Sponzorováno

Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV) neboli polohová závrať – příznaky, příčiny a léčba 4.89/5 (35)

Diagnostické i léčebné manévry při BPPV mohou pomoci.

Diagnostické i léčebné manévry při BPPV mohou pomoci.

Benigní paroxysmální polohové vertigo je jednou z nejčastějších příčin závratí – náhlý pocit, že se točí svět, nebo že se vám hodně točí hlava.

BPPV je nejčastějším typem závrati. Postihuje především starší věkové skupiny (50 let a více).

Benigní paroxysmální polohové vertigo tak způsobuje krátké epizody mírných až silných závratí. Obvykle je vyvolána konkrétními změnami polohy hlavy. K tomuto problému může dojít, když nakloníte hlavu nahoru nebo dolů, když si lehnete, když se rychle otočíte nebo sedíte v posteli.

Ačkoli může být tento problém obtěžující, je to jen zřídka kdy vážný problém, kromě případů, kdy zvyšuje pravděpodobnost pádu. Účinnou léčbu benigního paroxysmálního polohového vertiga můžete podstoupit během návštěvy lékaře.

Příznaky benigního paroxysmálního polohového vertiga

Známky a příznaky benigního paroxysmálního pozičního vertiga (označovaného někdy jako BPPV) mohou být následující:

  • Závrať
  • Pocit, že se vy nebo vaše okolí točíte nebo se pohybujete (tzv. vertigo)
  • Ztráta rovnováhy nebo nejistota v pohybu
  • Nevolnost
  • Zvracení

Známky a příznaky BPPV mohou přicházet a odcházet a obvykle trvají méně než jednu minutu. Epizody mohou na nějakou dobu zmizet a pak se opakovat.

Činnosti, které způsobují známky a příznaky benigního paroxysmálního polohového vertiga, se mohou u jednotlivých lidí lišit, ale téměř vždy jsou vyvolány změnou polohy hlavy. Někteří lidé také cítí problémy v nerovnováze, když stojí nebo chodí.

Abnormální rytmické pohyby očí obvykle doprovázejí příznaky benigního paroxysmálního pozičního vertiga.

Příčiny benigního paroxysmálního polohového vertiga

Často není známa žádná příčina benigního paroxysmálního polohového vertiga. Toto se nazývá idiopatické BPPV.

Pokud je známá příčina, benigní paroxysmální polohové vertigo je často spojováno s lehkým až těžkým úderem do hlavy. Méně časté příčiny pak zahrnují poruchy, které poškozují vaše vnitřní ucho, nebo zřídka poškození, ke kterému dochází při operaci ucha nebo delší době na zádech, například na zubařském křesle. Benigní paroxysmální polohové vertigo bylo také spojováno s migrénami.

Benigní paroxysmální polohové vertigo a role ucha

Uvnitř ucha je malý orgán zvaný vestibulární aparát. Zahrnuje tři struktury ve tvaru smyčky (půlkruhové kanály), které obsahují tekuté a jemné, vlasové senzory, které sledují rotaci vaší hlavy.

Vestibulární aparát je smyslový orgán, dominuje při zajištění rovnováhy hlavy a těla v prostoru (v součinnosti s ústrojím zrakovým a proprioceptivním). Nachází se v labyrintu vnitřního ucha.

Jiné struktury (otolity – tělíska tvořená uhličitanem vápenatým, která se nacházejí ve vnitřním uchu ve váčcích blanitého hlemýždě) ve vašem uchu sledují pohyby vaší hlavy – nahoru a dolů, vpravo a vlevo, tam a zpět – a polohu vaší hlavy související s gravitací. Tyto otolitové orgány obsahují krystaly, díky nimž jste citliví na gravitaci.

Z mnoha důvodů se tyto krystaly mohou uvolnit. Když se uvolní, mohou se přesunout do jednoho z půlkruhových kanálů – zvláště když ležíte. To způsobí, že půlkruhový kanál začne být citlivý na změny polohy hlavy, na které by normálně nereagoval, což vám pak způsobuje závratě.

Rizikové faktory

Benigní paroxysmální polohové vertigo se vyskytuje nejčastěji u lidí ve věku 50 let a starších, ale může se objevit v jakémkoli věku. BPPV je také častější u žen než u mužů. Poranění hlavy nebo jakákoli jiná porucha rovnovážných orgánů ucha u vás může zvýšit náchylnost k BPPV.

Diagnóza

Lékař může provést celou řadu testů, aby zjistil příčinu vašich závratí. Během fyzické prohlídky bude váš lékař pravděpodobně hledat:

Sponzorováno

  • Známky a příznaky závratí, které jsou vyvolávány pohyby očí nebo hlavy
  • Závratě se specifickými pohyby očí, ke kterým dochází, když ležíte na zádech s hlavou otočenou na jednu stranu a mírně převrácenou přes okraj vyšetřovacího lůžka
  • Nedobrovolné pohyby očí ze strany na stranu
  • Neschopnost ovládat pohyby očí

Pokud váš lékař nemůže najít příčinu vašich příznaků, může nařídit další testování, například:

Elektronystagmografie (ENG) či videostagmografie (VNG). Účelem těchto testů je detekovat abnormální pohyb očí. ENG (který používá elektrody) nebo VNG (který používá malé kamery) vám mohou pomoci určit, zda jsou závratě způsobeny onemocněním vnitřního ucha, měřením nedobrovolných pohybů očí, zatímco je vaše hlava umístěna v různých pozicích nebo jsou vaše rovnovážné orgány stimulovány vodou nebo vzduchem.

Magnetická rezonance (MRI). Tento test využívá magnetické pole a rádiové vlny k vytvoření průřezových obrazů vaší hlavy a těla. Váš lékař může tyto obrázky použít k identifikaci a diagnostice řady stavů. MRI lze provést k vyloučení dalších možných příčin závratí.

Léčba benigního paroxysmálního polohového vertiga

Benigní paroxysmální polohové vertigo může samo odeznít během několika týdnů nebo měsíců. Ale aby vám pomohl zmírnit BPPV dříve, váš lékař, audiolog nebo fyzioterapeut vás mohou léčit řadou metod.

Ve většině případů (cca 80 %) dojde k vyléčení do 2 měsíců. Někdy se ale stává, že se nemoc po čase vrátí.

Provedení repozičního manévru

V terapii BPPV je jedinou účinnou metodou léčby provedení repozičního manévru s cílem přemístit otokonie zpátky do utrikulu (součásti vnitřního ucha a rovnovážného ústrojí), kde již dál nedráždí. V léčbě BPPV zadního kanálku je nejčastěji využíván Epleyho manévr. Cílem je přemístit částice z tekutinou vyplněných půlkruhových kanálů vašeho vnitřního ucha do malého otevřeného prostoru podobného vaku (vestibulu), ve kterém je umístěn jeden z otolitových orgánů ve vašem uchu, kde tyto částice nezpůsobují potíže a jsou snadněji resorbovány.

Každá pozice je držena asi 30 sekund po zastavení jakýchkoli příznaků nebo neobvyklých pohybů očí. Tento postup obvykle funguje po jednom nebo dvou ošetřeních.

Váš lékař vás pravděpodobně naučí, jak to můžete dělat sami na sobě, abyste si jej mohli v případě potřeby udělat doma.

Chirurgická alternativa

Ve vzácných situacích, kdy výše uvedený repozičního manévr nefunguje, může lékař doporučit chirurgický zákrok. V tomto postupu se kostní zátka používá k blokování části vašeho vnitřního ucha, která způsobuje závratě. Zátka brání tomu, aby půlkruhový kanál ve vašem uchu byl schopen reagovat na pohyby částic nebo pohyby hlavy obecně. Úspěšnost operace ucpání kanálu je asi 90%.

Kde získat další informace? Nejvíce informací získáte u svého lékaře. Poskytne vám rady a zodpoví všechny vaše otázky.

VIDEO: Autoterapie – léčba BPPV cvik č.1

VIDEO: Autoterapie – léčba BPPV cvik č.2

VIDEO: Autoterapie – léčba BPPV cvik č.3

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV) neboli polohová závrať – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Alexandra napsal:

    Dobry den, prave si poprve prochazim obtizemimi spojenymi s BPPV a vas clanek mi moc pomohl! Presne odpovida tomu, co se u me projevuje a jak postupuji zdravotnici pri diagnostice a terapii. Ale hlavne me velice uklidnil – vim, co se deje, co je treba udelat a jaka je prognoza. Ze srdce dekuji!

    A. B.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva