schopnosti cukru uvolňovat dopamin, neurotransmiter v mozku, který stimuluje cesty odměny.
7. Rtuť v rybách
Většina druhů ryb je mimořádně zdravá. S tím nelze než souhlasit. Některé druhy ryb však obsahují vysokou hladinu rtuti, což je známý toxin. Spotřeba mořských plodů nejvíce přispívá k akumulaci rtuti u lidí.
Tato chemická látka se dokonce dostala až do potravinového řetězce v moři. Rostliny, které rostou ve vodách kontaminovaných rtutí, jsou konzumovány malými rybami, které jsou pak konzumovány většími rybami. V průběhu času se rtuť hromadí v tělech těchto větších ryb, které nakonec konzumují lidé. V Evropě je obtížné určit, kolik rtuti lidé získají z ryb. To je způsobeno velkým obsahem rtuti v různých rybách.
Rtuť je neurotoxin, což znamená, že může poškodit mozek a nervy. Těhotné ženy jsou vystaveny obzvláště vysokému riziku, protože při otravě rtutí může rtuť nepěkně ovlivnit vývoj mozku a nervového systému plodu.
Analýza z roku 2014 zjistila, že v několika zemích byly hladiny rtuti ve vlasech a krvi žen a dětí výrazně vyšší, než doporučuje Světová zdravotnická organizace, zejména v pobřežních komunitách a v blízkosti dolů.
Další studie zjistila, že množství rtuti se u různých značek a druhů konzervovaných tuňáků značně lišilo. Zjistilo se, že 55% vzorků překračovalo bezpečnostní limit 0,5 ppm (části na milion) EPA.
Některé ryby, jako je makrela obecná a mečoun obecný, mají extrémně vysoký obsah rtuti a je třeba se jim vyhnout. Konzumace jiných druhů ryb se však stále doporučuje, protože mají mnoho přínosů pro zdraví. Chcete-li omezit vystavení se rtuti, vyberte si sladkovodní ryby a lososa, sledě, sardinky a ančovičky. Výhody konzumace těchto ryb bohatých na omega-3 daleko převažují nad negativními účinky malého množství rtuti.
Co si z tohoto článku odnést
Nemusíte věřit všemu, ale některé látky v potravinách nám prostě ubližují. To je fakt. Existuje několik látek, které mohou být skutečně hodně škodlivé, a to zejména ve vysokých množstvích. To znamená, že minimalizace expozice těmto škodlivým chemikáliím a přísadám je doporučena (v malém to nevadí, ale vystavení těchto látkám ve velkém je problém).
Sponzorováno
Jednoduše omezte používání těchto produktů a držte se co nejvíce zdravých jednosložkových potravin.
Co si ještě na toto téma přečíst?
- Mentol v elektronických cigaretách je až 1600x silnější a nebezpečnější, než v klasických cigaretách
- Pesticidy v potravinách – kde je jich nejvíce a jak vás ohrožují?
- Jaká éčka v potravinách škodí nejvíce?
Zdroje článku a studie
- Vztah mezi spotřebou přidaného cukru a rizikovými faktory chronických nemocí Autor: James M. Rippe
- Zdravotní riziko expozice bisfenolu A (BPA) Autor: Aleksandra Konieczna
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Zdraví nebezpečné látky
Přečtěte si také naše další články