Obsah článku
Pokud lidem chybí v organismu jód, často jsou podráždění nebo skleslí, rychle se unaví, nebo se obtížně zotavují po nemoci. Problémem je i to, že nemohou dobře spát a snadno se nakazí viry. Kromě léků může s jódem pomoci i správná životospráva. Problematika chybějícího jódu se může týkat téměř každého. Velmi nízká hladina byla zjištěna i u lidí, kteří trpí rakovinou a u žen s rakovinou prsu se tento prvek téměř nevyskytoval.
Jód prospívá vývoji
Jód je stopový prvek, který je nezbytný pro správný vývoj lidského organismu. Je součástí hormonů vylučovaných štítnou žlázou, které ovlivňují především vývoj pohybové soustavy a mozku v raných fázích vývoje.
Budoucí maminky by měly během těhotenství dbát na pravidelný přísun jódu. Jeho nedostatek totiž může negativně ovlivnit nejen ženu samotnou, ale hlavně plod, který v sobě nosí. U nenarozených dětí může jeho absence vést k poruchám růstu či psychiky, například hrozí poškození inteligenčního vývoje dítěte. U dospělých dochází k poruchám funkce štítné žlázy, což má neblahý vliv na celý organismus. Štítná žláza se může zvětšovat.
Přímořské země jsou „jodové“
Nedostatek jódu způsobuje únavu, zpomalení organismu, poruchy soustředění a reflexů, pocit chladu v končetinách, suchou pokožku, zácpu a podobně. U žen může dojít k prodloužení menstruačního cyklu a stejně je možnou příčinou častějšího výskytu nádorů v prsech, problémů s otěhotněním nebo dokonce důsledkem neplodnosti, jak u žen, tak i u mužů.
Hlavním zdrojem jódu jsou potraviny. Dokonce platí, že čím více jódu se nachází v půdě, tím více ho je i v samotných potravinách. Nejbohatší půdy na jód najdeme v přímořských zemích. Česko, jako vnitrozemský stát, má výrazně méně jódu nejen v půdě, ale i ve vodě. Proto potraviny vyprodukované u nás obsahují jen málo jódu.
Sponzorováno
Nápomocná jídla
Aby tělo dostalo požadované množství jódu, je třeba jíst mořské ryby (losos, tuňák, treska, filé, makrela, sardinky … ) minimálně dvakrát týdně. Určit, kolik jódu která ryba obsahuje, se však dá jen těžko. V mražených rybách, které jsou u nás dostupnější, je jód v zanedbatelném množství, a pravidelná konzumace čerstvých ryb je finančně poměrně náročná.
Mořské ryby jsou bohatým zdrojem jódu.
Vhodné je při vaření používat jodovou sůl. Nicméně mnoho soli zatěžuje lidský organismus sodíkem. Dětem do jednoho roku pokrmy nesolte vůbec. I některé minerální vody jsou snadno dostupný a dobrý zdroj přírodního jódu. Pro udržení doporučeného denního množství jódu stačí jen doušek denně.
I bylinky obsahují jód
Ovoce, zelenina a bylinky jsou také bohaté na jód. Jde hlavně o česnek, cibuli, bazalku, višně, maliny, citróny, rybíz nebo rajčata. Pro děti existují výrobky obohacené jódem – např. dětské ovocné výživy. Jód je obvykle přidáván i do kojeneckého náhradního mléka, pro děti, která nemohou být kojena.
Jód denně v mikrogramech
Je důležité dodržovat doporučenou denní dávku jódu. Jeho nadbytek může být také škodlivý. Kojence by měly přijmout 110 – 130 mcg denně, děti do 8 let 90 mcg, do 13 let již 120 mcg, dospívající a dospělí lidé 150 mcg denně, těhotné ženy až 220 mcg a kojící matky dokonce 290 mcg jódu denně.
Sponzorováno
Jód je pro tělo nezbytný, ale třeba pamatovat i na to, že jeho nadbytek nám neprospívá. Proto opatrně s potravinovými doplňky, minerálními a multivitamínovými přípravky. Jednoduše, vše s mírou!
Co si dále o jódu přečíst?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Minerální látky, Stopové prvky
Přečtěte si také naše další články