Sponzorováno

Mykoterapie – léčivé vitální houby mohou nakopnout imunitní systém – a nejen to 4.71/5 (7)

Takto vypadá houba reishi

Takto vypadá houba reishi

Houby jako lék? Ano! Houby jsou ve skutečnosti něco velmi zvláštního. Ano, mohou být jedovaté, ale mohou také podporovat náš imunitní systém nebo jednotlivé orgány. O některých houbách se dokonce říká, že mají velmi léčivý účinek.

Po tisíce let, zejména v tradiční čínské medicíně, se vitální houby úspěšně používají k prevenci a léčbě různých nemocí a příznaků. A to z dobrého důvodu, protože vitální houby jsou až po okraj plné cenných biovitalních látek.

Vzhledem k širokému spektru možných aplikací a pozitivnímu účinku není divu, že vitální houby (nazývané také léčivé houby) jsou v Evropě stále populárnější.

V tomto článku bychom vám chtěli představit několik nejznámějších a nejoblíbenějších vitálních hub a poskytnout několik obecných informací o jejich způsobu působení a použití.

Jaká pozitivní vlastnosti pro naše zdraví mají vitální houby?

Od 90. let se používání vitálních hub související se zdravím nazývá mykoterapie. Důvodem mnoha pozitivních vlastností vitálních hub je interakce bohatých mikroživin, jako jsou minerály, aminokyseliny, vitamíny a enzymy, a také účinné látky se zdravotními vlastnostmi závislými na příslušné houbě. Často se jedná o specifické polysacharidy s imunomodulačními, protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Dalším plusem vitálních hub je, že konzumace hub nebo extraktů z hub je prakticky bez vedlejších účinků.

Vitální houby jsou ceněny především pro své protizánětlivé, cytostatické a antioxidační vlastnosti. Podstatou toho je, že vitální houby pomáhají imunitnímu systému léčit se.

Zejména v oblasti snižování volných radikálů a oxidačního stresu, alergií a doprovodných terapií rakoviny se vitální houby v Evropě stále více úspěšně používají. Také při chronických potížích a autoimunitních onemocněních se často doporučuje příjem vitálních hub (po delší dobu).

Znáte mykoterapii?

Mykoterapie je termín, který mnoho lidí pravděpodobně nezná. Aktivní složky hub se však již tisíce let používají k úlevě od bolesti a hojení nemocí. Houby se používají hlavně v tradiční čínské medicíně a v průběhu času byly studovány mnohem podrobněji v Asii než zde v Evropě. A mykoterapie se zabývá využitím hub pro naše zdraví.

Většina z těchto vitálních hub roste na stromech a ve svůj prospěch využívá látky vyvinuté stromem. Jednotlivé houby mají samozřejmě různé preference, například na kterém stromu rády rostou. Je to proto, že každá houba vyžaduje různé látky stromu a může pak léčit různé choroby.

Je také důležité vědět, že houby se nepoužívají k léčbě konkrétního onemocnění, ale spíše k podpoře celého těla při hojení a stabilizaci imunitního systému. To znamená, že se nepoužívají proti něčemu, ale mohou mít super podpůrný účinek na organismus. Stejně jako u jiných forem terapie se zaměřujeme méně na symptom a více na základní problém, příčinu onemocnění. Z tohoto důvodu se houby zřídka používají jako jediná terapie, ale spíše k posílení terapeutického přístupu.

Jaké jsou nejznámější vitální houby?

Seznam vitálních hub je hodně dlouhý a velké popularitě se těší zejména tyto houby:

Sponzorováno

  • Cordyceps sinensis (Housenice čínská)
  • Reishi (lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum) – také se jí říká fontána mládí, protože se říká, že působí proti riziku poškození souvisejícího s věkem (orgány, kůže atd.). Roste přednostně na listnatých stromech, jako jsou duby a buky. Přípravek s Reishi se také používá k léčbě alergických reakcí, protože má potlačovat zánětlivé reakce a podporovat imunitní systém. Prostřednictvím svých složek také pomáhá játrům detoxikovat tělo.
  • Hericium erinaceus (Korálovec ježatý)
  • Agaricus blazei murrill (mandlová houba, Žampion mandlový)
  • Auricularia (Jidášovo ucho)
  • Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
  • Polyporus umbellatus (Choroš oříš)
  • Maitake (trsnatec lupenitý, Grifola frondosa) – díky svému tvaru se ji také říká „tančící houba“. Obzvláště ráda roste na kořenech listnatých stromů, jako je kaštan nebo dub. Maitake údajně působí proti růstu nádorů a dokonce pomáhá při hubnutí, protože její konzumací se údajně může hromadit méně tuku.
  • Pleurotus (hlíva ústřičná)
  • Chaga (čaga sibiřská)
  • Shiitake – tato houba je konzumována pro zažívací potíže a pro podporu imunitního systému a jater.

Extrakt nebo prášek z vitálních hub?

Vitální houby se obvykle vyrábí jako sypký prášek, lisují se do tablet nebo jako extrakt z hub, obvykle ve formě tobolek. Prášek je vyroben ze sušených hub drcením a obsahuje všechny složky konkrétní houby.

Extrakty se získávají z houbového prášku pomocí rozpouštědla, jako je voda nebo alkohol. Jsou asi 20krát koncentrovanější než prášek a jejich účinek na imunitní systém je odpovídajícím způsobem silnější.

Extrakty však obsahují pouze rozpustné složky léčivých hub. Mezi ně patří velké množství aktivních složek, zejména vysoce aktivních polysacharidů. Nicméně to není celá houba. Extrakty mají tendenci být používány velmi selektivně pro vážná onemocnění. Houbový prášek je pro tělo naopak o něco obtížnější vstřebávat, protože buněčné stěny musí být nejprve „popraskané“.

Doufáme, že vám tento článek poskytne první pohled na téma vitálních hub. Máte-li jakékoli dotazy týkající se účinku, aplikace nebo dávkování vitálních hub, rádi vám poradíme.

Sponzorováno

A co vy? Znáte a konzumujete vitální houby? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A o zdravých houbách si dále přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva