Obsah článku
- Onemocnění ledvin u diabetiků se běžně nazývá diabetická nefropatie. Cukrovka postihuje tepny těla a protože ledviny filtrují krev z mnoha tepen, jsou problémy s ledvinami pro lidi s diabetem zvláštním rizikem.
- Statisticky se u asi 40% lidí s diabetem vyvine nefropatie, ale je možné ji zabránit nebo oddálit kontrolou hladiny glukózy v krvi a krevního tlaku.
- Nefropatie je obecný termín pro zhoršení správné funkce ledvin.
- Na pokročilé úrovni se tomu říká konečné onemocnění ledvin nebo ESRD. Diabetická nefropatie je rozdělena do pěti stádií, přičemž poslední je ESRD. Obvykle trvá pacientům více než 20 let, než dosáhnou stádia 5.
- Diabetická nefropatie může postihnout lidi s diabetem typu 1 i typu 2.
Co je diabetická nefropatie?
Diabetická nefropatie je typ progresivního onemocnění ledvin, které se může objevit u lidí s cukrovkou. Ovlivňuje lidi s diabetem typu 1 a typu 2 a riziko se zvyšuje s délkou trvání onemocnění a dalších rizikových faktorů, jako je vysoký krevní tlak a rodinná anamnéza onemocnění ledvin.
Více než 40 procent případů selhání ledvin je způsobeno cukrovkou. Diabetes je také nejčastější příčinou konečného (terminálního) stádia onemocnění ledvin (ESRD). ESRD je pátou a poslední fází diabetické nefropatie.
Diabetická nefropatie postupuje pomalu. Včasnou léčbou můžete zpomalit nebo dokonce zastavit progresi onemocnění. Ne každý, u kterého se vyvine diabetická nefropatie, progreduje do selhání ledvin nebo ESRD a mít cukrovku automaticky neznamená, že se u vás vyvine diabetická nefropatie.
Jaké jsou příznaky diabetické nefropatie?
Počáteční fáze poškození ledvin často nezpůsobují znatelné příznaky. Nemusí se u vás objevit žádné příznaky, dokud nejste v pozdních stádiích chronického onemocnění ledvin. Mezi příznaky konečného (terminálního) stádia onemocnění ledvin patří:
- únava
- celkový pocit nemoci
- ztráta chuti k jídlu
- bolest hlavy
- svědění a suchá kůže
- nevolnost nebo zvracení
- otoky rukou a nohou
Příčiny – co způsobuje diabetickou nefropatii?
Každá z vašich ledvin má asi jeden milion nefronů. Nefrony jsou malé struktury, které filtrují odpad z vaší krve. Cukrovka může způsobit zesílení nefronů a jizvení, což jim snižuje schopnost filtrovat odpad a odvádět tekutinu z těla. To způsobí, že do moči uniká typ bílkoviny nazývaný albumin. Albumin lze pak měřit, aby pomohl diagnostikovat a určit progresi diabetické nefropatie.
Přesný důvod, proč k tomu dochází u lidí s cukrovkou, není znám, ale předpokládá se, že vysoká hladina cukru v krvi a vysoký krevní tlak přispívají k diabetické nefropatii. Trvale vysoká hladina cukru v krvi nebo krevní tlak jsou dvě věci, které mohou poškodit vaše ledviny, takže nemohou filtrovat odpad a odstraňovat vodu z těla.
Ukázalo se, že i další faktory zvyšují riziko vzniku diabetické nefropatie, například tyto:
- jste afroameričan, hispánec – ti mají tyto problémy statisticky častěji (dle údajů v odborné literatuře)
- máte rodinnou anamnézu onemocnění ledvin
- k rozvoji cukrovky 1. typu u v8s dojde, než dosáhnete věku 20 let
- kouříte
- máte nadváhu nebo obezitu
- potýkáte se s dalšími diabetickými komplikacemi, jako jsou oční onemocnění nebo poškození nervů
¨
Jak je diagnostikována diabetická nefropatie?
Pokud máte cukrovku, lékař vám pravděpodobně provede každoroční testy krve a moči, aby zjistil časné příznaky poškození ledvin. Je to proto, že cukrovka je rizikovým faktorem poškození ledvin. Mezi běžné testy patří:
Test moči na mikroalbuminurii
Test moči na mikroalbuminurii kontroluje albumin v moči. Normální moč neobsahuje albumin, takže přítomnost bílkoviny v moči je známkou poškození ledvin.
BUN (blood urea nitrogen) krevní test
BUNOVÝ krevní test kontroluje přítomnost močovinového dusíku ve vaší krvi. Močovinový dusík se tvoří, když se štěpí bílkoviny. Vyšší než normální hladiny močovinového dusíku v krvi mohou být známkou selhání ledvin.
Kreatininový krevní test
Sérový krevní test kreatininu měří hladinu kreatininu v krvi. Vaše ledviny odstraňují kreatinin z těla odesláním kreatininu do močového měchýře, kde se uvolňuje močí. Pokud jsou vaše ledviny poškozené, nemohou kreatinin správně odstranit z vaší krve.
Vysoká hladina kreatininu v krvi může znamenat, že vaše ledviny nefungují správně. Lékař použije vaši hladinu kreatininu k odhadu rychlosti glomerulární filtrace (eGFR), což pomůže určit, jak dobře fungují vaše ledviny.
Biopsie ledvin
Pokud má váš lékař podezření, že máte diabetickou nefropatii, může vám nařídit biopsii ledvin. Biopsie ledvin je chirurgický zákrok, při kterém je odebrán malý vzorek jedné nebo obou ledvin, takže jej lze poté prohlížet pod mikroskopem.
Fáze onemocnění ledvin
Včasná léčba může pomoci zpomalit progresi onemocnění ledvin. Existuje pět stadií onemocnění ledvin. Fáze 1 je nejmírnější fáze a funkce ledvin může být obnovena včasnou a správnou léčbou. Fáze 5 je pak nejtěžší formou selhání ledvin. Ve fázi 5 už ledvina není funkční a budete muset podstoupit dialýzu nebo transplantaci ledviny.
Rychlost glomerulární filtrace (GFR) může být použita k tomu, aby pomohla lékaři určit stádium onemocnění ledvin. Znalost vaší fáze je důležitá, protože to ovlivní váš léčebný plán. K výpočtu GFR použije lékař výsledky krevního testu na kreatinin spolu s vaším věkem, pohlavím a postavou.
Sponzorováno
GFR vyjadřuje, kolik mililitrů krve jsou ledviny schopny přefiltrovat za jednu minutu. Fyziologická hodnota je 90 ml/min nebo více.
Fáze | GFR | Poškození a ztráta funkčnosti |
Fáze 1 | 90+ | nejmírnější fáze; ledviny mají určité poškození, ale stále fungují na relativně normální úrovni |
Fáze 2 | 89-60 | ledvina je poškozena a má určitou ztrátu funkčnosti |
Fáze 3 | 59–30 | ledvin ztratila až polovinu své funkčnosti; může také vést k problémům s kostmi |
Fáze 4 | 29-15 | závažné poškození ledvin |
Fáze 5 | <15 | selhání ledvin; budete potřebovat dialýzu nebo transplantaci ledvin |
Léčba – jak se léčí diabetická nefropatie?
Vyléčení diabetické nefropatie není úplně možné, ale léčba může zpomalit nebo zastavit progresi onemocnění. Léčba spočívá v udržování hladiny cukru v krvi pod kontrolou a hladinách krevního tlaku v jejich cílovém rozmezí prostřednictvím léků a změn životního stylu. Lékař také doporučí speciální úpravy stravy. Pokud vaše onemocnění ledvin postupuje na ESRD, budete potřebovat invazivnější léčbu.
Léky
Pravidelné sledování hladiny cukru v krvi, správné dávkování inzulínu a užívání léků podle pokynů lékaře vám udrží hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Váš lékař může předepsat ACE inhibitory, blokátory receptorů pro angiotenzin (ARB) nebo jiné léky na krevní tlak, aby udržel hladinu krevního tlaku na nízké úrovni.
Dieta (úpravy jídelníčku) a další změny životního stylu
Váš lékař nebo dietetik vám pomůže naplánovat speciální dietu, která je pro vaše ledviny vhodná. Tyto jídelníčky jsou pro lidi s cukrovkou přísnější než standardní strava. Váš lékař může doporučit:
- omezení příjmu bílkovin
- konzumace zdravých tuků, ale omezení spotřeby olejů a nasycených mastných kyselin
- snížení příjmu sodíku na 1 500 až 2 000 mg / dL nebo méně
- omezení spotřeby draslíku, což může zahrnovat omezení příjmu potravin s vysokým obsahem draslíku, jako jsou banány, avokádo a špenát
- omezení konzumace potravin s vysokým obsahem fosforu, jako jsou jogurty, mléko a zpracované maso
Lékař vám může pomoci vypracovat dietní plán na míru. Můžete také spolupracovat s dietetikem, který vám pomůže lépe pochopit, jak nejlépe vyvážit potraviny, které jíte. A konečně lékař vám může také doporučit cvičební plán, který vám pomůže udržet nízký krevní tlak a vaše ledviny zdravé.
Léčba ESRD
Pokud máte ESRD (tedy tzv. konečné stádium onemocnění ledvin), budete pravděpodobně potřebovat kromě léčby časných stádií onemocnění ledvin i dialýzu nebo transplantaci ledvin.
Dialýza je postup, který pomáhá odfiltrovat odpad z vaší krve. Existují dva hlavní typy dialýzy: hemodialýza a peritoneální dialýza. Váš lékař vám pomůže rozhodnout, která je pro vás nejlepší.
Druhou možností léčby je transplantace ledvin. Při transplantaci ledviny vám bude do těla vložena ledvina od dárce. Úspěch dialýzy a transplantace ledvin se u každého člověka liší.
Jaká je perspektiva pro pacienty s diabetickou nefropatií?
Postup (progrese) této nemoci závisí na mnoha faktorech. Dodržování plánu léčby a provádění doporučených změn životního stylu může zpomalit progresi onemocnění a udržet vaše ledviny déle zdravé.
Několik tipů pro zdravé ledviny
Pokud vám byla diagnostikována cukrovka, můžete podniknout jisté kroky, aby vaše ledviny byly zdravé a snížilo se riziko diabetické nefropatie.
- Udržujte hladinu cukru v krvi v potřebném rozmezí.
- Sledujte svůj krevní tlak a podstupujte léčbu vysokého krevního tlaku.
- Pokud kouříte, přestaňte. Pokud potřebujete pomoc při hledání a dodržování plánu odvykání kouření, obraťte se na svého lékaře.
- Zhubněte, pokud máte nadváhu nebo obezitu.
- Dodržujte zdravou stravu s nízkým obsahem sodíku. Zaměřte se na konzumaci čerstvých nebo mražených produktů, libového masa, celých zrn a zdravých tuků. Omezte příjem zpracovaných potravin, které mohou být nabité solí a prázdnými kaloriemi.
- Udělejte cvičení pravidelnou součástí vašeho dne. Začněte pomalu a nezapomeňte na spolupráci se svým lékařem určit nejlepší cvičební program pro vás. Cvičení vám pomůže udržet si zdravou váhu a snížit krevní tlak.
Sponzorováno
A co vy? Máte nějaké zkušenosti s diabetickou nefropatií? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Co si dále přečíst o ledvinách?
- Nejčastější nemoci ledvin a jejich příznaky
- Jak na zdravé ledviny? Zdravá strava, návyky i vitamíny
- Jak očistit ledviny od toxinů?
Zdroje článku a studie na toto téma
- Klinické studie o diabetické nefropatii Autor: Sergio Modafferi
- O diabetické nefropatii Autoři: Ron T. Varghese; Ishwarlal Jialal.
- Diabetická nefropatie: významné klinické studie Autoři: Gary C.W. Chan, Sydney C.W. Tang
- Zdroj obrázku ve článku: megija / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Cukrovka, Ledviny
Přečtěte si také naše další články