Sponzorováno

Biopsie ledvin (renální biopsie) – kdy, jak a proč se dělá? 4.71/5 (14)

  • Biopsie ledvin je postup, který znamená odebrání malého kousku tkáně ledvin pro vyšetření mikroskopem.
  • Patolog - lékař specializující se na diagnostiku nemocí - zkoumá odebraný vzorek tkáně ledvin v laboratoři. Patolog hledá příznaky onemocnění ledvin nebo infekce.
  • Pokud byla ledvina transplantována a nefunguje, může biopsie ledvin pomoci zjistit příčinu.
  • Po biopsii můžete v blízkosti řezu pociťovat bolest nebo bolestivost. Ve většině případů budete moci jít domů několik hodin po dokončení procedury.
  • Po 24 hodinách odpočinku byste měli být schopni vrátit se k většině svých běžných denních činností. Váš lékař bude mít výsledky z vaší biopsie do týdne.

Biopsie ledviny je lékařský výkon, při němž je odebrán vzorek tkáně ledviny pomocí bioptické jehly.

Biopsie ledviny je lékařský výkon, při němž je odebrán vzorek tkáně ledviny pomocí bioptické jehly.

Co je renální biopsie?

Renální biopsie (nebo také biopsie ledvin) je lékařský postup používaný k extrakci tkáně ledvin pro laboratorní analýzu.

Tato vyšetřovací metoda pomůže lékaři určit typ onemocnění ledvin, jak závažné je, a také pomáhá určit tu nejlepší léčbu. Renální biopsii lze také použít ke sledování účinnosti léčby ledvin a ke zjištění, zda po transplantaci ledviny nenastanou nějaké komplikace.

Existují dva způsoby, jak provést renální biopsii:

  1. Perkutánní biopsie. Toto je nejběžnější typ renální biopsie. Při tomto postupu lékař vloží tenkou bioptickou jehlu přes kůži, aby odstranil tkáň ledvin. Může také použít ultrazvuk nebo CT, aby nasměroval jehlu do správné konkrétní oblasti ledvin.
  2. Otevřená biopsie (chirurgická biopsie). Při tomto zákroku provede lékař otevření kůže v blízkosti ledvin. To umožňuje lékaři podívat se na ledviny a určit oblast, ze které by měly být odebrány vzorky tkáně.

Proč se renální biopsie dělá? Účel biopsie ledvin

Renální biopsie může identifikovat, co narušuje vaši normální funkci ledvin. Zdraví jedinci mají dvě ledviny, které plní mnoho funkcí. Úkolem ledvin v našem těle je:

  • odstranit močovinu (tekutý odpad) z krve tvorbou moči
  • udržovat rovnováhu chemických látek, jako je sodík a draslík, v krvi
  • dodávají hormon erytropoetin, který podporuje růst červených krvinek
  • regulují krevní tlak produkcí hormonu reninu
  • pomáhají aktivovat hormon kalcitriol, který reguluje absorpci vápníku a hladinu vápníku v krvi

Pokud vaše rutinní testy krve a moči ukazují, že ledviny nedělají svou práci správně, může se váš lékař rozhodnout provést renální biopsii. Váš lékař může také objednat tento test pro to, aby:

  • našel příčinu abnormální hladiny odpadních látek v krvi
  • zjistil, zda je nádor ledvin maligní nebo benigní
  • posoudil, jak dobře funguje transplantovaná ledvina
  • vyšetřil příčinu hematurie (krev v moči)
  • určil příčinu proteinurie (vysoká hladina bílkovin v moči)
  • podíval se na závažnost postupného selhání ledvin a na to, jak rychle selhávají ledviny
  • vytvořil plán léčby nemocné ledviny

Postup při biopsii ledvin

Obvykle se renální biopsie provádí ambulantně v nemocnici. Lze jej však provést také na radiologickém oddělení, pokud je během zákroku nutný ultrazvuk nebo CT.

Perkutánní biopsie je nejběžnějším typem renální biopsie. Lékař vloží tenkou bioptickou jehlu přes kůži, aby odstranil tkáň ledvin. Při otevřené biopsii provede lékař řez v kůži poblíž ledvin, aby určil oblast, ze které se odebírají vzorky tkáně.

Perkutánní biopsie

Perkutánní biopsii obvykle provádí lékař a trvá asi hodinu. Těsně před zákrokem se převléknete do nemocničních šatů. Lékař vám může podat intravenózní sedativa jehlou do ruky nebo paže, aby vám pomohl uvolnit se. Pro tento zákrok ale nedostanete celkovou anestezii, což znamená, že budete po celou dobu trvání procedury vzhůru.

Lehnete si tak, že ležíte na břiše. Díky tomu budou vaše ledviny snadno přístupné z oblasti vašich zad. Může vám být dán polštář nebo ručník, protože musíte zůstat v klidu a zůstat v této poloze asi 30 minut. I pokud vám již byla transplantována ledvina, bude vám řečeno, abyste si lehli na záda.

Poté lékař vstříkne lokální anestetikum do místa vstupu, aby znecitlivěl oblast. Udělá jen velmi malý řez a vpíchne jehlu řezem do ledviny. Lékař může k nasměrování jehly použít ultrazvuk nebo CT. Takže moc dobře ví, co dělá.

Budete se muset zhluboka nadechnout a zadržet dech, jak vám lékař odebere vzorek tkáně. To může trvat asi 30 až 45 sekund. Při odběru vzorku tkáně můžete pociťovat určité nepohodlí.

Pokud je potřeba více než jeden vzorek tkáně, proces se několikrát opakuje. Pokaždé je jehla zavedena stejným řezem. Při odběru každého vzorku budete muset zadržet dech.

Druhy perkutánní biopsie
Ve skutečnosti existují dva typy perkutánní biopsie. Postup, který váš lékař použije, určí nástroj potřebný k odstranění tkáně:

  • Aspirační biopsie tenkou jehlou. Při tomto postupu vám lékař extrahuje malý vzorek tkáně z ledviny pomocí malé tenké jehly připojené k injekční stříkačce.
  • Biopsie jádrové jehly. U větších vzorků tkání může lékař použít biopsii jádrové jehly. Při tomto postupu lékař odstraní větší vzorek tkáně ledvin pomocí speciální jehly.

Po získání vzorku se na místo biopsie aplikuje tlak, dokud se nezastaví jakékoli krvácení. Na místo řezu bude aplikován obvaz nebo náplast.

Otevřená biopsie

V závislosti na vašem fyzickém stavu a anamnéze může lékař také doporučit otevřenou biopsii. Obvykle zřejmě podstoupíte tento typ biopsie, pokud jste v minulosti měli problémy s krvácením nebo srážením krve nebo pokud máte pouze jednu ledvinu.

Pokud máte podstoupit otevřenou biopsii, dostanete celkovou anestezii. To znamená, že budete po celou dobu procedury spát. Když jste v bezvědomí, lékař provede řez a chirurgicky vám odebere vzorek tkáně z ledvin. Některé chirurgické biopsie vyžadují řez dlouhý až 10 cm.

Sponzorováno

Tento postup lze také provést i laparoskopicky. Při tomto postupu provede lékař malý řez a k provedení biopsie použije laparoskop, což je tenká, osvětlená trubice. Na konci laparoskopu je videokamera, která odesílá snímky ledvin na videomonitor. Pomocí laparoskopu může váš lékař pozorovat ledviny a extrahovat větší vzorek tkáně pomocí menšího řezu.

Regenerace a zotavení z renální biopsie

Po biopsii ledvin budete potřebovat čas na zotavení a pozorování, než budete propuštěni z nemocnice. Čas na regeneraci se bude lišit v závislosti na celkové fyzické kondici, postupech lékaře a reakci na zákrok. Je to prostě hodně individuální.

Obecně budete odvezeni do zotavovací místnosti pro odpočinek a pozorování. Během této doby budete ležet na zádech – nebo na břiše, pokud vám byla transplantována ledvina – asi šest až osm hodin.

Zdravotní sestra nebo lékař sleduje vaše životní funkce, včetně krevního tlaku, teploty, pulzu a dechové frekvence. Je proveden kompletní test krevního obrazu a test moči, aby se zjistilo, zda nedochází k vnitřnímu krvácení nebo jiným problémům. Dostanete také léky na snížení bolesti na místě biopsie.

Když jsou vaše životní funkce stabilní, budete propuštěni z nemocnice a vrátíte se domů. K tomu obvykle dochází 12 až 24 hodin po zákroku. Je normální mít v moči jasně červenou krev až 24 hodin po biopsii. Toho se nebojte. Pokud však tento stav trvá déle než jeden den, měli byste to nahlásit svému lékaři.

Obvykle se můžete hned vrátit k normální stravě, když máte hlad. Váš lékař vás může požádat, abyste po biopsii odpočívali 12 až 24 hodin v posteli a dva týdny se vyhnuli namáhavé činnosti a zvedání těžkých břemen.

Také byste se měli dva týdny po biopsii vyvarovat joggingu, aerobiku nebo jakékoli jiné činnosti, která zahrnuje odrážení a nárazy. Možná si budete chtít vzít lék proti bolesti na jakékoli nepohodlí, které máte v místě biopsie. O tom vás ale bude jistě informovat lékař.

Možná rizika renální biopsie

Renální biopsie může poskytnout cenné informace, které vašemu lékaři umožní diagnostikovat abnormality ledvin a rozhodnout se o vhodné léčbě.

Vývoj infekce po zákroku je vážným rizikem. K tomu však dochází docela zřídka. Po biopsii ledvin vždy dávejte pozor na příznaky, které by mohly naznačovat infekci. Kontaktujte svého lékaře, pokud:

  • máte jasně červenou krev nebo krevní sraženiny v moči po dobu delší než 24 hodin po biopsii
  • nemůže močit
  • máte zimnici nebo horečku
  • zažíváte nějaké bolesti v místě biopsie, která zvyšuje intenzitu
  • máte zarudnutí, otok, krvácení nebo jakýkoli jiný výtok z místa biopsie
  • cítíte se slabě nebo velmi unaveně

Kromě infekce představuje biopsie ledvin – jako každý invazivní postup – riziko možného vnitřního poškození cílového orgánu nebo blízkých oblastí.

Příprava na biopsii ledvin

K přípravě na biopsii ledvin obvykle nemusíte dělat příliš mnoho. Vše podstatného vám jistě řekne lékař.

Nezapomeňte informovat svého lékaře o všech lécích na předpis, lécích bez předpisu a bylinných doplňcích, které užíváte. To je důležité. Měli byste s nimi prodiskutovat, zda byste je měli přestat užívat před a během testu, nebo zda byste měli změnit dávkování.

Váš lékař vám také může poskytnout zvláštní pokyny, pokud užíváte léky, které by mohly ovlivnit výsledky biopsie ledvin. Mezi tyto léky patří:

  • antikoagulancia (léky na ředění krve)
  • nesteroidní protizánětlivé léky, včetně aspirinu nebo ibuprofenu
  • jakékoli léky, které ovlivňují srážení krve
  • bylinné nebo jiné doplňky stravy

Informujte také svého lékaře, pokud jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná. Před biopsií ledvin také podstoupíte krevní test a poskytnete vzorek moči. Tím je zajištěno, že nemáte žádné předchozí infekce. Před biopsií ledvin se musíte obejít bez jídla a pití po dobu nejméně osmi hodin.

Výsledky renální biopsie (biopsie ledvin)

Vzorek tkáně, který byl odebrán během biopsie ledvin, je odeslán do laboratoře k vyšetření. Patolog, lékař, který se specializuje na diagnostiku nemocí, zkoumá tkáň.

Váš vzorek je analyzován pod mikroskopy a reaktivními barvivy. Patolog identifikuje a vyhodnotí jakékoli usazeniny nebo jizvy, které se objeví. Budou také detekovány infekce a další abnormální příznaky. Patolog shromáždí výsledky a podá zprávu svému lékaři. Výsledky jsou obvykle hotové asi za týden.

Pokud tkáň ledvin vykazuje normální strukturu bez usazenin a jiných defektů, jsou výsledky považovány za normální. Výsledky renální biopsie se považují za abnormální, pokud dojde ke změnám v tkáni ledvin. Existuje mnoho příčin tohoto výsledku. Někdy mohou třeba nemoci, které začínají v jiných částech těla, způsobit poškození ledvin.

Pokud jsou výsledky neobvyklé, může to znamenat tyto problémy:

  • infekce ledvin
  • omezení nebo slabost toku krve do ledvin
  • onemocnění pojivové tkáně
  • odmítnutí transplantace ledviny
  • rakovina ledvin
  • komplikovaná infekce močových cest
  • řada dalších onemocnění, která mají negativní vliv na funkci ledvin

Váš lékař se může rozhodnout objednat další testy, které vám pomohou sestavit plán léčby. Do hloubky s vámi projde vaše výsledky a váš stav a projedná všechny další kroky po vaší biopsii ledvin.

A co vy? Byli jste na biopsii ledvin? Napište dalším čtenářům vaše zkušenosti. Budeme rádi.

Co si dále o ledvinách přečíst?

VIDEO: Biopsie ledvin | Vyšetřovací metody

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva