Sponzorováno

Dysplazie kyčle (kyčelního kloubu) – vrozené nedostatečné vyvinutí kyčelního klubu – příznaky, příčiny a léčba 4.89/5 (18)

  • Dysplazie kyčle, známá také jako kongenitální dysplazie kyčelního kloubu, je vrozený stav, který ovlivňuje vývoj kyčelního kloubu u novorozenců a malých dětí. Tento stav je charakterizován abnormálním vývojem kyčelního kloubu, což může způsobit nesprávné umístění kloubní jamky a hlavice stehenní kosti, což má za následek nejistotu, nestabilitu a potenciálně bolest v kyčelním kloubu.
  • Dysplazie kyčle může být mírná až těžká, a její projevy se mohou lišit od jednoho jedince k druhému. V mírných případech může být stav asymptomatický a objeví se až později v životě, zatímco v těžších případech může vést k vývoji dysplastického kyčelního kloubu, který může být náchylný k dalším problémům, včetně osteoartritidy (degenerativního onemocnění kloubů).
  • Léčba dysplazie kyčle se obvykle provádí v raném věku, a to pomocí speciálních ortopedických postrojů nebo lóží, které pomáhají udržovat kyčle v přirozené poloze a stimulují normální vývoj kyčelního kloubu. V závažných případech může být zapotřebí chirurgický zákrok k opravě postiženého kloubu.
  • Dysplazie kyčle je významná, protože pokud není diagnostikována a léčena včas, může vést k vážným problémům s kyčelním kloubem a pohybovým obtížím v budoucnu. Proto je důležité, aby byl novorozeneckými lékařskými vyšetřeními a kontrolami prováděnými v prvních měsících života, aby se případná dysplazie kyčle odhalila a léčila co nejdříve.

Dysplazie kyčelního kloubu souvisí s nesprávným vývojem nebo anomálií kloubní jamky.

Dysplazie kyčelního kloubu souvisí s nesprávným vývojem nebo anomálií kloubní jamky.

Dysplazie kyčle znamená vrozené nedostatečné vyvinutí kyčelního klubu, resp. kloubních ploch. Následkem je chybná poloha hlavy stehenní kosti v kloubu. V nejvyšším stupněm dysplazie kyčelního kloubu je tzv. luxace kyčelního kloubu, tj. stav, kdy hlavice stehenní kosti „vyskočí“ z kloubní jamky.

Dysplazie kyčelního kloubu se vyskytuje u děvčat podstatně častěji než u chlapců. Jedná se o nejčastější vrozenou vývojovou vadu (až 4% novorozenců). Většina lidí, kteří mají dysplazii kyčelního kloubu, se s ní narodí (nazývá se to vývojová dysplázie nebo vrozená dislokace kyčle). Lékaři to obvykle kontrolují u novorozenců a během každé návštěvy lékaře až do věku jednoho roku.

Projevy (příznaky) dysplasie kyčelního kloubu

Dysplazie kyčelního kloubu nemusí zpočátku způsobovat žádné potíže. Pokud ale není včas odhalena může dojít v oblasti kyčelního kloubu k nevratným změnám a poškození, což se často projeví artrózou kyčelního kloubu v dospělosti či stáří. Dalším problémem je luxace kyčelního kloubu, kdy hlavice kosti stehenní „vyskočí“ z jamky kyčelní kosti, novorozenec pak není schopen zcela natáhnout obě dolní končetiny. Dolní končetina na postižené straně se zdá kratší. V některých případech dokonce již nelze vrátit hlavici stehenní kosti do původní polohy, případně dojde k nevratnému poškození jamky kyčelní kosti.

Dysplasie kyčelního kloubu u starších dětí se může projevit „kachní“ chůzí, v takovémto případě je vhodné co nejdříve vyhledat dětského lékaře či přímo ortopeda. Pokud jste teenager nebo mladý dospělý, první příznaky, kterých si můžete všimnout, jsou bolest kyčle nebo kulhání. Mohlo by se také stát, že v kloubu jakoby „praská“, ale všechny tyto příznaky mohou být také příznaky jiných poruch kyčle.

Bolest se obvykle objevuje, když provádíte fyzické aktivity, a obvykle se nachází v přední části rozkroku. Ale můžete mít také nepohodlí na boku nebo na zadní straně kyčle. Bolest může začít mírně a jen občas, časem ale může začít být intenzivnější a častější. Polovina pacientů s dysplazií kyčelního kloubu má také bolesti v noci.

Dysplazie kyčle - ilustrace

Dysplazie kyčle – ilustrace

 

Příčiny dysplazie kyčelního kloubu a rizikové faktory

Dysplazie kyčelního kloubu může probíhat v rodinách a vyskytuje se častěji u dívek než chlapců. U kojenců se projeví, protože kyčelní kloub je po narození z měkké chrupavky. Postupem času ztvrdne v kost.

Sponzorováno

Existuje několik důvodů, proč k tomu může dojít těsně před narozením dítěte:

  • Je to první těhotenství matky.
  • Dítě je velké.
  • Oligohydramnion, stav, kdy je v přítomno příliš málo plodové vody, což může být pro dítě problém.
  • Dítě matka rodí v poloze koncem pánevním – to znamená, že zadní část, nikoli hlava, je směrem k porodním cestám.

Všechny tyto věci mohou zmenšit velikost prostoru v děloze, což může způsobit dysplazii kyčle.

Diagnóza dysplasie kyčelního kloubu

Diagnóza dysplazie kyčelního kloubu je obvykle stanovena již při druhé prohlídce novorozence mezi 3. – 10. dnem života. Při druhé či třetí (4. – 6. týden života) kontrolní prohlídce je obvykle proveden ultrazvuk kyčelních kloubů. Rentgenové vyšetření není nutné.

Terapie (léčba) dysplasie kyčelního kloubu

Způsob léčby dysplazie kyčle závisí na věku vašeho dítěte. Předčasně diagnostikované děti mohou obvykle nosit měkkou ortézu po dobu několika měsíců, aby vše pomohlo vytvarovat do správného tvaru. Dítě starší než 6 měsíců může potřebovat sádru celého těla nebo chirurgický zákrok.

Terapie dysplazie kyčelního kloubu závisí na jejím stupni a závažnosti případných změn. Při lehké dysplazii stačí široké balení plen, protože se jedná pouze o opožděný vývoj, ve věku šesti týdnů by však jamka kyčelní kosti měla být vyvinuta již plně. Při těžké dysplasii jsou dítěti vyhotoveny buď speciální kalhoty či dlaha. Délka terapie závisí na stupni dysplasie a trvá do doby dostatečného vyvinutí jamky kyčelního kloubu. Stav je v odstupech kontrolován ultrazvukem. Výjimečně je ve věku 12 měsíců dítěte proveden pro kontrolu i rentgen kyčlí. Operace je nutná pouze v případě velice závažné dysplasie, nebo v případech, kdy je vada zjištěna až příliš pozdě (po 3. roku věku). V návaznosti na terapii je nutná také fyzioterapie.

Léčba dysplazie kyčle by měla být individuálně přizpůsobena potřebám pacienta a prováděna pod dohledem odborníků, jako jsou ortopedičtí lékaři a fyzioterapeuti. Je důležité brát v úvahu závažnost stavu, věk pacienta a další faktory při rozhodování o vhodném léčebném postupu.

Pavlikova bandáž: U novorozenců a kojenců s mírnou dysplazií kyčle může být použita Pavlikova bandáž, která pomáhá udržet kyčelní klouby v přirozené poloze a podporuje správný vývoj.

Pavlikova bandáž: U novorozenců a kojenců s mírnou dysplazií kyčle může být použita Pavlikova bandáž, která pomáhá udržet kyčelní klouby v přirozené poloze a podporuje správný vývoj.

 

Prognóza dysplazie kyčlí

Čím dříve je vada odhalena, tím lépe. Horší prognózu mají případy objevené příliš pozdě. Nedostatečná léčba může vést k artróze kyčelního kloubu ve vyšším věku a nutnosti jeho náhrady umělým kloubem.

Dysplazie kyčlí obvykle se rozděluje do několika skupin – dysplazie jamky kyčelního kloubu, decentrace hlavice a kloubní hypermobilita (nestabilita kyčelního kloubu).

Co si dále o kyčlích přečíst?

VIDEO: Kyčelní kloub – Cvičením proti bolesti

Sponzorováno

Zdroje a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Dysplazie kyčle (kyčelního kloubu) – vrozené nedostatečné vyvinutí kyčelního klubu – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Petr Vaněk napsal:

    Já osobně používám na bolesti kloubů přírodní medicínu a jsem naprosto spokojen, snažím se vyvarovat jakékoliv chemie. V poslední době jsem si oblíbil konopné tinktury s obsahem cbd a vidím a hlavně cítím výsledky.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva