Obsah článku
- Intersticiální cystitida / syndrom bolesti močového měchýře (BPS) je chronickým zdravotním problémem močového měchýře. Je to pocit bolesti a tlaku v oblasti močového měchýře.
- Příznaky se pohybují od mírných po těžké. U některých pacientů mohou symptomy přicházet a odcházet, u jiných jsou stálé.
- Někteří lidé s intersticiální cystitidou mají i další zdravotní problémy, jako je syndrom dráždivého tračníku, fibromyalgie a další syndromy bolesti.
- Léčba musí být vybrána pro každého pacienta individuálně na základě jeho symptomů. Pacienti obvykle zkusí různé léčby (nebo kombinace léčby), dokud nedojde k úlevě od symptomů.
- Důležité jsou: změny v životním stylu, léky na předpis, řešení případného stresu, moderní terapie (TENS a jiné).
Co je to intersticiální cystitida?
Intersticiální cystitida je komplexní stav, který je identifikován chronickým zánětem ve svalových vrstvách močového měchýře, který pak způsobuje následující příznaky:
- bolest a tlak v oblasti pánevní a břišní
- časté močení
- naléhavost k močení (pocit, že je třeba močit, a to i hned po močení)
- inkontinence (náhlý únik moči)
Nepohodlí se může pohybovat od mírného pocitu pálení až po silnou bolest. Toto nepohodlí může být trvalé nebo jen občasné. Někteří lidé mají období klidu.
Intersticiální cystitida postihuje více ženy, ale muži tímto problémem mohou také trpět – i děti. Intersticiální cystitida je také známa jako syndrom bolesti v oblasti močového měchýře (zkráceně se někdy uvádí jako BPS).
Jaké jsou příznaky intersticiální cystitidy?
Můžete zaznamenat jeden nebo více z následujících příznaků:
- chronická nebo občasná bolest v pánvi
- tlak nebo nepohodlí v oblasti pánve
- urinální neboli močová naléhavost (pocit, že je třeba močit)
- časté močení ve dne i v noci
- bolest při pohlavním styku
Vaše příznaky se mohou každý den lišit a mohou se vyskytnout období, kdy nemáte příznaky. Jakési období klidu. Pokud se u vás objeví infekce močových cest, mohou se příznaky dále zhoršit.
Příčiny – co způsobuje intersticiální cystitidu?
Přesná příčina intersticiální cystitidy není známa, ale vědci předpokládají, že několik faktorů může poškodit výstelku močového měchýře, a to může způsobit tuto poruchu. Předpokládané příčiny jsou tedy tyto:
- trauma (narušení) výstelky močového měchýře (například z chirurgických zákroků či úrazu)
- nadměrné protažení močového měchýře, obvykle v důsledku dlouhých období bez návštěvy toalety
- oslabené nebo nefunkční svaly pánevního dna
- autoimunitní poruchy
- opakované bakteriální infekce
- přecitlivělost nebo zánět pánevních nervů
- trauma míchy
Mnoho lidí s intersticiální cystitidou má také syndrom dráždivého tračníku nebo fibromyalgii.
Výzkumníci také zkoumají možnost, že lidé mohou zdědit genetickou predispozici k intersticiální cystitidě. I když to není běžné, intersticiální cystitida byla hlášena u pokrevních příbuzných. Případy byly pozorovány u matky a dcery, i u dvou nebo více sester. To je zajímavé. Probíhá výzkum s cílem určit příčinu intersticiální cystitidy a vyvinout tak účinnější metody léčby.
Diagnostika
Neexistují žádné testy, které by stanovily definitivní diagnózu intersticiální cystitidy, takže mnoho případů tohoto problému ani není diagnostikováno. Protože intersticiální cystitida sdílí mnoho stejných příznaků s jinými poruchami močového měchýře, váš lékař je musí nejprve vyloučit. Tyto další poruchy jsou třeba:
- infekce močového ústrojí
- rakovina močového měchýře
- chronická prostatitida (u mužů)
- syndrom chronické bolesti pánve (u mužů)
- endometrióza (u žen)
Jakmile vám lékař zjistí, že vaše příznaky nejsou způsobeny některou z těchto poruch, bude vám pravděpodobně diagnostikována intersticiální cystitida.
Možné komplikace
Intersticiální cystitida může způsobit hned několik komplikací, toto jsou ty nejčastější:
- snížená kapacita močového měchýře v důsledku „vyztužení“ stěny močového měchýře
- nižší kvalita života v důsledku častého močení a případné bolesti
- překážky ve vztazích a sexuální intimita
- problémy se sebeúctou a sociální rozpaky
- poruchy spánku
- úzkost a deprese
Léčba intersticiální cystitidy
Neexistuje žádná léčba nebo definitivní léčba či vyřešení intersticiální cystitidy. Většina lidí používá kombinaci různých metod léčby a možná budete muset zkusit i několik přístupů, než se rozhodnete pro terapii, která právě vám poskytuje největší úlevu. Uvádíme ty nejčastější metody léčby pro tento problém:
Léky
Váš lékař vám může předepsat jeden nebo více z následujících léků, které pomohou zlepšit vaše příznaky:
Sponzorováno
- Pentosan polysulfát sodný (Elmiron) byl schválen k léčbě intersticiální cystitidy. Lékaři nevědí přesně, jak pentosan funguje, ale může to pomoci při opravě defektů ve stěně močového měchýře. VAROVÁNÍ: Pokud jste těhotná nebo plánujete těhotenství, neměla byste pentosan užívat.
- Nesteroidní protizánětlivé látky, včetně ibuprofenu, naproxenu, aspirinu a dalších, se užívají pro bolest a zánět.
- Tricyklická antidepresiva (jako je amitriptylin) pomáhají uvolňovat močový měchýř a také řeší bolest.
- Antihistaminika (jako je Claritin) snižují naléhavost a frekvenci močení.
Distenze močového měchýře
Distenze močového měchýře je postup, který napíná močový měchýř pomocí vody nebo plynu. Jako distenzi močového měchýře označujeme endoskopický výkon (prováděný například při léčbě hyperaktivního močového měchýře), při kterém se snažíme roztáhnout močový měchýř. U některých lidí může pomoci zmírnit příznaky, například zvýšením kapacity močového měchýře a přerušením signálů bolesti přenášených nervy v močovém měchýři. Zlepšení příznaků může trvat dva až čtyři týdny.
Instilace močového měchýře
Instilace močového měchýře zahrnuje naplnění močového měchýře roztokem obsahujícím dimethylsulfoxid (Rimso-50), také nazývaným DMSO. Roztok DMSO je udržován v měchýři po dobu 10 až 15 minut před tím, než je vyprázdněn. Jeden léčebný cyklus obvykle zahrnuje až dvě léčby týdně po dobu šesti až osmi týdnů a tento cyklus lze podle potřeby opakovat. Předpokládá se, že roztok DMSO může snížit zánět stěny močového měchýře. Může také zabránit svalovým křečím, které způsobují bolest a vyšší frekvenci močení.
Elektrická nervová stimulace
Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS) dává mírné elektrické pulzy kůží, aby stimulovala nervy močového měchýře. TENS může pomoci zmírnit příznaky zvýšením průtoku krve do močového měchýře, posílením pánevních svalů, které pomáhají kontrolovat močový měchýř, nebo spuštěním uvolňování látek, které blokují bolest.
Strava
Mnoho lidí s intersticiální cystitidou zjistí, že specifické potraviny a nápoje zhoršují jejich příznaky. Mezi běžné potraviny a nápoje, které mohou intersticiální cystitidu zhoršovat, patří:
- alkohol
- rajčata
- koření
- čokoláda
- cokoli s kofeinem
- kyselá jídla jako citrusové plody a různé džusy
Váš lékař vám pomůže určit, zda jste citliví na jakékoli potraviny nebo nápoje.
Doporučuje se přestat kouřit
Přestože není prokázána korelace mezi kouřením a intersticiální cystitidou, kouření je rozhodně spojeno s rakovinou močového měchýře. Je ale docela dost dobře možné, že odvykání kouření může pomoci zmírnit nebo zmírnit vaše příznaky.
Cvičení
Udržování cvičební rutiny vám může pomoci lépe zvládnout příznaky. Možná budete muset upravit svou rutinu, abyste se vyhnuli činnostem s tvrdým dopadem, které někdy způsobuje problémy. Vyzkoušejte některé z těchto cvičení:
Fyzioterapeut vás může naučit cvičení, jak posílit svaly močového měchýře a pánve. Promluvte si se svým lékařem o setkání s fyzioterapeutem.
Trénink močového měchýře
Techniky určené k prodloužení doby mezi močením mohou pomoci zmírnit příznaky. Váš lékař může s vámi tyto techniky prodiskutovat.
Redukce stresu
Naučení se vypořádat se se životními stresy a stresem z intersticiální cystitidy vám může poskytnout úlevu od příznaků. Pomáhá také meditace a biofeedback.
Chirurgická operace
Existuje několik chirurgických možností, jak zvětšit velikost močového měchýře a odstranit nebo léčit vředy v močovém měchýři. Chirurgie se používá jen zřídka a je zvažována pouze tehdy, když jsou příznaky hodně závažné a jiné léčby neposkytly úlevu. Váš lékař s vámi tyto možnosti prodiskutuje, pokud jste kandidátem na operaci.
Hlavním cílem léčby je vždy najít kombinaci terapií, které nejlépe zajistí dlouhodobou úlevu od symptomů.
Sponzorováno
A co vy? Máte s intersticiální cystitidou nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
A co si dále přečíst o močovém měchýři?
- Přírodní řešení zánětu močového měchýře – jak na to?
- Jak pracuje močová soustava?
- Biopsie močového měchýře – kdy, proč a jak se dělá?
Zdroje informací
- Novel research approaches for interstitial cystitis/bladder pain syndrome: thinking beyond the bladder Epidemiologické studie odhalily, že intersticiální cystitida je obvykle spojena s jinými stavy chronické bolesti, včetně fibromyalgie, syndromu dráždivého tračníku a syndromu chronické únavy.
- Genetic Studies in Interstitial Cystitis V této studii shromažďujeme genetický materiál a lékařské informace od rodin s cílem identifikovat genetické faktory, které mohou způsobit intersticiální cystitidu
- Hanno PM, Erickson D, Moldwin R, et al. Diagnosis and treatment of interstitial cystitis/bladder pain syndrome AUA guideline amendment. J Urol 2015;193:1545-53.
- Fall M, Johansson SL, Aldenborg F. Chronic interstitial cystitis a heterogeneous syndrome. J Urol 1987;137:35-8.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Vylučovací soustava
Přečtěte si také naše další články