Sponzorováno

Borová voda (kyselina boritá) – dá se použít k vypláchnutí očí? 4.79/5 (24)

  • Oční výplachy s kyselinou boritou se po generace používají k čištění podrážděných očí a boji proti infekcím. Kyselina boritá, také známá jako hydrogenboritan (H3BO3), je slabá kyselina odvozená od minerálu boru, který je široce používán v mnoha jiných produktech pro krásu a zdraví.
  • Ve své přirozené formě je kyselina boritá bezbarvý nebo bílý krystal, který lze jemně rozdrtit na prášek a rozpustit ve vodě.
  • Kyselina boritá je při požití toxická, ale při použití jako výplach očí má příznivé vlastnosti. Většina z těchto roztoků na výplach očí se připravuje v izotonickém solném roztoku obsahujícím čistou vodu, chlorid sodný (sůl) a další přísady.
  • Borovou vodu lze také použít ke zmírnění suchých, podrážděných nebo pálivých očí.

Kyselina boritá se využívá zejména v očním lékařství.

Kyselina boritá se využívá zejména v očním lékařství.

K vypláchnutí a zmírnění podrážděných očí lze použít různé roztoky na vyplachování očí. Už krátký výlet do drogerie (nebo online e-shopu) vám rychle ukáže, že je k dispozici široká škála produktů na propláchnutí očí.

Kyselina boritá je složka, kterou lze nalézt v mnoha produktech pro vyplachování očí. Proč je kyselina boritá součástí roztoků na vyplachování očí a je její použití bezpečné? Jaké jsou možné vedlejší účinky použití roztoku na výplach očí s kyselinou boritou?

Čtěte dále a dozvíte se více o borové vodě.

Co je kyselina boritá?

Hlavní složkou kyseliny borité je prvek bór. Bór je velmi běžný prvek, který se obvykle vyskytuje v minerálech a některých druzích hornin.

V životním prostředí se bor nachází převážně jako sloučenina, což je kombinace dvou nebo více prvků spojených dohromady. Kyselina boritá je jednou z běžných sloučenin boru.

Ve své přirozené formě může kyselina boritá vypadat jako bezbarvý nebo bílý prášek nebo krystal. Je slabě kyselý a má mírné antiseptické vlastnosti.

Některé přípravky s kyselinou boritou mohou způsobit podráždění pokožky a při požití mohou být dokonce toxické.

Kyselina boritá a vaše oči

Kyselina boritá může být často obsažena jako přísada do roztoků pro vyplachování očí. Navzdory skutečnosti, že jiné přípravky s kyselinou boritou mohou být toxické (při požití), je koncentrace kyseliny borité v očních produktech tak nízká, že pro vás není škodlivé a nebezpečné je používat.

Výhodou přidání kyseliny borité do roztoků pro vyplachování očí je to, že může plnit několik různých funkcí, například tyto:

  • Antiseptikum. Kyselina boritá má mírné antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. To znamená, že může pomoci zpomalit nebo zabránit růstu bakterií nebo plísní v oku.
  • Používá se také k udržení pH roztoku – jako činidlo pomáhá kyselina boritá udržovat požadované pH roztoků pro vyplachování očí.
  • Činidlo upravující tonicitu. Tekutiny vašeho těla obsahují určitou koncentraci rozpuštěných molekul. Protože se molekuly mohou pohybovat z oblastí s vyšší koncentrací do oblastí s nižší koncentrací, je důležité, aby roztoky na vyplachování očí přesně odpovídaly koncentraci rozpuštěných molekul v oku. Kyselinu boritou lze použít jako látku upravující tonicitu, aby byly výplachy očí více kompatibilní s chemickým prostředím vašeho oka.

Protože hladina kyseliny borité v produktech pro výplach očí je extrémně nízká – obvykle kolem 0,02 procenta – nepoškozuje oči ani okolní tkáně.

Podle Evropské agentury pro léčivé přípravky obsahuje každá kapka 50 ml pouze přibližně 0,004 miligramů (mg) boru, což je výrazně pod přípustnou hranicí 1,0 mg denně.

Při použití v očních vodách má kyselina boritá řadu užitečných vlastností.

Kyselina boritá pro vypláchnutí očí

Oční výplachy, které obsahují kyselinu boritou, se používají k mytí, čištění a zmírňování podrážděných očí. Když jsou vaše oči podrážděné, můžete cítit pocity jako svědění, sucho nebo pálení očí.

Vaše oči mohou být podrážděné z různých důvodů, třeba:

  • cizí předměty nebo látky v oku, jako jsou nečistoty ve vzduchu nebo chlorovaná voda
  • oční alergie
  • suché oči
  • zánět spojivek
  • infekce způsobené bakteriemi, viry nebo houbami

Mnoho očních výplachů obsahujících kyselinu boritou je k dispozici jako volně prodejné produkty. Měli byste zkontrolovat seznam přísad a zjistit, zda produkt obsahuje kyselinu boritou nebo ne. Je důležité si uvědomit, že výplachy očí kyselinou boritou by se měly používat pouze k mírnému podráždění očí.

Sponzorováno

Například výplachy očí kyselinou boritou mohou zmírnit podráždění očí u lidí s mírnou oční alergií. Někdo s těžšími alergiemi však může potřebovat steroidní oční kapky na předpis.

Navíc, pokud máte podezření, že máte bakteriální nebo plísňovou oční infekci, neměli byste používat oční kapky s kyselinou boritou. Místo toho se domluvte se svým lékařem. K léčbě svého stavu budete potřebovat oční kapky na předpis obsahující antibiotika nebo antimykotika.

Možné vedlejší účinky produktů na výplach očí s kyselinou boritou

Používání výplachů očí kyselinou boritou může mít některé negativní vedlejší účinky, které mohou být následující:

  • změny ve vidění, včetně rozmazaného vidění
  • podráždění očí
  • bolest očí
  • zarudnutí očí
  • vředy v očích nebo v jejich blízkém okolí
  • Pokud se u vás po použití výplachu očí kyselinou boritou vyskytne některý z těchto nežádoucích účinků, měli byste jej přestat používat a poradit se s lékařem.

    Pokud použití výplachu očí kyselinou boritou vede k vedlejším účinkům, měli byste v budoucnu zvážit použití přípravku na výplach očí, který kyselinu boritou neobsahuje. Určitě si vždy přečtěte seznam přísad v produktu, abyste se ujistili, že kyselina boritá není uvedena.

    Jak používat oční výplachy s kyselinou boritou

    Oční výplachy s kyselinou boritou můžete koupit v několika podobách – jako oční kapátko nebo s očním kalíškem. Při aplikaci výplachu očí kyselinou boritou byste měli vždy dodržovat konkrétní pokyny uvedené na obalu produktu nebo poskytnuté lékařem.

    Aplikujte je jako oční kapky:

    • Otočte lahvičku dnem vzhůru a nakloňte hlavu dozadu a dívejte se nahoru ke stropu.
    • Jemně stáhněte dolní víčko oka dolů. Umístěte špičku lahvičky nad oko, aniž byste se dotkli povrchu oka.
    • Lahvičku jemně stlačte, aby vám výplach očí kápl jemně do oka. Nezapomeňte pečlivě dodržovat pokyny z balení týkající se toho, kolik očních výplachů použít.
    • Zavřete oči a umožněte kontaktu borové vody s očima. V případě potřeby si pokožku kolem oka osušte čistou tkání (kapesníkem).

    Pokud používáte oční kalíšek, můžete to udělat nad umyvadlem:

    • Naplňte šálek podle pokynů na obalu.
    • Když se díváte dolů, přitlačte kalíšek pevně kolem oka. Nakloňte hlavu dozadu.
    • Umožněte kontaktu vody s otevřeným okem a pohybem oční bulvy zajistěte rovnoměrné rozložení.
    • Nakloňte hlavu dopředu, abyste odstranili oční kalíšek a uvolnili obsah kalíšku do umyvadla.

    Bezpečné proplachování očí pomocí kyseliny borité

    Při používání výplachu očí kyselinou boritou byste měli vždy dodržovat níže uvedené bezpečnostní tipy:

    • Nikdy si nedávejte do očí žádnou tekutinu, pokud neříká, že je určena speciálně pro použití v očích (oftalmologické použití).
    • Nepoužívejte výplach očí, pokud je po uplynutí doby použitelnosti.
    • Kontaktní čočky vždy vyjměte před aplikací výplachu očí.
    • Zkontrolujte stav a obsah lahve. Nepoužívejte výplach očí, pokud jsou na lahvičce viditelné netěsnosti. Pokud roztok pro výplach očí vypadá zbarvený nebo zakalený, nepoužívejte jej.
    • S lahvičkou a očním kalíškem zacházejte správně a čistýma rukama. Nedotýkejte se žádné části lahvičky nebo víčka, které by se mohly dostat do těsného kontaktu s očima. Nesprávně používané lahvičky a oční kalíšky mohou být kontaminovány bakteriemi, jako jsou druhy Staphylococcus.

    Zajímavost: Je velmi zajímavé, že kyselina boritá dokáže zbarvit plamen ohně do zelené barvy, proto mnohdy bývá součástí pyrotechnických experimentů. Hojně se používá i při přípravě ohňostrojů.

    A pár slov na konec

    Kyselina boritá je často přísadou do produktů na mytí a propláchnutí očí. Používá se převážně jako mírné antiseptikum a k udržení pH roztoku pro vyplachování očí.

    Oční výplachy s kyselinou boritou lze použít k čištění a zmírnění mírných případů podrážděných očí. U některých lidí se mohou při používání očního roztoku s kyselinou boritou vyskytnout nežádoucí účinky, včetně zarudnutí a podráždění očí.

    Pokud se rozhodnete použít výplach očí pomocí kyseliny borité, měli byste dodržovat všechny pokyny na obalu produktu. Správné zacházení s lahvičkou a očním kalíškem může navíc zabránit kontaminaci roztoku pro vyplachování očí.

    Kromě očního lékařství se borová voda využívá i v jiných odvětvích. Například pomáhá proti hnilobám, plísním nebo houbám, jež se vyskytují na dřevě. Stejně tak dokáže odpudit nepříjemný hmyz, jako jsou mravenci nebo švábi. Tam ale ve vyšších koncentracích.

    Sponzorováno

    Máte s borovou vodou nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

    Zdroje článku

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva