Obsah článku
- Kořen z Omanu pravého je bylinný doplněk má dlouhou historii používání v tradiční čínské medicíně.
- Dostupné výzkumy naznačují, že extrakty z kořene omanu mají silné antioxidační, protizánětlivé a dokonce potenciální protirakovinné vlastnosti.
- Kořen omanu také obsahuje sloučeniny, které mohou prospívat zdraví dýchacích cest a potlačovat kašel. Obecně je Oman pravý hodně ceněn především při dýchacích potížích i celkovém nachlazení dýchacích cest.
- Dále pomáhá při žaludečních vředech, působí jako antioxidant a tím přispívá k detoxikaci těla.
Kořen a někdy oddenky dvou až tříletých rostlin Omanu pravého se v bylinné medicíně používají ve formě čajů, tinktur, léčivého medu, sirupu, tobolek, extraktů nebo i cukrovinek. Oman pravý se také někdy používá k zajištění chuti potravin a nápojů a k doplnění vůně v kosmetických přípravcích. Bylinka dorůstá do výšky cca 1–1,5 m.
Staří Římané zpočátku používali Oman pravý jako lék na mnoho onemocnění, konkrétně na onemocnění kůže, mozku, ledvin, žaludku a dělohy. Oman pravý byl později v 17. století hodně používán ve formě pastilek.
K čemu se Oman pravý používá?
Existuje velmi málo lékařských výzkumných studií o potenciálních zdravotních přínosech Omanu pravého nebo sloučenin, které obsahuje. Přestože nebyl oficiálně schválen pro prevenci nebo léčbu jakékoli nemoci nebo stavu, Oman pravý je považován za antispasmodikum (uvolňuje svalové křeče a napětí), jaterní tonikum (uklidňuje játra) a má vlastnosti, které se uplatňují i v boji proti rakovině – jako je prevence růstu nádorů.
Mezi další potenciální výhody Omanu pravého patří:
Zlepšuje zažívací potíže
Tato bylina obsahuje velké množství prebiotické rozpustné vlákniny inulin, která podporuje zdravý střevní trakt. Dietní inulin se nachází v mnoha potravinách (včetně celozrnné pšenice, cibule a česneku) a říká se, že zpomaluje trávicí metabolismus a snižuje hladinu glukózy v krvi – což je super zejména pro lidi s cukrovkou. Inulin z kořene čekanky se nyní přidává do mnoha potravin, aby se zvýšil obsah rozpustné vlákniny.
Díky svým karminativním (působící proti nadýmání a plynatosti), antispasmotickým (snižuje svalovou křeč), protizánětlivým a antimikrobiálním vlastnostem lze Oman pravý použít také ke zklidnění nevolnosti, plynatosti a průjmu.
Oman pravý také obsahuje fytochemikálie alantolakton a isoalantolakton, o kterých se říká, že působí na červy, jako je měchovec (Ancylostoma), škrkavka i bičíkovce, kteří mohou také způsobit zažívací potíže.
Uklidňuje bolest + na záněty
Někteří odborníci na bylinnou medicínu tvrdí, že Oman pravý lze použít ke zmírnění bolesti pramenící z plicních onemocnění, jako je astma, bronchitida a černý kašel. Protože se říká, že oman zabraňuje kašli, může tato bylina také zmírnit příznaky tuberkulózy. Oman pravý v těchto situacích uvolňuje hleny, takže člověk zakašle a vypudí ho z těla. Studie také zjistily, že seskviterpenové laktonové sloučeniny v bylince mají protizánětlivý účinek.
Bojujte s bakteriemi
Oman pravý má adstringentní (svíravé, stahující) a antimikrobiální vlastnosti, které mohou působit proti bakteriální infekci. A oman také údajně podporuje pocení u jedinců, kteří se snaží zbavit svá těla bakterií nebo virů.
Sponzorováno
Studie z roku 2009 zjistila, že antimikrobiální sloučeniny omanu pravého jsou potenciální léčbou proti Methicilin-rezistentnímu Staphylococcus aureus (MRSA), MRSA (tedy zlatý stafylokok) může být nebezpečný a dokonce smrtelný, takže je nejlepší navštívit lékaře, pokud zaznamenáte jakékoli jeho příznaky.
Může pomoci zlepšit zdraví dýchacích cest
Kořen z Omanu pravého má dlouhou historii při zmírňování kašle a respiračních stavů, jako je rýma, bronchitida a infekce krku, zejména v lidovém léčitelství.
Jedna studie zjistila, že alantolakton izolovaný z elecampanu potlačil zánět dýchacích cest vyplývající z expozice cigaretovému kouři a také pomohl otevřít dýchací cesty.
Podle studií alantolakton podporuje i přirozený proces apoptózy (programovaná buněčná smrt pro odstranění poškozených buněk) a boj proti parazitům ve střevech.
Autoři dokonce navrhli alantolakton jako potenciální léčbu chronické obstrukční plicní nemoci, chronického zánětlivého onemocnění plic, které je často důsledkem kouření a ztěžuje dýchání.
Vědci potřebují provést další výzkum účinků kořene omanu pravého, aby si potvrdili účinky na zdraví dýchacích cest u lidí.
Možné vedlejší účinky Omanu pravého
Oman pravý se nedoporučuje se užívat, pokud jste těhotná nebo kojíte, ačkoli bylina je považována za bezpečnou pro děti a starší osoby.
Oman pravý není ideální k úlevě od suchého a podrážděného kašle a měli by se mu vyhnout jedinci s těmito příznaky.
Pokud jste alergičtí na ambrózii nebo jiné rostliny z čeledi Asteraceae (Hvězdnicovité) – včetně chryzantém, měsíčků, sedmikrásek, hluchavky, heřmánku a echinacey – neužívejte raději ani Oman pravý.
Stejně jako mnoho bylin, i Oman pravý může narušit normální hladinu krevního tlaku. Pokud konkrétně máte kolísavé hodnoty krevního tlaku, užíváte léky na předpis na krevní tlak a užíváte oman, poraďte se se svým lékařem. Může také interferovat s léky na kontrolu hladiny cukru v krvi u pacientů s diabetem. Pokud máte cukrovku, zeptejte se svého lékaře, než do svého denního režimu přidáte jakýkoli lék nebo bylinný lék.
Oman pravý často způsobuje ospalost kvůli své schopnosti ovlivnit centrální nervový systém. Pokud je kombinován s anestezií, tato ospalost může být potenciálně smrtelná, tak na to pozor. Doporučuje se přestat užívat Oman pravý alespoň dva týdny před plánovanou operací znamenající použití anestezie. Z tohoto důvodu je Oman pravý také kontraindikován pro použití s jinými sedativními léky (jako je Klonopin, Ativan, Donnatal a Ambien) kvůli své schopnosti způsobit ospalost.
Výběr, příprava a skladování
Neexistuje žádné doporučené dávkování pro Oman pravý.
Pro dospělé ve věku nad 18 let zdroje doporučují 1,5–4 gramy kořene omanu ve formě kapslí nebo 15–20 kapek tinktury z omanu denně. Je to však jakési neoficiální dávkování.
Čaj z kořene Omanu pravého – 1 polévkovou lžíci sušeného kořene ve 2 šálcích vody, vařený a povařený 20 minut. Vzhledem k jeho přirozeně hořké chuti lze do čaje přidat sladidla. Při přípravě čajů se většinou používá kombinace vhodných bylin, pouze zřídka se používá pro přípravu čaje jen samotný oman.
Čerstvé kořeny Omanu by měly být skladovány stejně jako všechny kořeny. Sušené kořeny by měly být po nasekání a vyčištění chráněny před přímým slunečním zářením.
Oman pravý je také k dispozici ve formě esenciálního oleje, který nabízí údajné protiplísňové vlastnosti. Stejně jako u mnoha esenciálních olejů může esenciální olej z omanu pravého způsobit citlivost nebo alergické reakce u těch jedinců, kteří jej nikdy nepoužili. Používejte opatrně a před aplikací jakéhokoli nového esenciálního oleje vždy proveďte kožní test.
Oman pravý lze samozřejmě použít čerstvý, sušený, v prášku nebo i kandovaný, podle osobních preferencí a dostupných zdrojů.
Sponzorováno
A co vy? Znáte Oman pravý a užíváte ho? V čem vám pomáhá? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Zdroj článku a studie o Omanu pravém
- Inula helenium and Grindelia squarrosa as a source of compounds with anti-inflammatory activity Autor: Barbara Gierlikowska
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články