Obsah článku
- Biopsie mozku je chirurgický postup, při kterém se odebere malý vzorek tkáně z mozku za účelem diagnostiky různých neurologických poruch, nádorů nebo jiných patologických stavů. Tento postup se provádí za účelem získání konkrétních informací o stavu mozku a určení příčiny nebo povahy onemocnění.
- Biopsie mozku se používá ve většině případů, kdy lékaři potřebují získat přesné informace o tkáni mozku a její patologii. Některé z hlavních situací, kdy se biopsie mozku provádí, najdete ve článku.
- Diagnostika nádorů mozku: Biopsie mozku se používá k určení povahy mozku nádorů, zda jsou benigní (nezhoubné) nebo maligní (zhoubné). To je důležité pro stanovení správného léčebného plánu.
- Diagnostika infekcí mozku: Biopsie mozku může být prováděna k potvrzení přítomnosti infekce v mozku, jako jsou bakteriální nebo virové infekce.
- Diagnostika zánětlivých nebo autoimunitních onemocnění mozku: Biopsie mozku může být použita k potvrzení přítomnosti a typu zánětu nebo autoimunitního onemocnění mozku.
- Diagnostika metabolických poruch mozku: U některých vzácných metabolických poruch, které postihují mozkomíšní nervový systém, může být biopsie mozku indikována pro potvrzení diagnózy.
- Biopsie mozku je složitý chirurgický zákrok a provádí se za použití speciálního nářadí a pod kontrolou zobrazovacích metod, jako je MRI (magnetická rezonance) nebo CT (počítačová tomografie), aby se přesně zaměřila na oblast, kde je vzorek tkáně potřebný.
- Postup musí provádět zkušený neurochirurg nebo neurolog, aby se minimalizovaly rizika a zajišťovalo se co nejpřesnější odběr vzorku tkáně. Po biopsii je vzorek tkáně poslán na histologické vyšetření, aby byla provedena patologická analýza a stanovena diagnóza.
- biopsie jehlou – při biopsii jehlou je do lebky vyvrtán malý otvor a do řezu je vložena úzká dutá jehla, která extrahuje malou část nádoru nebo tkáně.
- stereotaktická biopsie – tento druh biopsie využívá 3-D zobrazovací technologii a také data z CT a MRI skenů k vyšetření nádoru nebo části mozku. Stereotaktická biopsie je minimálně invazivní procedura.
- otevřená biopsie – ty jsou jsou nejčastější formou biopsie mozku a je dá si říci nejinvazivnější. Během zákroku vám chirurg odebere kousek kosti z lebky, když jste v celkové anestezii. To umožňuje, aby byl nádor exponován a případně i odstraněn. Je riskantnější než je tomu u jiných metod biopsie mozku a doba zotavení je delší.
Tkáňové buňky odebrané během biopsie mozku mohou ukázat, jaký druh mozkové léze (absces, nádor) je přítomen a zda je benigní (ne rakovinový) nebo rakovinný (maligní).
Účelem biopsie mozku je diagnostikovat abnormalitu pozorovanou na MRI nebo CT vyšetření odebráním vzorku buněk z podezřelé oblasti. Tkáň je odeslána patologovi, který ji prozkoumá pod mikroskopem a určí typ onemocnění.
Kvůli čemu se dělá biopsie mozku?
Biopsie mozku může lékařům pomoci diagnostikovat různé mozkové choroby a umožnit jim vymyslet léčebné plány. Lékaři si obvykle objednávají biopsie mozku, aby zjistili, zda je nádor rakovinový nebo benigní. Lze si také objednat potvrzení diagnózy Creutzfeldt-Jakobovy choroby, nemoci související s demencí. Zánětlivé poruchy a infekce lze identifikovat také pomocí biopsie mozku.
Biopsie mozku je považována za poslední možnost diagnostiky nemoci a provádí se poté, co se zobrazovací techniky ukáží neprůkazně. V případě demence se někdy pro diagnostiku používá biopsie mozku – výzkum ukazuje, že postup může být užitečný pro diagnostiku demence, jakmile budou objeveny nové terapie, asi se od toho upustí. Ale prozatím jsou nemoci, jako je Alzheimerova choroba, obvykle diagnostikovány klinicky a pomocí zobrazovacích testů.
Jaká jsou rizika při biopsii mozku?
Operace mozku je vždy riskantní, ale jehlová a stereotaktická biopsie jsou méně invazivní, než otevřená biopsie. Mají také méně rizik a komplikací.
Podstupování anestezie vždy představuje riziko pro starší dospělé a lidi s demencí. Všechny typy biopsií mozku mohou mít za následek otoky nebo krvácení v mozku. Mohou také vést k těmto problémům:
- infekce
- záchvat
- mrtvice
- kóma
Někdy jsou testy na odebrané tkáni neprůkazné a postup je nutné opakovat. Rizika byla snížena pomocí moderní technologie, jako je stereotaktické zařízení.
Jak se připravujete na biopsii mozku?
Před operací je možné objednat CT nebo MRI. Váš lékař vás může požádat, abyste přestal (a) používat léky na ředění krve a aspirin. Možná si budete muset večer před operací umýt vlasy speciálním šamponem.
Sponzorováno
Jak se provádí biopsie mozku?
Mozkové biopsie se provádějí na nemocničních operačních sálech. Váš chirurg vám může nasadit hlavový prsten, který vaši hlavu drží na místě pomocí kolíků. V některých případech se provádí CT vyšetření nebo MRI ve spojení s biopsií, často s nasazeným hlavovým prstencem. V ostatních případech se před biopsií provede CT nebo MRI a výsledky se nahrají do chirurgického zařízení. To eliminuje potřebu prstenu na hlavě.
Při jehlových nebo stereotaktických biopsiích se provádí malý řez dlouhý několik milimetrů. Po vyvrtání malé díry do lebky se do mozku vloží malá jehla a získá se vzorek mozku. Pokud je biopsie ovládána dálkově, může lékař během operace navigovat jehlu díky sledování monitoru.
Po operaci je řez sešit. V případě otevřené biopsie je kost nahrazena destičkami nebo dráty. Pokud dojde k otoku nebo infekci, samozřejmě se to řeší. Tomu se říká kraniektomie.
Postup
V ordinaci u neurochirurga budete mít čas zeptat na otázky. Jsou podepsány formuláře souhlasu a vyplněny dokumenty, které informují chirurga o vaší anamnéze (např. alergie, léky, anesteziologické reakce, předchozí operace). Několik dní před operací provede váš lékař nějaké testy (např. rentgen hrudníku, elektrokardiogram a vyšetření krve), aby se ujistil, že jste před operací propuštěni.
Je důležité, abyste vysadili všechny nesteroidní protizánětlivé léky (Naproxen, Advil atd.) a léky na ředění krve (Coumadin, heparin, aspirin, Plavix, Warfarin atd.), obvykle nejméně 1 týden před operací.
MRI se provádí den operace nebo den před. Referenční značka (malé značky) jsou umístěny na čele, za ušima a někdy i na zadní straně hlavy. Značky pomohou sladit předoperační MRI se systémem navádění obrazu. Tyto značky musí zůstat na svém místě a před operací, nesmí se s nimi hýbat ani je odstraňovat, protože to může ovlivnit přesnost skenování.
Nejezte a nepijte po půlnoci večer před operací. Ráno po biopsii můžete užívat určité léky podle pokynů svého lékaře s malým douškem vody.
Pak dostanete celkovou anestezii. Jakmile spíte, bude vaše hlava umístěna do fixačního zařízení, které se připevní ke stolu a drží hlavu během procedury. Předoperační magnetická rezonance je „zaregistrována“ k základním údajům vaší pokožky hlavy a přesnost registrace je potvrzena kontrolou orientačních bodů na hlavě. Poté se provede plán biopsie a plánuje se malý řez. Malé množství vlasů bude oholeno podél linie řezu.
Dále je do lebky vyvrtán malý otvor. Poté je pomocí systému pro vedení obrazu bioptická jehla vedena do mozku, do abnormální léze nebo nádoru. Takto je získáno několik malých kousků tkáně a odesláno patologovi.
Obvykle se během operace provádí zmrazená část nebo počáteční kontrola tkáně. Chirurg čeká na potvrzení, že biopsie je na správném místě a že byla odstraněna abnormální tkáň. Po dokončení postupu se jehla vytáhne a přes otřepový otvor se připevní malá titanová destička. Kůže je uzavřena stehy, lepidlem nebo sponkami.
Co se děje po zákroku?
Po operaci budete převezeni do pooperační místnosti, kde jsou sledovány vitální funkce při probuzení z anestézie. Jakmile jste plně vzhůru, budete převezeni k pečlivému pozorování a sledování.
Zdravotní sestra vám pak položí otázky, například: „Jak se jmenujete?“. Budete často žádáni, abyste hýbali rukama, prsty, prsty na nohou a rukou. Po operaci se může objevit nevolnost a bolest hlavy. Příznaky po biopsii jsou obvykle mírné a dobře kontrolované léky. Po operaci vám mohou být podány steroidní léky na kontrolu otoku mozku a antikonvulzivní léky, aby se zabránilo záchvatům. Léky budou postupně vysazovány podle pokynů chirurga. Ve většině případů zůstanete v nemocnici přes noc a následující den budete propuštěni.
Zotavení z biopsie mozku
Obdržíte pokyny k propuštění týkající se úrovně aktivity, péče o rány, léků a následných schůzek s lékařem. Většina pacientů se může vrátit k normální činnosti nedlouho po biopsii. Při vaší pooperační návštěvě budou diskutovány konečné výsledky z patologie a možnosti léčby. Jakékoli stehy nebo sponky budou odstraněny.
Jaký je výhled po biopsii mozku?
Váš lékař s vámi projde výsledky biopsie a v případě potřeby navrhne plán léčby. V některých případech, zejména u stereotaktických a jehlových biopsií, můžete jít domů ve stejný den, kdy biopsii podstoupíte. Obvykle je nutný jednodenní pobyt v nemocnici. Pobyt v nemocnici může být delší v závislosti na vašem zdravotním stavu a na tom, zda během operace dojde ke komplikacím.
Kdo provádí zákrok?
Neurochirurg provádí biopsii mozku k získání vzorků mozkové tkáně. Lékař nazývaný neuropatolog zkoumá buňky vzorku a provádí celou řadu testů, aby stanovil diagnózu typu a stupně nádoru. Tento proces trvá 5 až 7 dní, než jsou známy konečné výsledky.
Sponzorováno
Máte zkušenosti s biopsií mozku? Napište nám do komentářů.
Zdroje článku a studie
- O biopsii mozku Autor: Shino Magaki
- Role stereotaktické biopsie v histologické diagnostice mnohočetných mozkových lézí Autor: Ali Meshkini
- Yamada K, Goto S, Kochi M, Ushio Y. Stereotactic biopsy for multifocal, diffuse, and deep-seated brain tumors using Leksell's system. J Clin Neurosci. 2004;11:263–7.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek, Vyšetřovací metody
Přečtěte si také naše další články