Obsah článku
Vitamin C je jedním z přirozeně se vyskytujících antioxidantů v přírodě.
Pojďme se podívat na různé typy vitamínu C používané v kosmetických přípravcích. Bývají tyto:
- L Kyselina askorbová
- Kyselina askorbová
- Askorbyl palmitát
- Askorbyl fosfát hořečnatý
- Askorbyl di-palmitát
Podívejme se na ně detailněji.
Kyselina askorbová:
Interaguje s vitaminem E a dalšími antioxidanty rozpustnými v tucích, které jsou v oblastech buněk bohatých na lipidy (v buněčné membráně). Společně se vážou na volné radikály, než mají šanci poškodit tkáň.
L Kyselina askorbová
L Kyselina askorbová je verze kyseliny askorbové obalená lipidy (oleji). Je to silný bojovník proti volným radikálům (je to antioxidant), zvláště když je vylepšena bioflavonoidy.
Askorbyl palmitát
Je inhibitor tyrosinázy (způsobí snížení aktivity enzymu). Inhibice enzymu tyrosinázy má přímý účinek na tvorbu pigmentu melaninu. Proto je účinnou aktivní látkou v přípravcích zesvětlujících pokožku.
Askorbyl palmitát je ester vitaminu C (jeho stabilní forma, má dlouhotrvající účinky) a vznikne spojením kyseliny askorbové a kyseliny palmitové. V buňkách tak působí jako výborný antioxidant. Pleť zjemňuje, regeneruje, obnovuje její pružnost a sjednocuje barevný tón (má zesvětlující schopnosti).
Askorbyl fosfát hořečnatý
Působí jako posilovač produkce kolagenu typu 3. Zdá se, že posiluje vlákna kolagenu a zvyšuje jejich odolnost. Tato forma vitamínu C se vstřebává do kožních buněk snadněji, než kyselina askorbová. Tento typ vitamínu C se přeměňuje metabolismem na kyselinu askorbovou a další důležité složky, jako je hořčík a fosfor, tedy na velmi důležité mikroživiny.
Ascorbyl hořečnatý fosfát je vhodnější pro jemnou pokožku s / a na problémy s pigmentací.
Askorbyl di-palmitát
Nejúčinnější forma vitamínu C, která je dnes k dispozici. Jelikož je rozpustný v oleji, snadno se vstřebává do aktivních vrstev pokožky jako silný antioxdant, který chrání buněčné membrány a zlepšuje odolnost pokožky vůči škodlivým účinkům slunce. Byl vyvinut pro účinné ošetření pleti proti stárnutí, pigmentacím, pihám a obecně pro udržení zdravé pokožky.
Jak poznat, že přípravek obsahuje vitamín C?
Hlavně podle ingrediencí na štítku obalu. Pokud si koupíte nějaký přípravek, který během několika měsíců vůbec nezmění barvu, pravděpodobně má velmi málo vitamínu C. Navzdory tvrzení o vynikající stabilizaci, vitamin C po šesti měsících ztratí svoji sílu (i když je udržován v chladu a mimo přímé sluneční světlo). Některé společnosti proto obohacují přípravky vápníkovým iontem, který o něco prodlužuje jejich životnost / účinnost.
Sponzorováno
Zajímavosti o vitamínu C
- Vitamín C pomáhá vstřebávání železa.
- Vitamín C je vitamín rozpustný ve vodě a v těle nemáme velké zásoby vitamínu C. Nemůžeme metabolizovat vitamín C a jsme zcela závislí na zdrojích ze stravy.
- Pokud vitamín C není v každodenní stravě, objeví se během asi šesti týdnů příznaky nedostatku, počínaje podlitinami, pomalou léčbou čehokoliv, krvácením dásní a v nejzávažnější formě stavem kůže zvaným skorbut, či kurděje.
- Vitamín C hraje zásadní roli při zabudování aminokyseliny prolin do kolagenu a podílí se na tvorbě elastinu. Vitamín C je také nezbytný pro tvorbu chrupavky, dentinu v zubech a kostech, udržuje celistvost našich kapilár a zabraňuje tvorbě modřin.
- Vitamín C přeměňuje inaktivovaný vitamín E zpět na aktivní antioxidační formu vitamínu E.
- Vitamin C také chrání vitamin A před oxidací, zlepšuje výhody vitamínu B12 a kompenzuje nedostatky kyseliny pantothenové, dalšího vitaminu B.
- Jak stárneme, vykazujeme špatnou absorpci a retenci mnoha živin, jako je vitamín C a další vitamíny rozpustné ve vodě.
- Kyselina askorbová je nevhodná pro lidi s citlivou pokožkou kvůli své exfoliantní aktivitě. Na ne tolik citlivou pokožku klidně použijte kyselinu askorbovou.
- Lokální (místní) dodání vitaminu C je mnohem efektivnější, než perorální doplňky (ústy). Experimenty prokázaly, že vitamín C se jednou vstřebává do pokožky a nelze jej třením, omytím ani potem odstranit po dobu tří dnů.
- Vitamín C je zničen ultrafialovým zářením. Je denaturován (podstatná změna prostorového uspořádání molekuly) v kůži vystavením UV záření a stejně jako u vitaminu A se pravděpodobně vyvine chronický nedostatek vitaminu C ve všech oblastech pokožky, které jsou vystaveny slunečnímu záření. Bylo zjištěno, že koncentrace vitamínu C v pokožce vystavené slunci je podstatně nižší, než v pokožce, která slunci není vystavena. Experimenty také ukazují, že pokožka je výrazně méně poškozena, pokud je před vystavení slunečnímu záření aplikováno významné množství vitaminu C.
Většina rostlin a zvířat je schopna syntetizovat vitamín C in vivo z glukózy. Lidem a některým dalším obratlovcům chybí enzym L-glukono-gama laktonoxidáza potřebný pro syntézu vitamínu C in vivo – proto je musí získávat z přírodních zdrojů, jako jsou citrusové plody, zelená listová zelenina, jahody, papája a brokolice.
Co ničí váš vitamin C?
Vitamínu C ubližují hlavně tyto věci:
- Kouření: Kuřáci a starší lidé mají větší potřebu vitaminu C. Každá cigareta zničí cca 25 mg tohoto vitamínu.
- UV záření: Všechny formy ultrafialového záření zničí vitamín C, ale je obzvláště citlivý na UVA (solária).
- Stres: Ve fyzickém a emočním stresu spotřebováváme více vitamínu C.
- Kyslík
- Volné radikály
- Některé léky
Jakýkoli typ vitamínu C je lepší, než žádný vitamín C. Vitamin C je zásadní i pro zdraví pokožky. Proto ho pokožce určitě dopřejte. Vitamín C je super na léčbu tenké kůže, pigmentaci i na stárnutí kůže či při ztrátě kolagenu.
Zkusili jste někdy kosmetiku s vitamínem C? Budeme rádi za vaše postřehy a poznatky v komentářích pod článkem.
Co si dále o vitamínu C můžete přečíst?
- Vitamín C prý může způsobit potrat – je to pravda?
- Vitamín C a předávkování – dá se to?
- Vitamín C do žíly – nová naděje pro onkologické pacienty
- Vitamín C – jeho funkce, hlavní zdroje i zajímavosti
- Vitamín C proti rakovině – jak mohou pomoci vysoké, obrovské dávky vitamínu C?
VIDEO: PharmDr. Lucie Kotlářová o vitamínu C
Sponzorováno
Zdroje článku a studie na toto téma
- Vitamin C v dermatologii Autor: Pumori Saokar Telang
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kosmetika a vizáž, Vitamín C
Přečtěte si také naše další články