Sponzorováno

Bolest hlavy v těhotenství 4.89/5 (9)

Bolest hlavy v těhotenstvíTěhotenství je období, kdy mnoho žen zažívá zvýšenou náchylnost k bolesti hlavy. Příčinou jsou hormonální změny a zvýšené množství krve v oběhu, také změna stravovacích návyků, horší spánek a únava. Nutnost vyhýbat se chemickým lékům celý problém jen ztěžuje. Takže jakým způsobem lze ulevit bolestem hlavy v tomto citlivém období?
 

Změny těla v těhotenství

Nejčastějším druhem bolesti hlavy je tenzní bolest hlavy a pokud jste náchylná před těhotenstvím na tento druh problému, tak máte i větší pravděpodobnost se s ním potýkat i při něm. Ovšem i pokud žena bolestí hlavy nikdy netrpěla, může se tenzní bolest nebo migréna objevit zejména v prvním trimestru.

Jednou z příčin bolestí hlavy je zvyk denního pití kávy s kofeinem a její náhlé vysazení. Adaptace těla na nedostatek kofeinu trvá nějaký čas. Poté bolest hlavy a únava pominou.
Bolest hlavy má tendenci zmizet ve druhém trimestru, kdy si tělo zvykne na změněnou hladinu hormonů i novou životosprávu. Méně často mohou přetrvat až do samého konce těhotenství.
 

Tenzní bolest hlavy

Pacienti popisují tuto bolest nejčastěji jako tupou, oboustrannou, někdy s maximem bolestivosti ve spáncích nebo v oblasti čela, ale častěji jako bolest naprosto neurčitou či spíše nejasný „tlak v hlavě“. Někdy udávají pacienti pocit, jako by měli hlavu „sevřenou v obruči“. Pokud je současně postiženo svalstvo krku a ramen, vystřeluje bolest obvykle ze zátylku do očí a z tohoto důvodu pacient někdy omylem přičítá bolest očnímu onemocnění a jako prvního navštíví očního lékaře.

Pokud je tenzní bolest větší intenzity, může být zcela výjimečně provázena i lehkou nevolností či přecitlivělostí na světlo, a potom svými příznaky napodobuje migrénu. Délka trvání těchto tenzních bolestí bývá velmi proměnlivá, od několika desítek minut po mnoho dní až týdnů. Podle častosti bolestí se tenzní bolesti hlavy dělí na formu episodickou, kdy má pacient bolesti méně než 15 dní v měsíci (tedy méně než 180 dní v roce), a při častějším výskytu mluvíme o formě chronické (více než 180 dní v roce). Již z tohoto dělení je vidět, jak časté tyto bolesti bývají. Nejzávažnější, chronická, každodenní bolest tohoto typu často vzniká jako následek mnohaletého nadměrného užívání léků proti bolesti (a trvá opravdu 365 dní v roce, obvykle 24 hodin denně).
 

Sponzorováno

Co dělat při bolestech hlavy v těhotenství?

veďte si deník – zaznamenávejte si, kdy má bolest hlavy tendenci se objevovat a zjistěte, co jí může spouštět. Někdy to můžou být určité potraviny.
praktikujte relaxační cvičení – v dnešní době existuje mnoho relaxačních kurzů a knih. Můžete zkusit například meditační hudbu na CD. To pomůže nejen proti únavě, ale také proti stresu.
provozujte fyzickou aktivitu – pravidelně se věnujte cvičení vhodnému pro těhotné ženy jako těhotenská jóga či plavání a také relaxaci. To je také důležité jako prevence na bolest hlavy a krku, která by se mohla objevit v pozdější fázi těhotenství kvůli zvýšené zátěži páteře.
jezte pravidelně a častěji v menších porcích – tím lépe udržíte hladinu cukru na stálých hodnotách. Hypoglykemie – pokles hladiny cukru v krvi totiž může způsobit bolesti hlavy.
 

Další rady proti bolestem hlavy

– dodržujte pitný režim. Dostatečná hydratace je velmi důležitá.
– odpočívejte kdykoliv je to možné a dopřejte si dostatečný spánek
– pobývejte na čerstvém vzduchu, choďte na procházky
– poproste někoho, aby vám namasíroval hlavu a šíji nebo si na masáž zajděte
– udělejte si teplý či studený obklad na hlavu podle toho, co se vám lépe osvědčí, také vlažná sprcha může ulevit
 

Kdy je čas s bolestí hlavy navštívit odborného lékaře?

  • pokud žádná pomoc na bolest hlavy nepomáhá
  • pokud jsou bolesti akutní. Mohou být příznakem vysokého krevního tlaku.
  • pokud jste bolestí hlavy před těhotenstvím vůbec netrpěla a nyní nevíte, jak se jí zbavit
  • pokud přetrvávají i po prvním trimestru

 
V dnešní době se v těhotenství používá proti bolesti paracetamol v nízkých dávkách (například Paralen), ale přesto doporučujeme před užitím navštívit poradnu lékaře. Většina ostatních léků je v těhotenství kontraindikována.

Dobrou zprávou je, že stejně tak, jak se můžou bolesti hlavy objevit, tak také těhotenství může pomoci k jejich zmizení. Většina bolestí hlavy, které se objeví pak odezní po prvním trimestru.

Čtete také: Jak na bolest hlavy?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Fotolia.com

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva