Sponzorováno

Akné na tetování – je to nebezpečné? Jak na něj? 4.77/5 (13)

  • Ve většině případů akné tetování nijak nepoškodí.
  • Propichování nebo praskání akné / pupínku však může hodně zvýšit riziko šíření škodlivých bakterií - to může vést k většímu výskytu pupínků a akné na starém tetování nebo infekci kůže v novém tetování.
  • U nových tetování by se člověk měl vyhnout používání lokálně nanášených látek, které obsahují přísady, jako je benzoylperoxid nebo kyselina salicylová. Tyto přísady mohou vést k podráždění pokožky a nadměrně suché pokožce, což může narušit proces hojení. Místo toho by si měl člověk na novém tetování ošetřit akné nebo pupínek umýt teplou vodou a antibakteriálním mýdlem.
  • Na starším tetování je fajn gel z aloe vera, čajovníkový olej, doplňky zinku.
  • Místo pravidelně čistěte, abyste zabránili dalšímu šíření a propuknutí pupínků / akné, a poté naneste dobré mléko určené pro pči o pokožku po tetování, které vám pomůže uklidnit oblast a hydratovat pokožku.
  • Pokud nějaké pupínky nebo mírné akné ovlivní hojení vašeho tetování a nakonec způsobí trvalé skvrny / vyblednutí v okolí, měl by vás váš tatér s radostí objednat a vše opravit, což je obvykle zdarma.

Akné v tetování - je to nebezpečné? Jak na něj?

Může akné nějak poškodit tetování?

Pokud se na vašem tetování objeví akné (pupínek), je nepravděpodobné, že by způsobil nějaké poškození tetování. Pokud si ale nedáte pozor, jak se budete pokoušet akné (pupínek) léčit, můžete narušit inkoust a zničit umění na kůži. Mohlo by to dokonce zvýšit vaše riziko infekce.

V tomto článku najdete návod, jak se správně starat o akné a pupínky na nových nebo starých tetováních, najdete zde i příznaky, které je třeba sledovat, a další zajímavé informace.

Jak mohou akné a pupínky ovlivnit vaše nové tetování?

Nová tetování jsou obecně náchylnější k problémům na pokožce. V této fázi v zásadě řešíte otevřenou ránu a jakýkoli „přísun“ bakterií může vést k infekci a dalšímu podráždění. A to samozřejmě nechcete.

Pravděpodobně už víte, že praskání a škrábání akné a pupínků na tetování je fakt věc, kterou nemáte dělat. I když to může být extra lákavé, pokud si takto poškodíte vaše nové tetování, může to způsobit hodně škody.

Praskání, škrábání nebo jakékoliv „rýpání“ do pupínku či akné vystavuje vaše tetování bakteriím, což zvyšuje riziko infekce.

Dokonce i když se vyhnete infekci, proces narušení akné může stále zkazit vaše tetování ovlivněním inkoustu. Může to třeba vést k nerovnoměrným vybledlým místům ve vašem tetování a nebo to povede třeba dokonce ke zjizvení tetování.

Jak mohou akné a pupínky ovlivnit stará tetování?

Ačkoli starší tetování již nejsou považována za otevřené rány, tetovaná kůže je stále extrémně jemná. Nejlepší je prostě nepraskat, nepropichovat ani si neškrábat žádné akné či pupínky, které se v oblasti vyskytly. Dokonce i když se pupínek vytvořil daleko nad tetovacím inkoustem, praskání a škrábání akné může stále vést k viditelnému zjizvení. Infekce je v tomto místě také stále samozřejmě možná.

Jak léčit a jak se chovat k akné a pupínkům na jakémkoli tetování – novém i starém

Zásadní rady:

  • Nepraskejte ani neškrábejte postiženou oblast.
  • Ujistěte se, že používáte produkty bez vůní a dalších přísad, které vás mohou dráždit.
  • Jemně vtírejte produkt do pokožky jemnými kruhovými pohyby. Silné drhnutí může poškodit pokožku.

Nezáleží na tom, jak staré nebo čerstvé je vaše tetování: Měli byste se vyvarovat propichování, praskání a škrábání – a to za každou cenu.

Měli byste i nadále dodržovat všechny pokyny pro následnou péči, které vám dal váš tatér. To pravděpodobně bude zahrnovat opatrné každodenní čištění a zvlhčení pokožky.

Čištění pomáhá odstranit nečistoty a olej, které mohou ucpat póry a vést k akné / pupínkům. Může také zbavit vaši pokožku přirozené vlhkosti, takže je důležité používat zvlhčovač pokožky bez vůně. To pomůže udržet pokožku vyváženou a hydratovanou.

Pokud nebudete zvlhčovat, může se vaše pokožka se vším vyrovnat vytvořením více kožního mazu. To vám může ucpat póry a udržovat váš cyklus vyrážek.

Sponzorováno

Na tetování byste neměli používat výrobky pro boj s akné, aniž byste jejich použití nekonzultovali u svého tatéra. Přestože kyselina salicylová a další přísady mohou vaše akné a pupínky zahojit, ale mohou při tom poškodit vaše tetování. V závislosti na použitém produktu vám mohou zůstat třeba jiný odstín barvy nebo neočekávané vyblednutí tetování.

Pokud pupínek nemizí, nemusí jít nutně o akné

Pokud pupínek ani během několika týdnů nezmizí, nemusí jít o akné. Pupínky v oblasti tetování, které jsou podobné akné, mohou být způsobeny těmito záležitostmi:

Příliš mnoho vlhkosti

Tatéři často doporučují používat silné zvlhčovače k ​​ochraně nových tetování. I když to může být dobrý a zdravý přístup, protože vaše tetování se hojí, možná nebudete potřebovat tak moc silný produkt, jakmile se vaše pokožka uzdraví. Vše záleží na vašem individuálním typu pleti.

Pokud máte smíšenou až mastnou pleť, může být vaše pokožka náchylnější k tvorbě pupínků, pokud použijete více vlhkosti, než vaše pokožka skutečně potřebuje.

Příliš mnoho vlhkosti může na novějších tetováních také způsobit léze podobné bublinám. Pravděpodobně zmizí po přechodu na slabší krém nebo po úplném zahojení tetování.

Celkové podráždění po tetování

Podrážděná kůže může někdy způsobit svědění, pupínky podobné akné. Mohou být růžové nebo červené a vyskytují se ve shlucích.

Vaše pokožka může být podrážděná změnami klimatu, nedostatkem vlhkosti nebo kvůli vystavení chemikáliím. Nanesení gelu z aloe vera by mělo pomoci uklidnit oblast (nebo jiného uklidňujícího prostředku).

Alergie

Příznaky alergie mohou přesahovat kýchání a rýmu. Ve skutečnosti ale má mnoho lidí s alergiemi příznaky na kůži. Velké, červené hrboly, které jsou extrémně svědivé, mohou být jako kopřivka. Jsou ploché a objevují se ve skupinkách. Alergie mohou také způsobit dermatitidu (ekzém).

Náhlý nástup příznaků alergie lze léčit volně prodejným lékem, jako je třeba Benadryl. Pokud alergie přetrvávají mimo typické roční období, možná budete muset navštívit svého lékaře, který vám poskytne dlouhodobější řešení.

Infekce

Infekce je nejzávažnějším problémovým případem, co se akné / pupínků na tetování týče. Infekce se vyskytují, když se bakterie a jiné patogeny dostanou do kůže a poté do krevního oběhu. Vaše pokožka může reagovat lézemi, které mohou zpočátku vypadat jako pupínky.

Na rozdíl od průměrného pupíku jsou tyto hrbolky extrémně oteklé a může v nich být žlutý hnis. Okolní kůže může být také červená a zanícená (teplá na dotek). Pokud máte podezření na infekci, okamžitě vyhledejte svého lékaře. Infikované tetování nemůžete efektivně léčit sami doma.

Nedoporučuje se tetovat na akné.

Kdy už raději zajít za lékařem?

Pokud akné či pupínky nejdou léčit pomocí domácí léčby, může být čas navštívit specialistu – dermatologa. Rozšířené, silné cysty na akné by mohly vyžadovat antibiotika nebo jinou léčbu. Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud se u vás objeví příznaky infekce, například:

  • hnis vycházející z vytetované oblasti
  • oblasti tvrdé, zvýšené tkáně
  • otok tetované oblasti
  • cítíte pocity tepla a chladu v oblasti

Pokud máte infekci, nechoďte za tatérem, ale jděte za lékařem. Tatér vám pravděpodobně nebude schopen předepsat potřebná antibiotika. A hlavně se nezapomeňte o tetování dobře starat.

Sponzorováno

Máte zkušenosti s alergií na tetování? Napište nám do komentářů.

A co si o tetování ještě přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva